Jump to content



Περίεργο προβλημα με δικτυο 2 Η/Υ και συνδεση ADSL


emm_stra

Recommended Posts

Καλησπερα

αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με ενα δικτυο 2 Η/Υ που εχω στησει στο σπιτι μου...

Ο 1 Η/Υ εχει 2 καρτες δικτυου (μια για να συνδεεται με τον αλλο Η/Υ και μια για να συνδεεται με το adsl router).

Το προβλημα ειναι οτι καποια στιγμη οι 2 Η/Υ δεν "βλεπονται"... Και δειχνει οτι εχει αποσυνδεθει το καλωδιο τους, το οποιο φυσικα ειναι συνδεδεμενο....

Να πω οτι οι 2 εχουν καρφωμενες IP τις οποιες εδωσε ο network wizard Των XP. αφου πριν βαλω ADSL χρησιμοποιουσα ISDN και ειχα "τρεξει" τον wizard για να κανω κοινη την συνδεση ιντερνετ. Ολα δουλευαν καλα..

Αλλα τωρα που εβαλα δευτερη καρτα δικτυου και συνδεσα το adsl router εχω προβληματα.. Στο ιντερνετ μπαινω κανονικα αλλα δεν δουλευει το δικτυο.. Ο Η/Υ που συνδεεται με το adsl router παιρνει IP απο τον DHCP του router.. (Παντως νομιζω οτι κατι γινεται με τις IP...)

Eιναι στο ιδιο ευρος νομιζω... (του adsl router ειναι 192.168.1.χχχ και το εσωτερικο δικτυο νομιζω οτι εχει τετοιες...)

Ειναι λογικο αν συμβαινει αυτο να υπαρχει τετοιο προβλημα συνδεσιμοτητας???

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια λυση στο προβλημα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

δωσε εσυ καρφωτες ip στο c class του dsl modem το οποιο ευτυχως δεν ειναι usb.

δλδ αν ο ρουτερ εχει την 192.168.1.1 δωσε στα pc την 1.10 και 1.11 πχ με gateway παντα την 1.1

τους δισκους με mapping καρφωτα παντα

απενεργοποιεις simple file sharing

οριζεις τους ιδιους users και στα δυο pc με ιδια pass klp

ολα τα pc και το μοντεμ πανω σε ενα switch των 15 ευρο.

αλλιως θα τρεχεις και δεν θα φτανεις windows γαρ...

αν με χανεις στειλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.