Jump to content



Ποιά οθόνη θα αγοράζατε στα 300+/- Euro;, Δώστε τη γνώμη και τη ψήφο σας.........


Green Dragon

Recommended Posts

Στήνω ένα καινούργιο pc για φίλο και έχω ακόμη να αποφασίσω για οθόνη. Budget γύρω στα 300.

Χρήση του pc: παιχνίδια, ταινίες, σερφάρισμα κ.λ.π.

Ερωτηματικά: Να είναι 20 intches; Να είναι wide; Να έχει ΤΝ panel; Να είναι LG, Benq, Samsung ή κάποια άλλη;

Παίδες θέλω να μου πείτε τι θα αγοράζατε εσείς στη θέση μου, σε αυτά τα πλαίσια.

Και αν γίνεται να το αιτιολογήσετε, γράφοντας και δύο λόγια για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της οθόνης που επιλέξατε. Επίσης ότι άλλο νομίζετε ότι είναι χρήσιμο.

Για πάμε και ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το Wide Screen είναι σχεδόν απαραίτητο μιας και βοηθά αρκετά σε όλα (gaming - multitasking - ταινίες) και είναι πολύ μα πολύ προσιτό.

Οι 20 ίντσες στο Wide είναι σχεδόν απαραίτητες, οπότε ας πάει εκεί.

Το ΤΝ Panel δεν είναι καλό στην απεικόνιση των χρωμάτων. Πολλούς δεν τους ενοχλεί, αλλά για τους απαιτητικούς δεν υπάρχει καν. Τα καλά είναι τα S-IPS και τα PVA (PMVA, κτλ) αλλά είναι αρκετά πιο ακριβά.

Στα γρήγορα που είδα θεωρώ ότι μια πολύ καλή επιλογή είναι αυτή:

Benq FP202W

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=45533

Καλές κριτικές, καλή τιμή, 20άρα, σχεδόν τέλεια για την περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 01:36]

Σε τοσο χαμηλη τιμη θα κοιταζα την lg 204wt.Την εχει ενας κολλητος ,ειναι τιμια αγορα για τα λεφτα της.

Από ότι έχω ψάξει και εγώ, σε αυτά τα χρήματα που θέλω να διαθέσω δηλ. 300+/-, είμαι ανάμεσα

στην Benq FP202W εδώ στα 279Ε και

την LG L204WT-BF εδώ στα 339Ε.

Υπάρχει και η Samsung SM203B εδώ στα 309Ε.

Μία από τις 3 θα αποφασίσω τελικά αλλά δεν ξέρω ποιά.

Γιαυτό και ζητάω τη γνώμη του κοινού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 10:32]

σαφως η ακριβοτερη απο τις τρεις...δηλαδη lg....και με HDCP....και 5ms

HDCP;;;; Τι σημαίνει;

Επίσης σε ένα άλλο thread διάβασα για τη Benq, ότι αν τη κοιτάζεις από πλάγια κιτρινίζει.

Η συγκεκριμένη LG είναι καλύτερη σε αυτό το σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon

HDCP;;;; Τι σημαίνει;

High-Bandwidth Digital Content Protection (HDCP)

ειναι ενα καινουργιο form που σε συνδυασμο με το dvi θα χρησιμοποιειται κυριως σε συσκευες HD DVD, Blu-ray Disc και DVD....απλα θα πρεπει να το υποστηριζει και η καρτα γραφικων σου..

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να ριξω λιγο λαδι στην φωτια, θα προτεινα την Fujitsu Siemens L22. 22 ιντσες, πανεμορφο design και τιμη γυρω στα 340... Καποιος την ειχε αγορασει εδω απο το forum και ηταν απολυτα ευχαριστημενος. Ειχε κανει ενα thread και ειχε ποσταρει fotos. Νομιζω οτι το μονο αρνητικο της ειναι οτι δεν εχει DVI. Δεν ειναι και λιγο, ομως σκεψου οτι στην τιμη της LG παιρνει +2 ιντσες αλλα -DVI. Απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μου ρθε σημερα η lg 204wt....

αρκετα φωτεινο και γρηγορο πανελακι....ειναι πολυ super για τα λεφτα του....ευγε! lg δεν την ειχα και τοσο σε εκτιμηση...ευτηχως χωρις καμενο pixel....

θα σηκωσω καμια φωτο αμα καταφερω και βρω την ψηφιακη μου....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.