Jump to content



Τypical 12v σε OCZ


Helly

Recommended Posts

Παιιδια καλησπερες μετα απο καιρο.

Μολις τσιμπησα ενα Ocz gamexstream 850.To κακο(καλο για μερικους σα το κυριο HiPRO) ειναι οτι default εχει πολυμετρημενα στο περιπου(μαπα πολυμετρο προς το παρον) 12.6 v στο 12βολτο.

H 5αρα ειναι οριακα κανονικα(4.95).Φυσικα δυστυχως δε εχει ρυθμιστη εξωτερικα οπως το παλιοτερο μου powerstream adj.Οποτε ρωτω αν ειναι ασφαλες να λειτουργω σε αυτη τη ταση καθημερινα η θα πρεπει να πεσει ανοιγμα και ρυθμιση δυστυχως (η ακομα και RMA)Φοβαμαι πως μπορει να κουνηθηκε η απλα ειναι ρυθμισμενο ψηλα για να μενει πανω απο 12v σε οριακο φορτιο

P.S : Το PSU ειναι πανω στο μηχανημα μου στα 3.2GHz( Core 2 6600 με 2gb Ram 3 δισκους) και με μια 8800GTX,ενω οταν τραβαει φορτιο η καρτα δε πεφτει καθολου η ταση αναμενομενο αφου ειμαι σε καταναλωση πολυ χαμηλοτερα απο τα ονομαστικα του Watt.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

Παιιδια καλησπερες μετα απο καιρο.

Μολις τσιμπησα ενα Ocz gamexstream 850.To κακο(καλο για μερικους σα το κυριο HiPRO) ειναι οτι default εχει πολυμετρημενα στο περιπου(μαπα πολυμετρο προς το παρον) 12.6 v στο 12βολτο.

H 5αρα ειναι οριακα κανονικα(4.95).Φυσικα δυστυχως δε εχει ρυθμιστη εξωτερικα οπως το παλιοτερο μου powerstream adj.Οποτε ρωτω αν ειναι ασφαλες να λειτουργω σε αυτη τη ταση καθημερινα η θα πρεπει να πεσει ανοιγμα και ρυθμιση δυστυχως (η ακομα και RMA)Φοβαμαι πως μπορει να κουνηθηκε η απλα ειναι ρυθμισμενο ψηλα για να μενει πανω απο 12v σε οριακο φορτιο

Αν κάνουμε τη πράξη 12*1,05 είσαι οριακά στα όρια των προδιαγραφών.Βρες ένα καλύτερο πολύμετρο και ξαναμέτρησέ το.Πάντως, αν είναι έτσι ρυθμισμένο για να μένει πάνω σε οριακό φορτίο, μου φαίνεται κακή ρύθμιση, δε δίνεις πολλά V ώστε να έχεις σταθερά πάνω από 12 αλλά δίνεις 12 και προσπαθείς να τα κρατήσεις στα 12.Πιστεύω, πως μια πτώση τάσης κατά 0,6V θα είναι αντιληπτή σε κάποιες περιπτώσεις, κυρίως με ενδείξεις αστάθειας, σε καταστάσεις υπερχρονισμού.

Εν τέλει, μέτρησέ τη με ένα καλό πολύμετρο, αν σου βγάλει τα ίδια, είσαι στα όρια της δικαιολογίας για rma. Ενημερωτικά, ένα be quiet που έχω και βγάζει 12,5 τάση με καλό πολύμετρο, μια χαρά παίζει&παίζουνε τα μηχανικά μέρη, ωστόσο δε το ζορίζω και πολύ, άντε να καίει 24/7 200watt σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Το δικό μου δίνει 11.83 στη 12άρα. Να ανησυχώ?

Στα όρια 1,05*12 και 0,95*12(είτε idle είτε load ), δεν υπάρχει πρόβλημα,σύμφωνα με τους κατασκευαστές, εφόσον η πτώση τάσης είναι σε κάποια ανεκτά επίπεδα. Δε μπορώ να αποδείξω/να στηρίξω τις επιπτώσεις μιας ενδεχόμενης πτώσης, αλλά νομίζω όταν υπάρχει μια πτώση τάσης, από 12 σε 11,5 , από Idle σε load κατάσταση, πρέπει να είναι ανησυχητική, όχι τόσο για το κίνδυνο μη καταστραφεί κάτι όσο για τη σταθερότητα του συστήματος.Επίσης προσωπικά θα με έκανε να ανησυχώ, μήπως το τροφοδοτικό στη πορεία του χρόνου εμφανίσει χειρότερα αποτελέσματα-διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 01:27]

Αν κάνουμε τη πράξη 12*1,05 είσαι οριακά στα όρια των προδιαγραφών.Βρες ένα καλύτερο πολύμετρο και ξαναμέτρησέ το.Πάντως, αν είναι έτσι ρυθμισμένο για να μένει πάνω σε οριακό φορτίο, μου φαίνεται κακή ρύθμιση, δε δίνεις πολλά V ώστε να έχεις σταθερά πάνω από 12 αλλά δίνεις 12 και προσπαθείς να τα κρατήσεις στα 12.Πιστεύω, πως μια πτώση τάσης κατά 0,6V θα είναι αντιληπτή σε κάποιες περιπτώσεις, κυρίως με ενδείξεις αστάθειας, σε καταστάσεις υπερχρονισμού.

Εν τέλει, μέτρησέ τη με ένα καλό πολύμετρο, αν σου βγάλει τα ίδια, είσαι στα όρια της δικαιολογίας για rma. Ενημερωτικά, ένα be quiet που έχω και βγάζει 12,5 τάση με καλό πολύμετρο, μια χαρά παίζει&παίζουνε τα μηχανικά μέρη, ωστόσο δε το ζορίζω και πολύ, άντε να καίει 24/7 200watt σταθερά.

Και εγω αυτης της αποψης ειμαι.Βεβαια βλεποντας και αυτο το review δε ειναι και σπανιο το φαινομενο με τα συγκεκριμενα τροφοδοτικα

http://www.cluboverclocker.com/reviews/power/ocz/gamexstream850/2.htm

12.68 εκει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

Και εγω αυτης της αποψης ειμαι.Βεβαια βλεποντας και αυτο το review δε ειναι και σπανιο το φαινομενο με τα συγκεκριμενα τροφοδοτικα

http://www.cluboverclocker.com/reviews/power/ocz/gamexstream850/2.htm

12.68 εκει

Από bios, τώρα πόσο αξιόπιστο είναι αυτό δε ξέρω, αλλά σίγουρα πρέπει να είναι κάπου στα 12,5. Hipro mod τροφοδοτικά λοιπόν :p Μέτρα με ένα καλό πολύμετρο διαφορά Load-idle σε όσο πιο ζόρικο σύστημα μπορείς και πες τι βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ το ίδιο τροφοδοτικό

Στην 12άρα με πολύμετρο σε Idle με 4400+@2900 κ 8800ΓΤΧ είμαι 12,64 και λοαδ 12,5x

Στην 5άρα είναι π είμαι 4,95 περίπου...

3άρα 3.33

Όλα αυτά με πολύμετρο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert

Παιδιά έχω και εγώ το ίδιο τροφοδοτικό

Στην 12άρα με πολύμετρο σε Idle με 4400+@2900 κ 8800ΓΤΧ είμαι 12,64 και λοαδ 12,5x

Στην 5άρα είναι π είμαι 4,95 περίπου...

3άρα 3.33

Όλα αυτά με πολύμετρο

Μάλιστα, φαίνεται η ocz δίνει εξεπίτηδες όσο μεγαλύτερη τάση μπορεί, κάτι θα κρύβει το σκεπτικό της!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.