Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ για overclocking στον 6300


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από DoctorMad [Σήμερα, στις 10:52]

Περίεργα τα πράγματα .

Αναρωτιέμαι αυτό το overclock ισχύει για όλους τους C2D? Μήπως υπάρχουν κάποιοι "καλοί" που υπερχρονίζονται αρκετά ενώ κάποιοι άλλοι όχι και τόσο?

Κάτι άλλο με τι λειτουργικό τον χρησιμοποιείς. Εγώ στα Vista 64bit δεν μπορώ να υπερχρονίσω τον Χ2 τόσο όσο στα Windows XP. Οι C2D υπερχρονίζονται το ίδιο και σε 32bit OS και σε 64bit OS?

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το λειτουργικό. Εγώ έχω τα WinXP Home.

Όσο για τη ψύξη, δεν εξηγεί την αδυναμία να πας στα 380 με default ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Τελικά οι kingston μάλλον πανε και παραπάνω. Από τη υπογραφή ενός παιδιού στο e-pcmag.gr:

cpu: E6400 CORE 2 DUO (O/C 3.78 GHZ)...(24/7 O/C 3.68)

mobo: ASUS DH DELUXE

ram: KINGSTON 667 (920 MHZ 1:1)

vga: 7600 GS ASUS ( Ο/C GPU CLOCK 500MHZ....MEMORY CLOCK 481 MHZ)

case: Thermaltake Soprano

HDD: MAXTOR 80GB KAI WD 160 GB

Psu: PSU1 ENERMAX 500WATT LIBERTY PSU2 550WATT

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα δεν μπορώ να βρω overclocking reviews των C2D σε Vista64bit. Ας κάνει τον κόπο κάποιος απο εσάς (αν έχει δεύτερο σκληρό και τα Vista Ultimate 64bit) να δούμε πόσο υπερχρονίζουν οι C2D όταν δουλεύουν σε 64bit mode και αν τα καταφέρνουν αν ανεβάζουν παραπάνω θερμοκρασία σε σχέση με τα 32bit(θα πρέπει να βρείτε κάποιο 64bit burn in test).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχω MSI 7258 PT 890 Neo v, Twinmos 1gb 4200 533, gigabyte 1gb 9500 oc, premier 400W. απο το bios εφτασα τον 6300 με fsb 295Χ7 στα 2,05 ghz. απο 295 και πανω σφυριζει, μουγκριζει και μηδενιζει επανεκκινωντας στα 266. θερμοκρασιες με το orthos περπου 45, εδωσα 1,95ν στη μνημη. εκτος απο ανακυκλωση τι αλλο υπαρχει? θελει παραπανω ρευμα ο επεξεργαστης και απο που το δινω που δεν το βρηκα? φταιει η μνημη, παιρνει 667 (αν και δεν το νομιζω)? γνωριζει καποιος αν θα δουμε κα-ποτε τα 3+ (η εστω 3!)ghz?? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογως τι 6300 εχεις. Τον δικο μου τον ειχα στα 429Χ7 = 3ghz με default ρευμα (εκανε και λιγο undervolt λογω droop) με τις μνημες 1/1. Με μια απλη Ultra 120 (την παλια με τα 4 heatpipes)

Ολα τα αλλα ρευματα σε chipset, etc κι αυτα default. Για 333Χ7 σιγουρα δεν θες βολτ ...

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε πιο συγκεκριμενα ποια 965 να ψαξω γιατι βρισκω micro ATX με τριψηφιες τιμες? κουμπωνουν οι micro αντι για ΑΤΧ στο ιδιο κουτι? μετα το 'σκαλισμα' στα fsb δεν ξεκιναει το πσ ( εχει ξεβαψει το reset! ) και οταν το κανει με ενημερωνει με κιτρινα γραμματα οτι αν θελω να βαλω linux και raid δεν εχω εγκαταστησει δευτερο δισκο. εν τω μεταξυ δε θελω τιποτα απο τα δυο! τι κολλησε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

χιουστον, νομιζω εχουμε προβλημα... Συνεχως επανεκκινει σε 5΄ στο modern warfare 2, temp 50 τσιτα, 35 idle, εβαλα auto oc, δηλαδη 1,86g για να παιξω. Ειμαστε για... εις χουν απελευσαται; Τι να παρω για 2ο oc ; asus p5 kplc , gb 965qm ds2 με e7500, q8300, στα 100+ ευρα γυρω. Εχω p5qle, 120ultra+scythe slip stream, 9800gtx+;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ στο pc της κοπελιάς μου έχω πάνω έναν 6300 με p5e μητρική και για 24\7 τον έχω στα 3ghz=430x7 cpu v=1.18750(bios)-1.152(win) και μνήμες 4γίγα στα 800@1033(5-5-5-15).

Αν χρειάζεσαι καμιά ρύθμιση άλλη,πες...Πήγα σπίτι της και τα έγραψα!:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τιποτα το σοβαρο τελικα.... ενα τροφοδοτικουλι πηρα new, η 9800 το στειλε το αλλο , πολλη ζεστη ρε παιδι μου. Mεχρι 7x415 παει με 1,35 εως 1,41 αν θυμαμαι, στο 420 stop. Kαλα ειναι κι εκει. Αλλη φορα θα δοκιμασω gigabyte.

Σ ευχαριστω man...

Link to comment
Share on other sites

ποσο VID εχει ο δικος σου 6300 , και ποσο του παιδιου ;) ? απο κομματι σε κομματι υπαρχουν προφανως διαφορες.. και δε φαινεται και το πιο "λαμπρο" κομματι αυτο που εχει δυστυχως :/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.