Jump to content



Τι κάηκε?


ilpanos

Recommended Posts

Έστησα ένα σύστημα με μια ASRock 4CoreDual-VSTA και ένα Ε4300. Στη μητρική έβαλα ένα CM Blue Ice Pro και στον επεξεργαστή μια Tuniq Tower 120. Tα βάζω μέσα στο κουτί, τα συνδέω όλα και πατάω το Power.

Το σύστημα παίρνει μπροστά, για περίπου 2 δευτερόλεπτα, και σβήνει μόνο του, αφήνοντας μια απαίσια μυρωδιά καμμένου.

Τα λύνω όλα και προσπαθώ (μυρίζοντας τη μητρική) να δω από πού ακριβώς προήλθε η μυρωδιά.

Οδηγούμαι (χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, γιατί βρομάνε όλα) στο chipset της μητρικής. Βγάζω την ψύχτρα και αντικρύζω αυτό:

77412765av2.jpg

Στις 2 άκρες σα να έχει μαυρίσει ελαφρώς.

Τι κάνω τώρα? Τα έχω λύσει όλα. Να τα ξαναδέσω και να ξαναδοκιμάσω? Μήπως έτσι ενώ έχει επιζήσει τίποτα το αποτελειώσω? Πως μπορώ να δω αν είναι εντάξει η μητρική και ο επεξεργαστής?

Υπάρχει περίπτωση να δημιούργισε πρόβλημα το backplate της tuniq? Είναι αγωγιμο το αυτοκόλλητο?

90841664mm6.jpg

Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα θα ειναι η παπαρια της asrock με τα Pin του socket που εξέχουν. το εχω παθει παλιοτερα με μια μητρικη της asrock και μη γνησια ψυκτρα.

για να δεις αν εχεις παρει κατι στο χέρι δοκιμασε με την μαμίσια ψυκτρα που δεν χρειάζεται back plate.

αν παιζουν σκεψου λυσεις για μονωση της μητρικης στην πίσω μεριά η αλλαγή της ψύκτρας.

Ps. το να γράψεις στην asrock ειναι ασκοπο μιας και θα σου πουν οτι τα spec της μητρικής ειναι συμβατά με τα spec της intel οπου δεν περιλαμβάνεται back plate για ψυκτρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 21:05]

Το backplate δεν είχε μόνωση?

και να εχει μονωση οι κολλησεις απο τα Pin τουλαχιστον σε μενα την περασαν με το σφίξιμο της ψυκτρας.

λογικα δεν πρεπει να εχει προβλημα αν το δοκιμασεις μιας και το προβλημα ειναι οτι βραχυκυκλωνει καποια Pin η ψυκτρα.

αν τα εχεις παρει πακετο απο καποιο μαγαζι εγω θα σου προτεινα να τα πας εκει και να στα τοποθετησουν για να εισαι καλυμμενος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris74 [Σήμερα, στις 23:26]

και να εχει μονωση οι κολλησεις απο τα Pin τουλαχιστον σε μενα την περασαν με το σφίξιμο της ψυκτρας.

λογικα δεν πρεπει να εχει προβλημα αν το δοκιμασεις μιας και το προβλημα ειναι οτι βραχυκυκλωνει καποια Pin η ψυκτρα.

αν τα εχεις παρει πακετο απο καποιο μαγαζι εγω θα σου προτεινα να τα πας εκει και να στα τοποθετησουν για να εισαι καλυμμενος

Αυτό υποθέτω πως έγινε. Ενώ κατά την τοποθέτηση ήταν εντάξει, με το σφίξιμο και το βάρος της ψύκτρας κάπου το backplate βραχυκύκλωσε.

Δυστυχώς δεν είναι αγορασμένα μαζί. Το θέμα τώρα είναι να εντοπίσω τη ζημιά. Πως θα δω αν κάηκε η cpu? Είναι ασφαλές να την βάλω πάνω στη μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 01:44]

Βάλε ένα αντίστοιχο υλικό αλλά πιο χοντρό.

Τι υλικό? Που θα βρω?

Σαμπρέλα από ποδήλατο (έχω μια τρύπια :D ) κάνει, να κόψω ένα κομμάτι και να το κολλήσω στο backplate?

Μα καλά, μου φαίνεται πολύ χαζό να μην το έχει προβλέψει αυτό η Tuniq

Ναι ρε γ@μWτο. Μεγάλη μ@λ@κι@... :(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το οινόπνευμα κάνει δουλειά. Έφυγε το μαύρο υλικο αλλά έχουν μείνει κόλλες ανάμεσα στα pins. Επιστράτευσα οινοπνευμα και πολλές οδοντογλυφίδες για να βγάλω τα υπολείματα (αν χρησιμοποιούσα κάτι πιο σκληρό, πχ λεπιδα, μαχαίρι κτλ, υπήρχε κίνδυνος να κόψω τους δρόμους που περνάνε ανάμεσα στα pins). Πολύ αργή μέθοδος αλλά σιγά σιγά καθαρίζει. 760 pins έμειναν να καθαρίσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Χθες, στις 23:44]

Βάλε ένα αντίστοιχο υλικό αλλά πιο χοντρό.

Μα καλά, μου φαίνεται πολύ χαζό να μην το έχει προβλέψει αυτό η Tuniq

δεν ειναι θεμα tuniq αλλα asrock. οτι ψυκτρα και να παρεις που εχει backplate στο πισω μερος εχει το ιδιο προβλημα μιας και οι κολλησεις εξέχουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris74 [Σήμερα, στις 02:41]

δεν ειναι θεμα tuniq αλλα asrock. οτι ψυκτρα και να παρεις που εχει backplate στο πισω μερος εχει το ιδιο προβλημα μιας και οι κολλησεις εξέχουν

Ναι, προφανώς έχεις δικιο, αλλά δεν είναι ευθύνη της tuniq (και της κάθε tuniq), στο manual με τις οδηγίες εγκατάστασης να έχει και ένα Warning που να λέει ότι δεν πρέπει να μπει σε μητρικές που εξέχουν τα pins? Ή να λέει ότι χρειάζεται extra μόνωση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.