Jump to content



cpu fan ---> NO GO!!!!


CrazyAnt1416003257

Recommended Posts

λοιπον επειδη το προηγουμενο board που με ταλεπωρησε τελικα ηταν dead και επεστραφει,εβρε8ει καινουριο βασανο να με ταλαιπωρει.. :X: :boxed::help:

εχω μια Gigabyte GA-7N400 Pro2 (Rev 1.x)

http://www.gigabyte.com.gr/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=1678&ModelName=GA-7N400%20Pro2

η πα8ηση αυτην την φορα εχει να κανει με τον ανεμηστηρα της ψυκτρας του επεξεργαστη.

με το που ανοιγει το συστημα ο ανεμηστηρας δουλευει,με το που ακλουγονται τα μπιπ ομως και bootαρει σταματαει να δουλευει....:tomato: :tomato:

εχει κανεις καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?κοιταξα τις επιλογες του βιος στα γρηγορα αναγκαστικα γιατι μεσα σε 1-2 λεπτα ανεβαινε στους 65+++,αλλα δεν βρηκα καμια ρυ8μηση που να δειχνει προβληματικη.εκανα και load optimal settings αλλα και παλι το ιδιο...:wassat: :wassat:

για ριχτε ιδεες...:help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μητρικές δεν θυμάμαι να είχαν σύστημα ρύθμισης στροφών για τις cpu καθώς ψηνόντουσαν full time. Ακόμα και σε sleep mode

Οπότε απίθανο να είναι θέμα ρύθμισης πάντως δεν είναι δύσκολο να βρεις έναν μετατροπεα για μολεξ και να συνδέσεις τον ανεμιστήρα της cpu επιτρόπου στο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειναι ζητημα ρυ8μησης στροφων αφου με το που παιρνει ρευμα το PC δουλευει ο ανεμηστηρας αλλα με το που bootαρει και παει να POSTαρει σταματαει....

οσο για τον ανταπτορα δυστοιχως με το υπαρχον τροφοδοτικο δεν εχω αυτην την δυνατοτητα γιατι δεν εχω κανενα περισσιο molex αφενος και αφαιτερου δεν εχω και κανεναν διακλαδωτη προχειρο...

ειμαι σε αναζητηση τροφοδοτικου παντως αλλα ειναι στα σκαρια προς το παρον.

σιγουρα 8α υπαρχει καποια εξηγηση παντως.δεν μπορει να μην δουλευει ο ανεμηστηρας της ψυκτρας απο τη στιγμη που η μητρικη εχει 3πινο για αυτη τη δουλεια...

8α ξαναριξω μια ματια στο μανουαλ βεβαια μπας και αναφερει τπτ το οποιο δεν ειδα αλλα δεν το νομιζω.μου φαινεται γελοιο να 8ελει ειδικη ρυ8μηση για να δουλευει ο ανεμηστηρας με τα settings στα default...

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λες αλλα το 8εμα ειναι να βρω γιατι δεν δουλευει σωστα....οχι απλα να μετακυκλησω το προβλημα.ασε που η μια απο τις τρεις ειναι πολυ δυσλειτουργικη μιας και ειναι διπλα απο τις μνημες και με ολα τα καλωδια απο τους δισκους/φλοπυ/σι-ντι δεν φαινεται καν :p και η αλλη ειναι "πιασμενη" :D

clear δοκιμασα αλλα τπτ.8α του ξαναριξω ενα μπας και στρωσει βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.