Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ για overclocking στον 6300


Recommended Posts

Καλημέρα!

αύριο θα έχω το παρακάτω σύστημα:

CPU: core 2 duo E6300

mobo: P5W DH Deluxe

RAM: 2x 1GB kingston 667

GPU: XFX 8800 GTX

PSU: HEROICHI 600W

Θα ήθελα να ρωτήσω, στο χαλαρό, και χωρίς να αλλάξω ψυχτρά η κάτι άλλο στο υπάρχον σύστημα μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει ο Ε6300 με ασφάλεια χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να καεί?

Υπάρχει Κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να κάνω εύκολο και γρήγορο overclocking χωρίς να χρειαστεί να μπλέχτω με το bios που το φοβάμαι λίγο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Ο E6300 χαλαρά 30% από την συχνοτητα του δηλαδή ως τα 2.45Ghz.

Τώρα για πρόγραμμα overclocking το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις αυτό που έχει η μητρική (της ASUS συνήθως έχουν ) διότι γενικά τα προγράμματα για overclocking δεν έχουν μεγάλη συμβατότητα με τα διάφορα PC. Η από το πρόγραμμα λοιπόν που θα είναι σε κάποιο cd της μητρικής, ή από το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ababapanos [Σήμερα, στις 10:56]

το κακο ειναι οτι δεν εχω καλες μνημες. αυτες μηπως μου χαλασουν τα σχεδια? τι λενε αυτες οι kingston στα 667Μηζ και χωρις ψυχτρα? θα αντεξουν?

Εξαρτάται από την μητρική τι διαιρέτες για την συχνότητα μνήμης προσφέρει. Εσύ θα θες να κάνεις το FSB να είναι γύρω στα 350Mhz (από τα 266 που είναι default) ώστε να πάει η CPU στα 2.45Ghz. Για να μείνουν οι μνήμες στα 667 σημαίνει ότι θες FSB:Memory 350:333 η περίπου 1.05:1. Για να είσαι σίγουρος βάλε το FSB στα 333Mhz και τον διαιρέτη στο 1:1.

Για την μητρική σου νομίζω ότι αυτό που απαιτείται να κάνεις είναι βάλεις τις μνήμες στα 533 καθότι δεν έχει επιλογή για να δίνεις τον διαιρέτη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου 6300 έχει φτάσει με μαμα ψύκτρα (και θερμοκρασίες 43-48) στα 2800 (400x7). Και οι μνήμες τρέχουν στα 800 (τις ίδιες kingston έχω κι εγώ), αλλά ξέσφιξε η gigabyte-s3 αυτόματα τα timmings.

Link to comment
Share on other sites

πως το καταφερες αυτο το θαυμα αδερφε? Αραγε δεν υπαρχει τροπος η η δυνατότητα ασυγχρονισμού του FSB με τις μνήμες ετσι ωστε να ζοριζουμε οσο θελουμε τον επεξεργαστη , χωρις να φοβομαστε για την αντοχη των μνημων?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ababapanos [Σήμερα, στις 01:28]

πως το καταφερες αυτο το θαυμα αδερφε? Αραγε δεν υπαρχει τροπος η η δυνατότητα ασυγχρονισμού του FSB με τις μνήμες ετσι ωστε να ζοριζουμε οσο θελουμε τον επεξεργαστη , χωρις να φοβομαστε για την αντοχη των μνημων?

Βασικά η αναλογία FSB:RAM το κάνει αυτό. Επειδή τώρα η μητρική σου δεν σου δίνει άμεσα την δυνατότητα να ρυθμίσεις τον λόγο FSB:RAM, αυτό γίνεται έμμεσα με με το να βάλεις τις μνήμες στα 533. Στα 533 η συχνότητα συγχρονισμού των μνημών έιναι στα 266, και η μητρική υπολογίζει τον λόγο FSB:RAM για default FSB 266 και τον θέτει ίσο με 1. Αυτός ο λόγος μένει σταθερός ακόμα και όταν υπερχρονίσεις το FSB. Έτσι ώστε όταν το FSB πάει στα 333 οι μνήμες θα δουλεύουν και αυτές στα 333 ώστε ο λόγος FSB:RAM να είναι πάλι 1.

Τώρα εσύ αν εννοείς να αποδευσμευτεί τελείως η RAM από το FSB αυτό δεν γίνεται. Δηλαδή να ανεβάζεις FSB όσο θες και η RAM να μένει σταθερή δεν γίνεται γιατί δημιουργείται πρόβλημα στο memory controller από την μεγάλη διαφορά που θα δημιουργηθεί ανάμεσα στην ταχύτητα επικοινωνίας memory controller- επεξεργαστή, και στην ταχύτητα επικοινωνίας memory controller - μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ababapanos [Σήμερα, στις 03:28]

πως το καταφερες αυτο το θαυμα αδερφε? Αραγε δεν υπαρχει τροπος η η δυνατότητα ασυγχρονισμού του FSB με τις μνήμες ετσι ωστε να ζοριζουμε οσο θελουμε τον επεξεργαστη , χωρις να φοβομαστε για την αντοχη των μνημων?

Νομίζω όλοι οι core2duo φτάνουν κοντά στα 3GHz με μαμά ψύκτρα. Το πρόβλημα είναι με τις μνήμες. Οι περισσότερες πάλι value 667 (kingston και transcend σίγουρα) δουλεύουν μέχρι τα 800 (με χαλαρότερα timings).

Τώρα δεν ξέρω για τη μητρική σου, απ' ότι λέει ο doctorMad σου επιτρέπει να ρίξεις τις μνήμες σου στα 533. Κάνε το, δωσε τους και λίγο παραπάνω ρεύμα και ανέβαζε FSB μέχρι να φτάσουν οι μνήμες στα 800. Λογικά ρεύμα ο επεξεργαστής θα χρειαστεί ένα ελάχιστο παραπάνω στα 2,6 και μετά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα της υπογραφής μου, με τον ίδιο επεξεργαστή και μνήμες Twinmos 667, δουλεύω χαλαρά στα 380 FSB, με σχέση 1:1 και με default ρυθμίσεις σε όλα, εκτός από μία μικρή αύξηση στη τάση των μνημών σε 2.0V.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon [Σήμερα, στις 12:33]

Στο σύστημα της υπογραφής μου, με τον ίδιο επεξεργαστή και μνήμες Twinmos 667, δουλεύω χαλαρά στα 380 FSB, με σχέση 1:1 και με default ρυθμίσεις σε όλα, εκτός από μία μικρή αύξηση στη τάση των μνημών σε 2.0V.

Ακριβώς :)

Πάνω απ' τα 380 θέλει λίγο ρευματάκι ο επεξεργαστής και συνεχίζει κι άλλο. Εγώ τον έχω στα 400 με μαμά ψύκτρα (όταν ζεστάνει βέβαια ο καιρός θα χρειαστεί κάποια μεγαλύτερη).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon [Σήμερα, στις 10:33]

Στο σύστημα της υπογραφής μου, με τον ίδιο επεξεργαστή και μνήμες Twinmos 667, δουλεύω χαλαρά στα 380 FSB, με σχέση 1:1 και με default ρυθμίσεις σε όλα, εκτός από μία μικρή αύξηση στη τάση των μνημών σε 2.0V.

Καλά μιλάμε έχεις αύξηση περίπου 43% στην συχνότητα του επεξεργαστή. Έχεις βέβαια ένα αρκετά καλύτερο σύστημα αερόψυξης αλλά ούτε τάση επεξεργαστή ούτε τάση τσιπσετ χρειάστηκε να ανεβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis_01 [Σήμερα, στις 10:38]

Ακριβώς :)

Πάνω απ' τα 380 θέλει λίγο ρευματάκι ο επεξεργαστής και συνεχίζει κι άλλο. Εγώ τον έχω στα 400 με μαμά ψύκτρα (όταν ζεστάνει βέβαια ο καιρός θα χρειαστεί κάποια μεγαλύτερη).

Στα 400 FSB, πόσο ρεύμα δίνεις στον επεξεργαστή;

Και πόσο παραπάνω μπορεί να πάει με 667 μνήμες;

Link to comment
Share on other sites

Μιας που έχω τον ίδιο επεξεργαστή, μπορώ να απαντήσω εκ' μέρους του Green Dragon με ένα όχι. Μέχρι τα 380FSB πάει μονο με μια +0,2 αύξηση στις μνήμες.

edit: @Green Dragon: Δεν θυμάμαι ακριβώς. Μια επιλογή πάνω απ' το default που μου δίνει η gigabyte (default=1,325). Νομίζω 1,375. Οι μνήμες από κει και πέρα δεν νομίζω να δώσουν άλλο. Ο επεξεργαστής πάνως πάει πολύ πολύ ψηλά. Τέσπα μέχρι τα 400 θα έχεις 800 μνήμες και 2,8GHz CPU :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad [Σήμερα, στις 10:45]

Καλά μιλάμε έχεις αύξηση περίπου 43% στην συχνότητα του επεξεργαστή. Έχεις βέβαια ένα αρκετά καλύτερο σύστημα αερόψυξης αλλά ούτε τάση επεξεργαστή ούτε τάση τσιπσετ χρειάστηκε να ανεβάσεις?

Τίποτα άλλο δεν άλλαξα, παρά μόνο τη τάση στις μνήμες σε 2.0V

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα τα πράγματα .

Αναρωτιέμαι αυτό το overclock ισχύει για όλους τους C2D? Μήπως υπάρχουν κάποιοι "καλοί" που υπερχρονίζονται αρκετά ενώ κάποιοι άλλοι όχι και τόσο?

Κάτι άλλο με τι λειτουργικό τον χρησιμοποιείς. Εγώ στα Vista 64bit δεν μπορώ να υπερχρονίσω τον Χ2 τόσο όσο στα Windows XP. Οι C2D υπερχρονίζονται το ίδιο και σε 32bit OS και σε 64bit OS?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στα 400x7=2800MHz τον έχω με μαμά ψύξη. Και ναι, όλοι οι Core2Duo φτανουν στα 3GHz (μάλλον και με μαμα ψύξη). Το λειτουργικό δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο, εγώ έχω Vista Ultimate (greek) 32bit. Και τα καλα κομάτια Core2Duo φτάνουν πάνω από 4 GHz (εδώ εννοείται με άλλη ψύκτρα).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξέρω στα 64bit πόσο ανεβαίνουν. Εγώ για να μπώ στα Vista 64 με HT 245 (συχνότητα επεξεργαστή 2.7Ghz, 22% αύξηση σε σχέση με τα 2.2Ghz, στάνταρ ψύξη) έπρεπε να κατεβάσω τις μνήμες στα 225 .

Αν ήταν θέμα μνημών δεν θα έμπαινε ούτε στα XP. ’ρα υποθέτω ότι ο επεξεργαστής ζεσταίνεται περισσότερο επειδή λειτουργεί στα 64bit, και αυτό το ζέσταμα αντισταθμίζεται όταν ρίχνω τις μνήμες επειδή ο memory controller είναι ενσωματωμένος στους X2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.