Jump to content



ψαχνω προγραμμα ελεχγου του router μου.. παρακαλω βοηθεια..


CyBeR_JiM

Recommended Posts

λοιπον παιδια ψαχνω ενα προγραμμα ετσι ωστε να μπορω να κανω connect/disconnect τον ρουτερ μου χωρις να χρειαζεται να μπαινω μεσω explorer για να το κανω... εχει κανεις καμια προταση? θα ηταν καλυτερο επισης αν μπορουσα να το χειριζομαι μεσω cdm ετσι ωστε να μπορω να φτιαξω ενα μικρο batch του τυπου:

run c:/program/xxx.exe /connect

ή

run c:/program/xxx.exe /disconnect

ευχαριστω εκ των προτερων....... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει κανενα ρουτερ που να σου βγαζει popup καθε φορα για username και pass. Εξαλλου αυτο ειναι και ενα απο τα πλεονεκτηματα των ρουτερ, δεν χρειαζεται να ειναι ανοιχτο το πισι για να μπει στο ιντερνετ.

Τα περισσοτερα ρουτερακια υποστηριζουν ελεγχο μεσω telnet, επομενως αν το ψαξεις στο google με το μοντελο ρουτερ που εχεις πολυ πιθανο να βρεις καποιο ετοιμο script που να κανει αυτο που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

Δεν εχω δει κανενα ρουτερ που να σου βγαζει popup καθε φορα για username και pass. Εξαλλου αυτο ειναι και ενα απο τα πλεονεκτηματα των ρουτερ, δεν χρειαζεται να ειναι ανοιχτο το πισι για να μπει στο ιντερνετ.

Τα περισσοτερα ρουτερακια υποστηριζουν ελεγχο μεσω telnet, επομενως αν το ψαξεις στο google με το μοντελο ρουτερ που εχεις πολυ πιθανο να βρεις καποιο ετοιμο script που να κανει αυτο που θελεις.

για το πρώτο κάνεις λάθος.

εξαρτάται απο το πώς θα το ρυθμίσεις. μπορείς να το κάνεις να συμπεριφέρεται σαν απλό μοντεμ αλλά φυσικά σε πολύ σπάνιες καταστάσεις χρειάζεται κάτι τέτοιο.

για το δεύτερο νομίζω ότι πρότεινες και την πιο εύκολη λύση ;)

CyBeR_JiM πρέπει να βρείς απο το μανουαλ του ρούτερ σου ή μέσω τελνετ με ποιές εντολές συνδέεται αποσυνδέεται ;)

απο εκεί και πέρα μέσω τελνετ θα κάνεις ότι θές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

Δεν εχω δει κανενα ρουτερ που να σου βγαζει popup καθε φορα για username και pass. Εξαλλου αυτο ειναι και ενα απο τα πλεονεκτηματα των ρουτερ, δεν χρειαζεται να ειναι ανοιχτο το πισι για να μπει στο ιντερνετ.

Τα περισσοτερα ρουτερακια υποστηριζουν ελεγχο μεσω telnet, επομενως αν το ψαξεις στο google με το μοντελο ρουτερ που εχεις πολυ πιθανο να βρεις καποιο ετοιμο script που να κανει αυτο που θελεις.

εχουν επιλογη μεσα απο το μενου τους για Modem η για ppoe και οχι Ppoa που ειχα γράψει παραπάνω.

ενα google θα στο επιβεβαιώσει στα σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.