Jump to content



vista 32bit vs 64bit version


Trackman

Recommended Posts

Τα 64bit είναι αποκελιστικά για 64bit cpus. Όπως συμβαίνει και με τα xp.

Εγώ έχω πάνω τα xp και τα vista 32bit και είμαι σχετικά ευχαριστημένος. Αλλά περισσότερο χρησιμοποιώ τα xp.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναμένεται όπως και στα xp, και το μέλλον επιφυλλάσει εκπλήξεις ωστόσο δεν ξέρω ποιος θα είναι ο τελικός στόχος που θα ωφελεθεί, αμφιβάλλω αν θα είναι οι καταναλωτές

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές, αλλά δεν υπάρχουν ακόμα πολλές εφαρμογές να το υποστηρίξουν σε περιβάλλον windows, όπως επίσης γίνεται και με τα πολυπύρινα συστήματα που έχετε οι περισσότεροι. Όταν βγεί κάτι που να επιτρέπει παράλληλη επεξεργασία και να χρησιμοποιεί και τους 2,4,8 πυρινές μαζί πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω οτι οπως εγινε και στα xp που οι 32 bit εφαρμογες επαιζαν και στα 64 ετσι θα γινει και στα vista

αλλα οταν η εφαρμογη ειναι γραμμενη για 64 εκει βλεπεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει αρκετά παιχνίδια σε Vista 64bit. Το 90% των 32bit παιχνιδιών είναι εντάξει, έχουν βέβαια κάποια προβληματάκια(π.χ κάποια χάνουν το focus και πρέπει να πας alt-tab desktop και ξανά στο παιχνίδι) αλλά σε τελική ανάλυση μπορείς να βρεις τις λύσεις. Είναι λίγο πιο αργά, γιατί το λειτουργικό κάνει μια μετάφραση των calls του Direct3D 32 και της OpenGL32 στις αντίστοιχες 64bit εκδόσεις.

Για 64bit παιχνίδια το FarCry (AMD64 patch+Exclusive Content patch) είναι πραγματικά απίστευτο, σε κάποιες περιπτώσεις τα γραφικά του ξεπερνάνε και του Quake4 (32bit είναι αυτό βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1. Οι εκδόσεις 64 & 32 είναι διαφορετικά dvd. Αν κάποιος έχει αγοράσει την 32 και θέλει την 64, πάει εδώ πληρώνοντας μόνο μεταφορικά (~7$) και τα παραλαμβάνει. Εγκαθιστώντας τα όμως ακυρώνει τη χρήση του κλειδιού για τα 32bit.

2. Οι εκδόσεις Ultimate & Enterprise (η Enterprise δεν κυκλοφορεί στα μαγαζιά), έχουν στο dvd και τις δύο επιλογές κι ρωτάει κατά την εγκατάσταση αν δει 64bit cpu ποιά από τις δύο να βάλει.

3. Σχεδόν όλα τα προγράμματα παίζουν κανονικά όπως θα έπαιζαν και στα 32. Για περισσότερα, δείτε εδώ. Αυτά που συνήθως δημιουργούν προβλήματα είναι κάποια κακογραμμένα προγράμματα που προσπαθούν να γράψουν στη Registry με "καρφωτή" διεύθυνση, πχ στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run αντί για το παραμετρικό %LOCAL_MACHINE%\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run. Κατά αυτό τον τρόπο γράφουν τις πληροφορίες στο 64bit τμήμα της Registry, και είναι άχρηστες. Η regirstry στα 64 έχει και δεύτερο μέρος που είναι το WoW64\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run, όπου εκεί γράφουν οι σωστές 32bit εφαρμογές.

4. Σχεδόν όλες οι εταιρίες κατασκευής υλικού παράλληλα με τους οδηγούς για τα 32 βγάζουν και 64, έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Όσοι δεν τους βρίσκετε κοιτάξτε εδώ για οδηγούς κι εδώ για hints&tips πως να βάλετε οδηγούς και προγράμματα χωρίς να είναι signed (κάτι που είναι απαραίτητο για τα 64άρια)

5. Τα 64 υποστηρίζουν 4gb ram μαζί με swap file σε αντίθεση με τα 32 που υποστηρίζουν 4 σύνολο. Εγώ για παράδειγμα με τα 4 δε θα μπορούσα να έχω έτσι κι αλλιώς τα 32.

6. Η έκδοση MSDN νομίζω δε θέλει activation.

7. Είναι εξαιρετικά σταθερά και με πολύ καλό σύστημα recovery.

Ελπίζω να απάντησα σε όλα :hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! 2. Οι εκδόσεις Ultimate & Enterprise (η Enterprise δεν κυκλοφορεί στα μαγαζιά), έχουν στο dvd και τις δύο επιλογές κι ρωτάει κατά την εγκατάσταση αν δει 64bit cpu ποιά από τις δύο να βάλει.
Η MSDN έκδοση που έχω των ULTIMATE είναι DVD. 32bit DVD & 64bit DVD
Αρχική απάντηση από Wizard! 6. Η έκδοση MSDN νομίζω δε θέλει activation.
ΘΕΛΕΙ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 08:52]

1. Οι εκδόσεις 64 & 32 είναι διαφορετικά dvd. Αν κάποιος έχει αγοράσει την 32 και θέλει την 64, πάει εδώ πληρώνοντας μόνο μεταφορικά (~7$) και τα παραλαμβάνει. Εγκαθιστώντας τα όμως ακυρώνει τη χρήση του κλειδιού για τα 32bit.

Ελπίζω να απάντησα σε όλα :hi:

Αρκει να ειναι: RETAIL ή Upgrade , και οχι dsp

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.