Jump to content



Πρόβλημα με OKI B4100


Dr. Gonzo

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ξεπακετάροντας τα πράγματα από την περσινή on-the-fly μετακόμιση, είπα να συνδέσω και τον παλιό OKI B4100 που είχα για τη σχολή.

Ο εκτυπωτής έχει ένα πρόβλημα, μετά την αλλαγή του πρώτου toner εκτυπώνει σωστά (αρκετά έντονα δλδ) στην αριστερή πλευρά της σελίδας, αλλά προς τα δεξιά ξεθωριάζει, μέχρι που δεν φαίνεται καθόλου.

Έχω δοκιμάσει 2 toner καινούρια (μη αυθεντικά) αλλά και το δικό του κάνει ακριβώς το ίδιο.

Driver δεν είναι σίγουρα, έχω δοκιμάσει σε XP, Vista και 7 με τα ίδια αποτελέσματα.

okifail.jpg

Πλην μιας δήλωσης πολιτικών πεποιθήσεων (:p) μπορεί να φανταστεί κανείς τι φταίει?

Μήπως να τον κάνω βίδες και να τον ξαναφτιάξω, σε περίπτωση που "κάτι" δεν πατάει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο τύμπανο χρειάζεσαι.

Αν ήταν θέμα τονερ θα είχες κενα σε όλη τη σελιδα.

Τωρα αν δεις ειναι σε συγκεκριμένες θεσεις τα κενα...οποτε κατα 99% καινουριο drum χρειαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Βεντούζα δλδ...

Καινούριο drum είναι περίπου 175ε, οπότε καλύτερα να κοιτάξω κανένα καινούριο εκτυπωτή.

Δεν μπορώ να φανταστώ τί μλκία παίχτηκε και μου άρχισε τα κουλά, δεν θυμάμαι να βγάζω καν το drum από τον εκτυπωτή.

To έριξα ένα καθάρισμα Πάρη, σε σκοτεινό περιβάλλον :p, το έβαλα να τυπώνει και 600x600 χωρίς toner save,

και είναι ψιλοκαλύτερα, τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει το toner και να κοιτάξω τπτ καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.