Jump to content



Μητρική για τον 6600


bfc_xxx

Recommended Posts

Μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να προχωρήσω σε αναβάθμιση του Intel 640 σε ένα Core 2 Duo 6600 κρατώντας την κάρτα που έχω X800GTO2@X850 XT PE μιας και σπάνια παίζω παιχνίδια και μου είναι υπεραρκετή. Μαζί λογικά θα πάρω και κανένα σετάκι 2 γιγα 800αρες.

Αυτό που με απασχολεί είναι η μητρική. Θέλω να έχει τα βασικά καλούδια επάνω (μπολικο SATA, USB, Firewire κτλ) και να κάνει αξιοπρεπές αλλά οχι και extreme overclocking. Επίσης δε με νοιάζει το motherboard αν είναι crossfire ή SLI ή 16x16 ή 8x8 ή 16x4 γιατι δεν πρόκειται να βάλω ποτε δύο κάρτες γραφικών. Το πολύ πολύ αργοτερα να αλλάξω αυτή που έχω με μια πιο καινούρια. Κατέληξα στις εξής λύσεις:

1. ICFX3200-T2R/G (δε μου αρέσει σε αυτή εδω που δεν εχει ενεργό σύστημα ψύξης στο chipset)

2. Αsus 965 Commando

3. Evga ή ASUS με το 680i

Ποιά είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν πας για extreme overclocking και οι τρεις επιλογες που εχεις σου ειναι "αχρηστες"...

Μπορεις να παρεις μια πολυ οικονομικοτερη μητρικη (μιας που ακομα και αν αποφασηζες να κανεις κατι το extreme με τον 6600 δεν θα ειχες προβλημα λογο του μεγαλου multi... ;) )

Aυτη τη χρηματικη διαφορα μπορουσες να την εκμεταλευτεις καπου καλυτερα....

Εγω ετσι το βλεπω...Απο εκει και περα πρατεις....:flower:

Link to comment
Share on other sites

Για την DFI τι λετε? Μαπα το καρπούζι τελικά?

Στην αρχή όταν έψαχνα για mobo δε σκεφτόμουν για intel chipset καθώς πίστευα με chipset πχ nvidia Θα είχα περισσότερες πιθανές επιλογές αναβάμισης. Τωρα το καλοσκέφτομαι για το commando με 965.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos

στα λεφτα που ειναι το 680ι και με τα προβληματα που εχει καλο ειναι να το αποφυγεις

καλη ειναι και η commando αν δε σε πειραζει το κοστος της

Αρχική απάντηση από Dem

και ετσι λεω, παρε τον κομαντο

:OT: που πηγε η AW9D-MAX οεο:OT:

Ρε παιδια το παλικαρι λεει οτι δεν ενδιαφερετε για extreme o/c πιος ο λογος να παρει commando και να δωσει 200+ευρωπεουλους....:nothing: Δηλαδη τι παραπανω θα του προσφερει απο αυτα που ζηταει?

Δηλαδη:1)μπολικο SATA

2)Usb

3)Firewire

4)και να κάνει αξιοπρεπές αλλά οχι και extreme overclocking...

Αν δεν κανω λαθος αυτα ειναι που ζηταει....:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 15:38]

:OT: που πηγε η AW9D-MAX οεο:OT:

παρασκευη χτυπησα μια ειχε στο μαγαζι αλλα στο site πουθενα

bfc να δεις για aw9d-max αν εχει μεινει στα 150 ευρω ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε petro αυτή τη φορά λέω να αποφύγω την Gigabyte και την Abit. H P5B μια χαρά είναι αλλά θέλω κατί πιο καινούριο πχ Commando.

@spartacos το κόστος της Commando δε με πειράζει, έχω βάλει όριο τα 250 Ευρώ που έχει η dfi. Επίσης εφόσον το 680 έχει προβλήματα το ξεχνάμε.

Είμαι ανάμεσα σε Commando και DFI λοιπόν εκτος και αν καποιος έχει κάποια άλλη προταση.

Η Commando με τον 6600 και μνημες 800αρες θα μπορει να τρέχει 1-1?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από petros@idk$ [Σήμερα, στις 13:44]

Ρε παιδια το παλικαρι λεει οτι δεν ενδιαφερετε για extreme o/c πιος ο λογος να παρει commando και να δωσει 200+ευρωπεουλους....:nothing: Δηλαδη τι παραπανω θα του προσφερει απο αυτα που ζηταει?

Δηλαδη:1)μπολικο SATA

2)Usb

3)Firewire

4)και να κάνει αξιοπρεπές αλλά οχι και extreme overclocking...

Αν δεν κανω λαθος αυτα ειναι που ζηταει....:unsure:

Αυτά ζητάω αλλα δε με πειράζει το κόστος εως 250 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Aλλο αυτο....Παντος αν ειναι να τα δωσεις με κλειστα ματια commando.Η DFi ειναι πολυ περιεργη με της μνημες...Αλλα αν θες να ρισκαρεις....Αν δεν κανω λαθος και ο Chosen που την πηρε ειχε κατι προβληματα με της μνημες και δεν καταφερε να bootαρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bfc_xxx [Σήμερα, στις 15:45]

Η Commando με τον 6600 και μνημες 800αρες θα μπορει να τρέχει 1-1?

Γιατι αν τρεχει με 4/5 τις 800 με stock τιμες στον επεξεργαστή ποιο ειναι το προβλημα?

Ερωτηση κανω δεν ξερω και εγω,εχει διαφορα στις επιδωσεις?:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από petros@idk$ [Σήμερα, στις 13:51]

Aλλο αυτο....Παντος αν ειναι να τα δωσεις με κλειστα ματια commando.Η DFi ειναι πολυ περιεργη με της μνημες...Αλλα αν θες να ρισκαρεις....Αν δεν κανω λαθος και ο Chosen που την πηρε ειχε κατι προβληματα με της μνημες και δεν καταφερε να bootαρι.

Επίσης απ'οτι διάβασα το dfi έχει ξεχωριστό bus για τις μνήμες το οποίο έχει το κακό οτι κατεβάζει λίγο τις επιδόσεις αλλά βέβαια μπορεις να ρυθμίσεις τη συχνότητα στις μνήμες ανεξάρτητα. Ένα άλλο αρνητικό ειναι ότι το dfi χωρίς ενεργό σύστημα ψύξης στο chipset ζεστενεται αρκετά. Απο την άλλη στο dfi μου αρεσαν τα 8 SATA που στο commando είναι μονο 6 :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 13:56]

Γιατι αν τρεχει με 4/5 τις 800 με stock τιμες στον επεξεργαστή ποιο ειναι το προβλημα?

Ερωτηση κανω δεν ξερω και εγω,εχει διαφορα στις επιδωσεις?:...:

Όταν λέω 1-1 εννοω fsb 400 και μνήμες στα 400*2=800 άρα ο επεξεργαστης θα τρέχει με overclocking (αρκετο).

Με 4/5 stock οι μνήμες θα πάνε στα 667 αν δε κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατέληξα στο Commando μιας και εχει 8 phase pwm εναντι του dfi Που εχει 6 phase.

Απλα θα πρεπει να συμβιβαστω με τα 6 Sata και ότι δεν έχει θυρες pcie 1x που προς το παρον δε μου χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.