Jump to content



Mνημορυθμιση


fifis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από fifis [Σήμερα, στις 04:09]

Τι στοιχειο θες?

motherbord,cpu,συχνοτητα επεξεργαστη και συχνοτητα-timming μνημων για αρχη.

To σιγουρο ειναι πως οι μνημες δεν μπορουν να τρεξουν το ιδιο ψηλα και σφιχτα με 1Τ οσο με 2Τ.Συνηθως θελουν χαμηλωμα ή χαλαρωμα των timmings ή ανεβασμα το ρευμα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fifis

Δε μιλαω για ο/c. Μονο με o/c παει κανεις 1Τ?

Τι θα χρησιμευσει αν γραψω τα στοιχεια που λες?

Εσυ εχεις 1Τ?(2η φορα)

αν δεν μας τα πεις, πως θα σε βοηθήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fifis

Εσυ εχεις 1Τ?(2η φορα)

Δεν έχει νόημα να σου πουν 1-2 άτομα αν έχουν 1Τ ή 2Τ. ’λλες μνήμες πάνε, κι άλλες δεν πάνε. Εδώ δε μας είπες αν έχεις DDR ή DDR2, τι θα καταλάβεις αν σου πει ο άλλος ότι τις έχει στα 1200Mhz με 1Τ και 4V στο καφάσι;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει να με βοηθησει καποιος να αποκτησω 1Τ οταν δεν εχει ο ιδιος??!! Με θεωρια?

Δε μιλαω ουτε για DDR2 ουτε για o/c.

Ολες οι μαρκες υποσχονται 1Τ.

Κατι μου λεει οτι σχεδον κανεις σας δεν εχει 1Τ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε αν δεν γίνεις συνεργάσιμος δεν πρόκειται να βρείς βοήθεια εδώ μέσα. Αν θες απαντάς πρώτα στα παιδιά, δίνεις το σύνθημα για να πάρεις το παρασύνθημα...

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτο μολις ειπα:

"Ολες οι μαρκες υποσχονται 1Τ"

Ξερω οτι μου παιζουν σε 1Τ γιατι τις ειχα λειτoυργησει για λιγο ετσι. Κατοπιν προσθεσα αλλο 1G μνημης να δω αν θα υπαρξει διαφορα. Οταν παλι γυρισα στα 2G το 1Τ ειχε κανει φτερα...

Αρα υποθετω οτι ειναι θεμα ρυθμισεων.

Οσο για τον memory controller μαλλον βρισκεται εξω αφου εχω amd X2 4200.

Link to comment
Share on other sites

πόσα memory stick έχεις αυτή τη στιγμή πάνω κουμπωμένα?? είναι σε dual channel?? με πόσα volt τροφοδοτούνται?? με τι timmings παίζουν τώρα και τι timmings δίνει ο κατασκευαστής για το καθένα απο αυτά?? το chipset της μητρικής είναι nforce4? αν όχι ποιό??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πραγματικα τωρα,μαλλον υπαρχει comunication break-down....δεν υπαρχει αλλη εξηγηση...

εμ πατε να τον βοη8ησεται εμ σας την λεει και πανω που τον ρωτατε ΒΑΣΙΚΑ πραματα προκειμενου να παρει ΒΟΗΘΕΙΑ.

ρε Φιφης.δεν εχω κανα προβλημα με την παρτυ σου,αλλα εδω δεν ειναι Ασφαλια...για να σε ρωτανε καποια πραματα και μαλιστα πανω απο ενα ατομα,για την ακριβεια ΟΛΟΙ οσοι απαντησαν στο 8εμα σου,8α πρεπει να υπαρχει καποιος λογος δεν νομιζεις?

μας εβγαλες την πιστη για να πεις ενα στοιχειο του συστηματος σου (aka cpu) και τα υπολοιπα τα κρατας κρυφα...

και επειδη ειπες οτι απο 8εωρια εισαι χωρτατος

1ον) απο την 8εωρια περνας στην πραξη

2ον) μιας και φαινεσαι αν8ρωπος της πραξης - δρασης,κανε πραξη αυτο που σου ζητανε τα παιδια και δωσε πληροφοριες για ολο το set-up σου

οπως βλεπεις υπαρχει δια8εση εδω μεσα να σε βοη8ησουν τα παιδια που ξερουν (εγω την εχασα προσωπικα) αλλα δεν εισαι κα8ολου συνεργασιμος αδερφακι μου....

Link to comment
Share on other sites

Ποια μητρική έχεις ακριβώς?? Βάλε αυτά τα timmings χειροκίνητα να μη τα παίρνει στο auto. Δοκίμασε να δώσεις +0,1v ή +0,2v στις μνήμες σε σχέση με ότι είναι by default τώρα. Και δες αν σταθεροποιείται το σύστημα σου με 1Τ.

Το cpu το έχεις στα default και αυτό εε? Αν θές δώσε ένα βηματάκι voltage και σε αυτό περίπου +0,025 εώς +0,05 μήπως και μλκίζεται ο memory controller.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, θέλω κ εγω να το κάνω απο 2Τ 1T.Τι είναι αυτό το Τ?Αν το χαμηλώσεις έχεις καλύτερες επιδόσεις??Έχω πάει το CasLatency απο 2.5 σε 2 και πάει μια χαρά το Pc.Αν χαμηλώσω και το T Θα πρέπει να ανεβάσω και το ρεύμα στις μνήμες??

Link to comment
Share on other sites

ναι αυξάνει το bandwith αλλά ζορίζονται οι μνήμες.

Δεν είναι πάντα απαραίτητη η αύξηση της τάσης λειτουργίας των μνημών. Κάποιες μνήμες λόγω το ότι είναι value σειρά έχουν χαλαρά timmings, τη στιγμή που τα chip που έχουν πάνω μπορούν άνετα και σταθερά να δουλέψουν σε υψηλότερο bandwith(Δηλαδή μπορείς να σφίξεις timmings ή να αυξήσεις τη συχνότητα λειτουργίας τους).

Μόνο με δοκιμές θα βρείς απάντηση στα ερωτήματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω ξερω οτι το σημαντικοτερο στις μνημες ειναι να τρεχουν σε 1Τ.

Δε μιλαω ουτε για o/c ουτε για αλλαγη στις τασεις και τετοια. Δηλαδη μονο με τετοια πειραγματα μπορει καποιος να εχει 1Τ?

Ρε παιδια, υπαρχει κανεις σας που να εχει 1Τ χωρις πειραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.