Jump to content



8800gtx bios


isaios

Recommended Posts

Aποφασισα να πειραματιστω με το bios της gtx μου(Foxconn).To συγκεκριμενο κλοκαρει με περιεργη αποκλιση αναμεσα στην τιμη που δινεις στο atitool και στο real clock που δειχνει το rivatuner.Δοκιμασα το ΟC bios της evga που εχει τα εξης clocks:626-1458(shader)-1000.Παρολο που οι αποκλισεις στο real clock και στο shader ηταν σαφως μικροτερες στο scanning με το atitool παγωνε μετα απο λιγο ακομη και σε συχνοτητες χαμηλοτερες απο το bios της foxconn.Θα συνεχισω και με αλλα bios και θα ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από isaios [Χθες, στις 10:33]

Aποφασισα να πειραματιστω με το bios της gtx μου(Foxconn).To συγκεκριμενο κλοκαρει με περιεργη αποκλιση αναμεσα στην τιμη που δινεις στο atitool και στο real clock που δειχνει το rivatuner.Δοκιμασα το ΟC bios της evga που εχει τα εξης clocks:626-1458(shader)-1000.Παρολο που οι αποκλισεις στο real clock και στο shader ηταν σαφως μικροτερες στο scanning με το atitool παγωνε μετα απο λιγο ακομη και σε συχνοτητες χαμηλοτερες απο το bios της foxconn.Θα συνεχισω και με αλλα bios και θα ενημερωσω...

Μήπως θα μπορούσες να μας γράψεις ένα αναλυτικό οδηγό με τη διαδικασία που ακολουθείς και τα εργαλεία που χρησιμοποιείς για να φλασάρεις το BIOS στην κάρτα γραφικών?
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω το nvflash 5.40.Προσεξτε μηπως η καρτα σας δε σηκωνει το μεγαλυτερο shader clock του oc bios της evga.Μπορειτε επισης να μονταρετε το bios με τα vendor της καρτας σας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 12:48]

Εβαλα και εγω το bios της EVGA στην Albatron μου, απο 10769 στο 3dmark 06 πηγε 12035.

μαλλον θα ειναι το ρολοι των stream processors αντε να δουμε ποτε θα μας αφησει η πρασινη να το πειραξουμε...ισως οταν βγει το μυθολογικο r600:devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.