Jump to content



ποια η διαφορά μεταξύ 32χ και 64χ των windows;


crazyantonis

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι.Όπως το ονομα του τίτλου αναρωτιέμαι ποια είναι η διαφορά μεταξυ 32bit ων και 64bitων windows.Kαθώς πολλες φορες οταν κατεβάζω ενα πρόγραμμα βρίσκομαι σε <<δίλημα>> ποια απο τις δύο εκδόσεις να κατεβάσω.Αλλα και με το καινούρια vista ποια έκδοση θα πρέπει να αγοράσω για να είναι πλήρως συμβατή με το συστημά μου το οποίο βρίσκεται στην υπογραφή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

για πλήρη συμβατότητα με παλιά περιφερειακά κυρίως παίρνεις 32bit

εφόσον όμως πρόκειται να κάνεις αγορά τότε θα σου έλεγα 64μπιτ.

για τα ΧΡ τα 64 είναι αρκετά πιο γρήγορα και έχουν άλλη συμπεριφορά λόγο νέου πυρήνα.

στα βιστα δε ξέρω τί παίζει

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Τα ΧΡ 64bit σχεδόν δε πιστεύεις ότι είναι MS.. Πραγματικά πολύ καλύτερα. Αν υπάρχουν drivers για όλες τις συσκευές σου στα συνιστώ ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Με βάλατε σε σκέψεις και έκατσα εχθές το βράδυ και τα πέρασα στον Athlon 64 3000+ μου.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες αν και το συμπέρασμά μου δεν είναι ασφαλές καθώς είναι fresh install και έτσι κι αλλιώς θα πετούσε το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Και που τα βρίσκουμε τα vista 64bit?? Ένας φίλος που πήγε να τα αγοράσει του είπαν πως δεν θα έρθουν Ελλάδα...λένε και καλά ότι αγοράζεις τα 32bit και μετά κάνεις αίτηση για να σου στείλουν τα 64

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από godslayer

Και που τα βρίσκουμε τα vista 64bit?? Ένας φίλος που πήγε να τα αγοράσει του είπαν πως δεν θα έρθουν Ελλάδα...λένε και καλά ότι αγοράζεις τα 32bit και μετά κάνεις αίτηση για να σου στείλουν τα 64

σε αυτό δε ξέρω τίποτα!

λογικά πιστεύω ότι μέσα απο το σιτε της μικρομαλακής θα μπορείς να τα αγοράσεις και να τα κατεβάσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα, φιλος μου τα αγορασε γνησια και μια που τα εβαλε και μια που τα εβγαλε. τωρα τα εχει και καθονται. δεν του εβρισκαν καποιες συσκευες και επισης προγραμματα δεν υπηρχαν. τωρα καλο θα ηταν πρωτα να δεις τα προγραμματα που δουλευεις αν υποστηριζονται και σιγουρα δεν βρισκει πληθωρα usb modem. ρουτερ με λαν συνδεση εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

στο cinebench εχω 12.5% καλυτερο σκορ με τα Vista64 απο οτι με τα VistaX86 :D

Tα περισσοτερα προγραμματα μου τρεχουν μια χαρα στα Vista64 και ολες μου οι συσκευες λειτουργουν κανονικα , εκτος απο το TVtuner :)

XP64 Ελληνικα δεν νομιζω να εχουν βγει .....!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bizimis [Σήμερα, στις 15:19]

στο cinebench εχω 12.5% καλυτερο σκορ με τα Vista64 απο οτι με τα VistaX86 :D

Tα περισσοτερα προγραμματα μου τρεχουν μια χαρα στα Vista64 και ολες μου οι συσκευες λειτουργουν κανονικα , εκτος απο το TVtuner :)

XP64 Ελληνικα δεν νομιζω να εχουν βγει .....!

ειχε κανει ο anand συγκριτικα στα xp 32-64bit και σε καποιες εφαρμογες οι επιδοσεις αυξανονταν και 15%

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από godslayer [Σήμερα, στις 15:23]

από που τα αγόρασες τα vista64??? Πήρες την retail έκδοση με το ωραίο κουτάκι κλπ κλπ?

God save internet!!! again :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 16:08]

Για το τι έχει δοκιμαστεί και παίζει κανονικά θα δείτε εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=33250

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος εκεί συζητάτε για τα Vista.

Back in subject, θετικές οι εντυπώσεις από τα 64άρια, μία παρατήρηση όμως. Τρώνε παραπάνω μνήμη ή είναι η ιδέα μου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Τρώνε παραπάνω μνήμη ή είναι η ιδέα μου?

το σίγουρο είναι ότι κάνουν καλύτερη διαχείριση της μνήμης.

θα δεις ότι τα "hang over" του υπολογιστή θα λιγοστέψουν :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.