Jump to content


"ASUS STRIKER EXTREME" mapa to karpouzi!


labrinea

Recommended Posts

Katarxin geia se olous. Makari na kanw la8os alla to parapanw mobo einai h megalyterh hli8iothta pou exw dei. Edwsa ena karo lefta gia na to apokthsw (330euro) kai apo tote h zwh mou exei ginei dyskolh. Sthn arxh mou emfanize error meta to post kai otan empaina sto hardware monitor sto bios eblepa kati astronomika noumera sta voltages. To chip tou bios htane apo th mana tou ekdosh 04**. Dokimasa update se 0701 alla pali ta idia. Telika to piga pisw sto magazi apo opou kai to agorasa kai meta apo 15 meres mou edwsan ena pou eixe to 0701 apo th mana tou.

To problhma eutyxws ly8hke alla twra antimetwpizw ena kainourio: den mporw na tou kanw to paramikro overclocking ston epe3ergasth. Exw au3hsei ta voltages alla tipota. Mporw na mpw sto leitourgiko kai na kanw ta panta ektos apo to na tre3w 3D efarmogh (p.x. 3D Mark 2006, paixnidia...). An prospa8hsw eite mou bgazei error eite kanei reboot. Epishs bazw mia timh sto cpu core voltage kai to mobo bazei oti 8elei ekeino. Dokimasa na syndesw mono to ena 4pin-molex tou trofodotikou sto mobo, meta ebala kai ta dyo alla tipota.

Epipleon exw tis supertalent tux800gc4 4-4-3-8(ble xrwma) kai den pane sta 3-3-3-5 me 800Mhz. Exw dei oti exoun ftasei tis supertalent tux800gc5 5-5-5-15 se 3-3-3-5 kai den mpwroun oi dikes mou pou ypoty8etai oti einai kalyteres? Einai mapa oi mnhmes, einai mapa to mobo? Mhpws h asus exei kabalhsei to kalami kai bgazei sthn paragwgh skarta proionta? Ti symbainei telika? Paidia boh8hste ligo exw aganakthsei...

Link to comment
Share on other sites

μια απαντηση θα σου πω φιλε .....μετα απο 1 μηνα το αλλαξα και πηρα asus p5w64 ws μου ειχαν σπασει τα νευρα.....ρεσετ χωρις λογο μαλακιτσες διαφορες καλυτερα 975 και σιγουρια λεω ...ασε τα νεα να τα τεσταρουν οι ποιο νεοι σε ηλικια ...

αυτα

διαβασε στο φορουμ εχει πολλα για την striker...πολλα που εχω πει και εγω και αλλοι εμπειροτεροι.............

Link to comment
Share on other sites

Ta forums gia th striker ta exw diabasei alla to 8ema einai oti thn exw hdh agorasei kai den mporei na alla3ei auto. Mia zwh epairna mobos me akyra chip epeidh den asxoliwmouna me to hardware (sis,via), ystera pira to intel p5wdh 975 kai h8ela na dokimasw mia fora chip ths nvidia mias kai eimai fanatikos gamers me apaithseis sta grafika. Telika ti katalaba? Skata kai aposkata! 8a afhsw oles tis syxnothtes sta defaults kai den 8a 3anasxolh8w me overclocking. Mou fainetai oti 8a symfonisw me ta legomena tou forum sxetika me ton intel Penryn. Mas peripaizoun oloi! Kalytera na paw na agorasw to playstation 3. Kanei 500euro kai symperilambanei cpu cell 4.6Ghz me 9 pyrhnes, blueray kai alla kaloudia pou an ta agoraze kapoios ena-ena gia pc 8a edine to ligotero 10000 euro!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από labrinea ... ότι είπες παραπάνω ...
Ρε μπάς και κάνεις πλάκα του velipsi ??? Γιατί δεν πήρες RD600 (DFI LANPARTY) ?? Φίλε το PS3 είναι ΠΟΛΥ καλή λύση και υπάρχουν και τρομερα ελληνικά και ξένα forum για αυτό.
Link to comment
Share on other sites

γεια και απο εμενα! επειδη κατι εχω στο μθαλο μου θα ηθελα να προτεινω κατι:

λοιπον απο την μια εχουμε εναν pιΤΣι o οποιος κανει 1800 εθρω ηορις υπερβολες και απο την αλλη εχουμε ενα 9(ναι 9) πυρηνα ps3 και το ερώτημα ειναι το εξης:γιατι τοενα εχει 1800 και το αλλο 500 με ποιο προηγμενη τεχνολογια, πυρηνα CELL και στο κατω κατω της γραφης μπορει να αποδοσει (ps3) καλυτερα?

ΓΙΑΤΙ τα εξαρτηματα του ps3 ΕΙΝΑΙ το ενα ειναι φτιαγμενο με βαση το αλλο ενω στο πιτσι ειναι αλλα βασισμενα πανω σε ενα ειδος κατασκευής που δεν σου λεει οτι ολα ειναι πληρως συμβατα μεταξυ τους (οποιοs δεν πιστευει μπορει να δει το site της asus που δηθεν λεει οτι καποιες RAM ειναι συμβατες ενω σε forum λενε οτι δεν ειναι συμβατες)

Και καταληγω στο εξης: μηπως οι κονσολες τελικα ειναι η λυση ενος gamer και το πιτσι λυση ενος επαγγελματια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Agriniotis [Σήμερα, στις 22:15]

γεια και απο εμενα! επειδη κατι εχω στο μθαλο μου θα ηθελα να προτεινω κατι:

λοιπον απο την μια εχουμε εναν pιΤΣι o οποιος κανει 1800 εθρω ηορις υπερβολες και απο την αλλη εχουμε ενα 9(ναι 9) πυρηνα ps3 και το ερώτημα ειναι το εξης:γιατι τοενα εχει 1800 και το αλλο 500 με ποιο προηγμενη τεχνολογια, πυρηνα CELL και στο κατω κατω της γραφης μπορει να αποδοσει (ps3) καλυτερα?

ΓΙΑΤΙ τα εξαρτηματα του ps3 ΕΙΝΑΙ το ενα ειναι φτιαγμενο με βαση το αλλο ενω στο πιτσι ειναι αλλα βασισμενα πανω σε ενα ειδος κατασκευής που δεν σου λεει οτι ολα ειναι πληρως συμβατα μεταξυ τους (οποιοs δεν πιστευει μπορει να δει το site της asus που δηθεν λεει οτι καποιες RAM ειναι συμβατες ενω σε forum λενε οτι δεν ειναι συμβατες)

Και καταληγω στο εξης: μηπως οι κονσολες τελικα ειναι η λυση ενος gamer και το πιτσι λυση ενος επαγγελματια?

παλι τα ιδια... πρεπει να δωσει καποιος 1800 ευρω για να παιξει στο pc:upside:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε η Sony πουλαει το ps3 κατω του κοστους και πονταρει στα παιχνιδια. Αν η sony ηθελε να βγαλει τοσο κερδος οσο οι λοιποι κατασκευαστες pc parts + μεσαζοντες, το ps3 μαλλον δε θα τ'αγοραζε κανεις.....

Link to comment
Share on other sites

ε ναι αuτο εννοειται, ομως στο pc μας εχουν κανει εξαρτημενους σε καποιες εταιριες( ενω υποτειθεται οτι θα αγοραστουν και games για το pc) και επισης τα games για το pc βγαινουν ολο και ποιο απαιτητικα σε αντιθεση με το ps.(τα ιδια παiχνιδια του ps και pc)

Ακομη Sτο ps (μαλλον στα ps) τα games μπορουν να γινουν πειρατικα οπως και στο pc και δεν ειναι αυτη δικαιολογια (δλδ η πειρατια ) για να κρατισουν τις τιμες στα υψη.

Εγω πιστευω οτι μας εχουν βαλει σε ενα λουκι ετσι ωστε να ψαχνουμε παντα για το πιο γρηγορο pc για ολο και πιο πολλα fps και μας δουλεουν με τα games.

εγω δεν θελω να πω οτι τραβατε ολοι να παρετε ps και μην παιρνετε pc. προς θεου αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι τα συμφεροντα απο τις πωλησεις software στο pc ειναι μεγαλυτερες γιατι ειναι και τα os (οχι τα linux ως free) και τα αλλα συνοδευτικα προγραμματα antivirus και δεν συμαζευεται!!! πως στο καλο γινεται αυτο? δλδ οι εταιριες παραγωγης παιχνιδιων ps βγαζουν περισσοτερα απ' τις αντιστοιχες που βγαζουν για pc τα games και ολα αυτα που προανεφερα?

ΤΕΛΟΣ δεν θελω να αλλαξω την ροη του αρχικου θεματος αλλα για το ps3 τεθικε θεμα πιο πανω και δρατωμαι (η οπως αλλιως γραφεται :D ) της ευκαιριας να δηλωσω την αγανακτηση μου και ξανα ρωτω: μηπως μας εκμεταλλευονται και μας πουλαν φυκια για μεταξωτες κορδελες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και κατι αλλο: μηπως με το overclocking οι 3D εφαρμογες δεν ειναι δυνατο να τρεξουν? Γιατι μετα το overclocking τα win XP φορτωναν μια χαρα ενω τα games YOK. Δηλαδη φταιει το striker που δεν παιζουν ή ολα τα mobos μπορουν να υπερχρονιστουν μονο για SuperPi...κλπ ενω στα 3D κολωνουν? Π.χ. εχω δει να φτανουν τους conroe στα 3, στα 4, ή ακομη και στα 5 Ghz. Αυτοι τρεχουν 3D?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR -> Περίεργο είναι να δίνεις 330 ευρώ για μια μητρική που στη ουσία έχει φτιαχτει για overclocking και να μην μπορείς να κάνεις...:TD:
Μάλλον λές ότι για αυτό δεν φταίει μόνο το ΜοΒο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 09:50]

Μάλλον λές ότι για αυτό δεν φταίει μόνο το ΜοΒο.

ακομα παιδικες αρρωστειες??

ας στρωσουν τον κ@λο τους κατω να γραψουν κανα bios της προκοπης λεω εγω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.