Jump to content



Mνημορυθμιση


fifis

Recommended Posts

Aν εσυ δε μπορεις δε σημαινει οτι και κανεις αλλος δε μπορει! Πως μιλας για λογαρισμο ολων??

Εχω ζητησει και απο αλλα forums βοηθεια γι αυτο το θεμα με παρομοια ανταποκριση.

Φαινεται οτι πολλοι λιγοι μπορουν πραγματι να εχουν 1Τ χωρις να πειραξουν το συστημα τους.

Link to comment
Share on other sites

Φσκά και είναι φυσιλογικό

Αρχική απάντηση από DuKe

ναι αυξάνει το bandwith αλλά ζορίζονται οι μνήμες.

Δεν είναι πάντα απαραίτητη η αύξηση της τάσης λειτουργίας των μνημών. Κάποιες μνήμες λόγω το ότι είναι value σειρά έχουν χαλαρά timmings, τη στιγμή που τα chip που έχουν πάνω μπορούν άνετα και σταθερά να δουλέψουν σε υψηλότερο bandwith(Δηλαδή μπορείς να σφίξεις timmings ή να αυξήσεις τη συχνότητα λειτουργίας τους).

Μόνο με δοκιμές θα βρείς απάντηση στα ερωτήματα σου.

Ξαναδιάβασε αυτό το ποστ.

Βέβαια για να πείς με βεβαιότητα ότι εκεί οι μνήμες είναι σταθερές πρέπει να τρέξεις και κανένα stressing program να ζορίζει στο 100% τις μνήμες, όπου βέβαια όταν εντοπίσει σφάλμα σου χτυπάει το καμπανάκι να πάρεις τα μέτρα σου(overvoltage ή να χαλαρώσεις timings & MHz).

Προτίνω για δοκιμές το s&m για windows και το memtest(τρέχει on boot) για όταν το σύστημα γίνεται πολύ ασταθές ή όταν κάνεις μεγάλα βήματα στο oc, αυτό για να μη σου corruptάρει κανένα αρχείο και χαλάσει η εγκατάσταση των windows.

Αρχική απάντηση από fifis

Aν εσυ δε μπορεις δε σημαινει οτι και κανεις αλλος δε μπορει! Πως μιλας για λογαρισμο ολων??

Εχω ζητησει και απο αλλα forums βοηθεια γι αυτο το θεμα με παρομοια ανταποκριση.

Φαινεται οτι πολλοι λιγοι μπορουν πραγματι να εχουν 1Τ χωρις να πειραξουν το συστημα τους.

Δεν τους αδικώ καθόλου :D

Link to comment
Share on other sites

α μάλιστα,ευχαριστώ, και κάτι ακόμα

το memtest πως δουλέυει και πόση ώρα θέλει για να πάει100% το τεστάρισμα των μνημών??Αν μπορεί κάποιος ας δώσει ένα link απο που θα κάνουμε download το Memtest Και ας πει πως δουλεύει γιατί απο το readme δεν βγάζεις άκρη(τουλάχιστων στην έκδοση που το είχα κατεβάσει εγώ_κάποτε)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fifis

Παιδια, εγω ξερω οτι το σημαντικοτερο στις μνημες ειναι να τρεχουν σε 1Τ.

Δε μιλαω ουτε για o/c ουτε για αλλαγη στις τασεις και τετοια. Δηλαδη μονο με τετοια πειραγματα μπορει καποιος να εχει 1Τ?

Ρε παιδια, υπαρχει κανεις σας που να εχει 1Τ χωρις πειραγματα?

εμενα ειναι 1Τ Πανω σε μια asus A8N32-SLI,μνημες 2Χ1 CORSAIR LL PRO 3500

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [Χθες, στις 22:25]

LOL ρε φίλε καλα που τα ξέρεις εσύ και μας ενημερώνεις. :hehe:

To ξερω διοτι το δοκιμασα...φιλε:flower:

(και διασταυρωσα τη πληροφορια αυτη και με αλλους χρηστες)

Αν δοκιμασεις και ο ιδιος θα το μαθεις εξισου. 2G ειναι πολλα για να δουλεψει το memtest.

Ιndiana και Def,

εμενα δεν υπαρχει επιλογη για 1Τ, μονο το "disable 2T" το οποιο και σου δινει την 1Τ.

Να υποθεσω οτι εχετε πολυ δυνατες μνημες? Μπορειτε να περιγραψετε ακρiβως τα ram modules σας?

(DDR φυσικα ε, και οχι o/c)

Link to comment
Share on other sites

η ram Μου είναι αυτή που βλέπεις στην υπογραφή μου...

G.SKILL 2*1 GB HZ και δουλεύουν από την μάνα τους στα 250Mhz με timings 3-4-4-8.

λοιπόν αν βάλω όλα default, με auto τα timings και το ρεύμα, και βάλω 1T δουλεύει μια χαρά....

κάνε και συ το ίδιο, βάλτα όλα auto, κάνε disable 2T, μπες windows, κατέβασε το πρόγραμμα cpu-z από δω

http://www.cpuid.com/cpuz.php

τρέχτο, και πήγαινε στην καρτέλα Memory, και τράβα ένα screenshot, να δούμε τι timings έχει και αν είναι 1T

να το δικό μου ας πούμε

cpuzqd9.th.jpg

:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fifis

Το memtest δε δουλευει στα 2GBs.

Κάπου έχεις μπερδευτεί. Φυσικά και δουλεύει το μεμτεστ με 2γίγα μνήμη.

Καπου αλλού είναι το πρόβλημα σου. Θα έψαχνα στο ιντερνετ αν το chipset σου μπορεί να σηκώσει 2Gb ram σε 1Τ...κάτι για VIA πήρε το μάτι μου.

Και δεν θα έβλαπτε να είσαι λίγο πιο συνεργάσιμος. Απαντάς με αερα guru όταν είναι πασιφανέστατο ότι δεν κατέχεις και πολλά. Εντελώς φιλικά στο γράφω. Δεν είναι απαραίτητο να τα ξέρουμε όλοι όλα.

Είναι απαράιτητο όμως να είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις εφόσον ζητάμε δημόσια βοήθεια.

Θέλεις να δώσεις στοιχεία για τη συνθεση σου? Ακριβώς ποια μητρική έχεις ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 σετ G.skill 2GBHZ 2X1gb και δουλευουν στα 255mhz 3-4-3-8 με 2.7 volt σε ενα P4C800-E DLX και το αλλο σετακι δουλευει στα 275 3-4-4-8 2.6volt 1T στο DFI Ultra-D μου

Και στα 2 motherboard το μεμτεστ δεν βγαζει κανενα error και δουλευουν 24/7 τα μηχανηματα

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι Indiana και Daytime Dreamer, προφανως εχετε πειραγμενες τις μνημες σας διοτι, απ οτι ξερω η ddr δε παει πανω απο 200ΜΗΖ(400). Εγω μιλαω για ΤwinMos 2.5-3-3-8 στα 400ΜΗz και απορω που βρηκατε εσεις τα 500 και 550Mhz...

Το cpu-z το εχω οπως και μια σειρα απο παρομοια προγραμματα.

Σχετικα με το memtest, το msg που θα σας βγαλει αν επιχειρησετε να το τρεξετε με 2GB λεει:

"Υοur version of Windows limits the amount of RAM a single program can allocate. You will need to run two copies of MenTest, and tell each to test 733 MB of RAM" ...

Φιλε darkCount,

Οπως ειπα, τo VIA μου το εχει ηδη σηκωσει στο παρελθον το 1Τ. Δε θυμαμαι ομως πως το ειχα καταφερει αυτο.

Και δεν θα έβλαπτε να είσαι λίγο πιο συνεργάσιμος. Απαντάς με αερα guru όταν είναι πασιφανέστατο ότι δεν κατέχεις και πολλά. Εντελώς φιλικά στο γράφω. Δεν είναι απαραίτητο να τα ξέρουμε όλοι όλα.
Aκριβως αυτο ειπα κι εγω στον φιλο DuKe που δυστροπησε, οτι δεν ειναι απαραιτητο να τα ξερουμε ολοι ολα, γιαυτο και δεν εχω λαβει απαντηση ως τωρα στο ζητημα.

Πρεπει να σου πω οτι ειμαι πολυ συνεργασιμος και δεν εχω κανεναν αερα... γκουρου. Προφανως επηρεαστηκες απο τα posts καποιων που flamάρησαν. Το να εξηγω καποια απλα και γνωστα πραγματα δε με κανει γκουρου.

Δε ξερω απο που συμπερανες οτι.. "ειναι πασιφανεστατο οτι δεν κατεχω και πολλα" (!) Επειδη ρωτησα για το 1Τ που ελαχιστοι το εχουν? Κατανοοω την απαξιωτικη διαθεση σου απεναντι μου αλλα συνηθως αυτοι που μιλανε ετσι και κατηγορουν τους αλλους, ειναι οι ιδιοι που δεν κατεχουν και πολλα;)

Link to comment
Share on other sites

[50% off topic]

Μα γιατί κάποιος θέλει να φέρεται έτσι σε ένα φορουμ για overclocking και PC; Είναι τουλάχιστον γελείο να μπαίνεις με όλο αυτό το τουπέ και να ρωτάς περιμένοντας να ακούσεις μόνο αυτό που εσύ θέλεις!

Φίλε μου, get a life όσο είναι καιρός!

υγ: πάω να βάλω τις μνήμες μου τώρα στα 0,1Τ με 48V ακανόνιστης τάσης :woot: :woot:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fifis

απ οτι ξερω η ddr δε παει πανω απο 200ΜΗΖ(400). Εγω μιλαω για ΤwinMos 2.5-3-3-8 στα 400ΜΗz και απορω που βρηκατε εσεις τα 500 και 550Mhz...

Εχμμμ...οκ δεν είναι πασιφανέστατο...καλά. I rest my case

Αρχική απάντηση από fifis

Σχετικα με το memtest, το msg που θα σας βγαλει αν επιχειρησετε να το τρεξετε με 2GB λεει:

"Υοur version of Windows limits the amount of RAM a single program can allocate. You will need to run two copies of MenTest, and tell each to test 733 MB of RAM" ...

Όχι φίλε μου...αυτό έιναι το μήνυμα που βγάζει σε σένα όχι σε όποιον πάει να το τρέξει. Προφανώς κάτι κάνεις λάθος και φαίνεται ότι δεν έχεις διάθεση να σε βοηθήσουμε.

Αρχική απάντηση από fifis

Φιλε darkCount,

Οπως ειπα, τo VIA μου το εχει ηδη σηκωσει στο παρελθον το 1Τ. Δε θυμαμαι ομως πως το ειχα καταφερει αυτο.

Για κάποιο περίεργο λόγο δεν με παραξενεύει

Αρχική απάντηση από fifis

Aκριβως αυτο ειπα κι εγω στον φιλο DuKe που δυστροπησε, οτι δεν ειναι απαραιτητο να τα ξερουμε ολοι ολα, γιαυτο και δεν εχω λαβει απαντηση ως τωρα στο ζητημα.

Απάντηση δεν έχεις λάβει και δεν πρόκειται να λάβεις γιατί προφανώς(πάλι...) έχεις "θέματα" επικοινωνίας

Αρχική απάντηση από fifis

Πρεπει να σου πω οτι ειμαι πολυ συνεργασιμος και δεν εχω κανεναν αερα... γκουρου. Προφανως επηρεαστηκες απο τα posts καποιων που flamάρησαν. Το να εξηγω καποια απλα και γνωστα πραγματα δε με κανει γκουρου.

Δε ξερω απο που συμπερανες οτι.. "ειναι πασιφανεστατο οτι δεν κατεχω και πολλα" (!) Επειδη ρωτησα για το 1Τ που ελαχιστοι το εχουν?

Moderator και επιρρεάστηκα δεν συμβαδίζουν στην ίδια πρόταση. Μάτια έχω και διαβάζω. Καλή διάθεση είχα και προσπάθησα να σε βοηθήσω. Αλλά εγώ φταίω και οι υπόλοιποι που προσπαθήσαμε να σου ανοίξουμε λίγο τους ορίζοντες....όχι εσύ.

Αρχική απάντηση από fifis

Κατανοοω την απαξιωτικη διαθεση σου απεναντι μου αλλα συνηθως αυτοι που μιλανε ετσι και κατηγορουν τους αλλους, ειναι οι ιδιοι που δεν κατεχουν και πολλα;)

I rest my case (το ξαναείπα αυτό ε?) :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.