Jump to content



Raid vista και xp


velipsi

Recommended Posts

παίδες καλησπερα να ρωτησω κατι , αν γνωριζει κανενας

κανω εγκατασταση σε pc vista και εχω τον δισκο σε raid , το bios δεν τον βλέπει αλλα σαν raid αναγνωρίζεται κανονικα ( F4 και ο.κ )

τα vista ομως δεν ζητανε οπως τα xp να πατηθεί F6 ...αν θέλετε να εγκατασταθει αλλο προγραμμα οδηγησης οπως λένε , ψαχνουν για τυπικους δισκους ...

ξέρει κανεις τιποτα??

και κατι ακομα

αν εχεις κανει κανονικα εγκατασταση xp και εχεις ενα δισκο σε SATA κοντρολερ και βγαλεις το καλοδιακι απο το (SATA ) και το βαλεις σε raid o δισκος θα μπουταρει κανονικα ???? και ο δισκος θα παίζει στον raid κοντρολερ?????

Βγαζω δηλαδη τον δισκο απο το SATA1 και τον βάζω ετσι οπως ειναι με τα xp στο RAID1

αφοσον εχει γινει κανονικα η εγκατασταση στα xp ολων των drivers??

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Στα vista με το που θα πάς στο παράθυρο που θα επιλέξεις δίσκο για εγκατάσταση, σου δίνει την δινατότητα να δόσεις extra drivers και όχι μόνο από δισκέτα, όπως τα XP...

Για το δεύτερο δεν πολυκατάλαβα...τί εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 21:12]

Αν χρησιμοποιείς τον raid του Chipset και όχι τον JMicron τότε δε χρειάζονται οδηγούς τα Vista για να τον δουν, παίζει κανονικά.

η m/B ειναι λιγο παλαια...2χρονων..εχει μόνο 2 SATA σαν raid (P4G8x) ASUS

οταν τα εγκαθιστας σου ζητα σε ποιο δισκο

εκει δεν φενεται δισκος,,,,,,,,,,,παρα μονο αν εχεις IDE

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτησω κατι εγω εκανα εγκατασταση των vista σε αλλο δισκο απο αυτον που εχω τα xp (ειναι σε RAID-0) αλλα για καποιο λογο δεν βλεπω τoν δισκο αυτο και μου ζηταει να τον φορμαρω για χρηση ;;; Τι κανω λαθος ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι...δεν έχω καταφέρει στην καμία να τα περάσω τα final πάνω στο raid(2*250 WD @ raid 0) του NF4...

Ενώ την Beta2 την είχα εγκαταστήσει μετά από χιλιάδες προσπάθειες κια δοκιμάζοντας ότι drivers βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 03:29]

Εγώ πάλι...δεν έχω καταφέρει στην καμία να τα περάσω τα final πάνω στο raid(2*250 WD @ raid 0) του NF4...

Ενώ την Beta2 την είχα εγκαταστήσει μετά από χιλιάδες προσπάθειες κια δοκιμάζοντας ότι drivers βρήκα...

αν οι 250αριδες ειναι 2500KS δεν υπαρχει περιπτωση να το περασεις εκτος εαν βγει καποιο patch.

στο μαγαζι οταν πελατης ζηταει 2500KS με Vista του λεμε οτι απλα δεν παιζει.

Link to comment
Share on other sites

τα vista ομως δεν ζητανε οπως τα xp να πατηθεί F6 ...αν θέλετε να εγκατασταθει αλλο προγραμμα οδηγησης οπως λένε , ψαχνουν για τυπικους δισκους ...

εγω παλι προσπαθω να καταλαβω πως θα κανω sata2 τον δίσκο μ στα xp,με το

Intel Matrix Storage Manager Driver το εχω σε raid εχω βάλει drivers αλλα τπτ πιστευω οτι θελει format για να τους δει αλλα ποτε τα xp σε ζητάνε να πατηθεί F6 ...αν θέλετε να εγκατασταθει αλλο προγραμμα οδηγησης?βασικα εχω μπερδευτεί!ενας sata 2 τι ταχύτητα πιάνει πρακτικά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

αν οι 250αριδες ειναι 2500KS δεν υπαρχει περιπτωση να το περασεις εκτος εαν βγει καποιο patch.

στο μαγαζι οταν πελατης ζηταει 2500KS με Vista του λεμε οτι απλα δεν παιζει.

:blink: :blink: :blink: :blink: :confused: :confused: :confused: :confused:

Κάνένα παραπάνω info?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο πολυ ξενυχτη και επανεγκαταστασεις τελικα βρηκα ποιο ηταν το προβλημα, τα vista δεν υποστηριζουν πληρως τα nf4 raid συστηματα, και φυσικα πρεπει να εγκατασταθουν οι οδηγοι με την ... κλασσικη μεθοδο (δισκετα και F6).... ουπς λαθος :o τωρα ειναι Load driver στο λινκ, υπαρχουν ακριβης οδηγιες για το κανετε.

Προσωπικα επελεξα τους modded οδηγους που αναφερει και ολα μια χαρα... ΠΡΟΣΟΧΗ ομως οταν κατεβασετε τους οδηγους τις μητρικης να μην εγκαταθουν οι raid οδηγοι που εχει το πακετο γιατι αλλιως τοτε πλεον τα vista δεν βλεπουν καν τις συστοιχιες...

Ευχομαι να ειμαι κατανοητος και να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

αν οι 250αριδες ειναι 2500KS δεν υπαρχει περιπτωση να το περασεις εκτος εαν βγει καποιο patch.

στο μαγαζι οταν πελατης ζηταει 2500KS με Vista του λεμε οτι απλα δεν παιζει.

Για δωσε καμια info παραπανω , γιατι παιζει ν α αγορασω αυτο τον δισκο..Ουτε σαν data τον βλεπει;

Link to comment
Share on other sites

@skilimavro

:T::T::T::T::T:

Αρχική απάντηση από GoMaR

Για δωσε καμια info παραπανω , γιατι παιζει ν α αγορασω αυτο τον δισκο..Ουτε σαν data τον βλεπει;

Δεν παίζει ρε παίδες...αφού στον KS stand alone έχω βάλει κανονικά...

Απλά το πρόβλημα από όσο φαίνεται ήταν του nf4

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καποιο λινκ.

οι πληροφορια αυτη ειναι απο το τμημα σερβις του καταστηματος που δουλευω.

σε κανεναν 2500KS δεν καταφεραμε να εγκαταστησουμε Vista home + preimum.

κολλαγε η εγκατασταση στο τελικο σταδιο.

αντιθετα στον 3200KS ολα οκ.

δοκιμασαμε μαλιστα και διαφορετικες μητρικες ωστε να τσεκαρουμε μηπως ειναι μονο με συγκεκριμενο τσιπσετ αλλα τζιφος.

εαν εχω καποιο απντεητ θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 14:17]

Τι να σου πώ...αλλον 250KS δοκιμάσατε?

Εγώ σε non raid KS έχω βάλει κανονικά...

κοντα στα 20 κομματια......και καναμε σε ολους τσεκαρισμα για badsectors κλπ.

ισως να φταιει και η εκδοση vista που εχουν μεσα τα δισκακια.θα δειξει απο δευτερα που θα δοκιμασουμε κι αλλους συνδυασμους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

κοντα στα 20 κομματια......και καναμε σε ολους τσεκαρισμα για badsectors κλπ.

ισως να φταιει και η εκδοση vista που εχουν μεσα τα δισκακια.θα δειξει απο δευτερα που θα δοκιμασουμε κι αλλους συνδυασμους

Τι να σου πώ... :blink::confused:

keep us up to date ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.