Jump to content



8800gtx bios


isaios

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Εχετε φτιαξει δικο σας bios με o/ced συχνοτητες ; Αν ναι πως ; Γιατι εγω μονο το περασα το new bios και τα προβληματα παραμενουν..Διαφορα στην αποδοση δεν ειδα.......Επισης με το new bios οταν το παω 660 απο rivatuner παλι 648 διχνει..Εχετε κατεβασει καποιο editor και εχετε βαλει δικες σας συχνοτητες ; Τι παιζει με το shader clock ? Επισης σκεφτομαι να βαλω απευθειας τις μνημες στα 1000 να δω αν θα παιξει σε 3d εφαρμογες..Γιατι εκει παρουσιαζει προβλημα :@

Link to comment
Share on other sites

επισης με τα τελευταια xfx/evga (δεν εχω δοκιμασει απο αλλο κατασκευαστη) bios διορθωνονται κουλες ασυμβατοτητες με lcd monitors...οπως με το apple cinema 24'' και με 1-2 μοντελα eizo 20+ που δεν ειχαν σημα μετα απο restart του pc

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω να μην κατεβασω το albatron REV 2? Αλλα να βαλω αλλο bios ? Επισης εκανα edit to bios και εβαλα 1000mhz στην μνημη αλλα παλι 900 την εχει.Ενω στο core / shader τα πιανει :S

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να βαλω το EVGA apo DOS αλλα κατι μου εβγαλε οτι δεν ειναι συμβατη η PCI device? Κατι τετοιο..Τι παιζει ;

C:\nvflash 1.rom

Aυτο το command δινω...To εχω κανει rename se 1.rom.Για να μη σας παραξενευει..Για πειτε.Μηπως χρειαζεται τιποτα αλλο απο commands?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 16:27]

Πηγα να βαλω το EVGA apo DOS αλλα κατι μου εβγαλε οτι δεν ειναι συμβατη η PCI device? Κατι τετοιο..Τι παιζει ;

C:\nvflash 1.rom

Aυτο το command δινω...To εχω κανει rename se 1.rom.Για να μη σας παραξενευει..Για πειτε.Μηπως χρειαζεται τιποτα αλλο απο commands?

πρεπει παλιο και νεο bios να εχουν το ιδιο device ID ,sub Vendor ID kai sub System ID.μπορεις να τα αλλαξεις με το nibitor εχοντας ως βαση τα στοιχεια του original bios της καρτας σου.μετα φλασαρεις το τροποποιημενο bios.

*υπαρχει τροπος να τα παρακαμψουμε ολα αυτα βαζοντας τις εντολες

'' nvflash.exe -newbios -p -0 biosname.bin '' ή καπως ετσι...:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 18:45]

command prompt πάς?

Πρέπει να μπείς με δισκέτα εκκίνησης και πάτα

nvflash -5 -6 name.rom

Πες βρε αδερφε και τι κανει το -5 και -6....:)

Με usb flash μπαινω σε DOS..Απο εκει εκανα update τα αλλα bios..Αλλα δινωντας σκετο nvflash name.rom.Tα -5 -6 σε τι χρησιμευουν ; Aπο command prompt παντως ,δεν σε αφηνει καν να προχωρησει η διαδικασια..Σου λεει οτι θελει να τρεξει under dos ;)

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστον , οι μνημες δεν πηγαιναν ουτε καν 950...(ενω παλιοτερα ναι...δεν ξερω τι παιζει) παντως , με το EVGA REV2 καταφερα κ εφτασα 663core / 1539shader και τις μνημες στα 970...

Ολα αυτα στο 75% fan speed..

Link to comment
Share on other sites

Μολις φλασαρισα την ταπεινη μου 8800gtx,το bios της evga την κανει στην κυριολεξια αλλη καρτα!αλλα το καλυτερο ειναι οτι λυθηκανε ολες οι ασυμβατοτητες με την μητρικη μου και το μονιτορ!ειμαι πολυ ευχαριστημενος,thanks και εσας και την evga;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από harrybani

Μολις φλασαρισα την ταπεινη μου 8800gtx,το bios της evga την κανει στην κυριολεξια αλλη καρτα!αλλα το καλυτερο ειναι οτι λυθηκανε ολες οι ασυμβατοτητες με την μητρικη μου και το μονιτορ!ειμαι πολυ ευχαριστημενος,thanks και εσας και την evga;)

ποιο rev περασες?

http://www.mvktech.net/component/option,com_remository/Itemid,26/func,selectfolder/cat,51/page,11/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.