Jump to content


υγεία cpu


jayfrog

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 07:39]

Εδω παιρνουμε εναν επεξεργαστη και σε 1 μηνα τον αλλαζουμε...Γιατι συνειδητοποιουμε οτι δεν εχει καλο stepping :p

και μου λες για χρονια ;:p Χωρις να λεω οτι δεν ειναι σωστα σε αυτα που αναφερεσε :)

Εμ όντως αν είναι να τον αλλάζεις τόσο συχνά. Εξάλλου εδώ απο ότι κατάλαβα είναι φορουμ για "ακραίους υπερχρονιστές" (λολ, μετάφραση του όρου extreme overclockers, να γίνει και κόμμα ακραίων υπερχρονιστών μπας και δούμε προκοπή στον τόπο). Πολλοί εδώ μέσα θα προτιμούσαν να υπερχρονίσουν τον υπεξεργαστή σε διπλάσια+ συχνότητα και ας τους δούλευε μόνο για 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Με μπερδέψατε ρε παιδιά... Εγώ τώρα που έχω έναν ταπεινό E6300 σε μια GA 945P-s3. Με 4x512 ddr2-667 και 450ri τροφοδοτικό. "Εκτος από το να πάρο άλλο τροφοδοτικό..." Τι προτείνεται να το κάνω? "Μην πείτε πέταμα θα σας σκίσω :p "

Link to comment
Share on other sites

Να δείς που βλέπω να πηγαίνει το thread.....

Κάτι σε πατατο θρεντ μου κάνει...

ΟΚ...μην υπερχρονιζετε τους επεξεργαστές σας γιατι θα χαλάσουνε....(αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι τέτοιο....(εκτός απο κάτι κουλά με 2-3 AXP που με 2,1ν για κάθε μέρα χάνανε 256κβ κας και κάτι Ρ4 που με 1,8ν την ακούγανε..εγώ παίζω τον 4400+ στα 2,85 εδώ και 6 μηνες και αλλους 3 στην ΧΡ-120 στα 2750)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 08:02]

καλα ρε , μπροστα στην οθονη εισαι κ πατας συνεχεια το F5? :p

Χμ, μερικές φορές ναι. Ήταν το τελευταίο που έγραψα και μετά έπαιξα το CNC3 demo.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 08:42]

Να δείς που βλέπω να πηγαίνει το thread.....

Κάτι σε πατατο θρεντ μου κάνει...

ΟΚ...μην υπερχρονιζετε τους επεξεργαστές σας γιατι θα χαλάσουνε....(αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι τέτοιο....(εκτός απο κάτι κουλά με 2-3 AXP που με 2,1ν για κάθε μέρα χάνανε 256κβ κας και κάτι Ρ4 που με 1,8ν την ακούγανε..εγώ παίζω τον 4400+ στα 2,85 εδώ και 6 μηνες και αλλους 3 στην ΧΡ-120 στα 2750)

Αν ξέρεις τι κάνεις (δηλαδή τι ψύξη πρέπει να βάλεις για τον υπερχρονισμό και παραπάνω τάση που θα κάνεις) εντάξει. Και μόνος σου το είπες ότι δεν είναι όλοι οι επεξεργαστές (ακόμα και μέσα στην ίδια κατηγορία π.χ όλοι οι C2D6300) το ίδιο στιβαροί για να αντέξουν το overclocking. Αν προσέχεις την ψύξη προσέχεις και τον επεξεργαστή.

Εγώ προσωπικά τις θερμοκρασίες που αναφέρουν τα προγράμματα μέσω του θερμοτσιπ που εχει ο καθε επεξεργαστής για να αναφέρει θερμοκρασία δεν τις εμπιστεύομαι καθόλου. Για παράδειγμα έναν AthlonXP Barton 3000+ σε μητρική που διαβάζει θερμοκρασία απευθείας απο επεξεργαστή δίνει 50-55 σε full load. Σε μητρική (λιγάκι παλαιά του 2002) που διαβάζει την θερμοκρασία μέσω αισθητήρα που υπάρχει μέσα στο SocketA δίνει θερμοκρασία 70+ σε πλήρη φόρτο. Όλα αυτά με το ίδιο πρόγραμμα (Siv της Gigabyte) και με τον ίδιο επεξεργαστή+ψύξη. Θα μου πεις ότι η παλαιά μητρική λέει ότι θέλει? Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.

Τον X2 4400+ σε XP ή σε Vista64 τον λειτουργείς? Λέω γιατί ο δικός μου X2 σταθερός στα vista 64 πάνω από τα 2.55Ghz (FSB 233) δεν γίνεται με τίποτα. Στα XP πιάνω μέχρι 2.8Ghz (FSB 255).

Link to comment
Share on other sites

300 fsb βάλε τον επεξεργαστή να παίξει και μεχρι εκέι παραπάνω δύσκολο για αυτή τη μιτρική. Το τροφοδοτικό σου για εκεί σίγουρα δε θα σε εμποδίσει. Αν θές να ανεβάσεις πήγαινε για μητρική 965 - 975

Αρχική απάντηση από eon [Σήμερα, στις 11:11]

... δεν σηκώνει η MOBO δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad

Αν ξέρεις τι κάνεις (δηλαδή τι ψύξη πρέπει να βάλεις για τον υπερχρονισμό και παραπάνω τάση που θα κάνεις) εντάξει. Και μόνος σου το είπες ότι δεν είναι όλοι οι επεξεργαστές (ακόμα και μέσα στην ίδια κατηγορία π.χ όλοι οι C2D6300) το ίδιο στιβαροί για να αντέξουν το overclocking. Αν προσέχεις την ψύξη προσέχεις και τον επεξεργαστή.

Εγώ προσωπικά τις θερμοκρασίες που αναφέρουν τα προγράμματα μέσω του θερμοτσιπ που εχει ο καθε επεξεργαστής για να αναφέρει θερμοκρασία δεν τις εμπιστεύομαι καθόλου. Για παράδειγμα έναν AthlonXP Barton 3000+ σε μητρική που διαβάζει θερμοκρασία απευθείας απο επεξεργαστή δίνει 50-55 σε full load. Σε μητρική (λιγάκι παλαιά του 2002) που διαβάζει την θερμοκρασία μέσω αισθητήρα που υπάρχει μέσα στο SocketA δίνει θερμοκρασία 70+ σε πλήρη φόρτο. Όλα αυτά με το ίδιο πρόγραμμα (Siv της Gigabyte) και με τον ίδιο επεξεργαστή+ψύξη. Θα μου πεις ότι η παλαιά μητρική λέει ότι θέλει? Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.

Τον X2 4400+ σε XP ή σε Vista64 τον λειτουργείς? Λέω γιατί ο δικός μου X2 σταθερός στα vista 64 πάνω από τα 2.55Ghz (FSB 233) δεν γίνεται με τίποτα. Στα XP πιάνω μέχρι 2.8Ghz (FSB 255).

pfff

Πολύ φιλοσοφία χωρίς αποτέλεσμα...

και 100% o/ced αν είσαι...ο επεξργαστής πάλι θα αντέξει πάνω από 2 χρόνια...στο χαλαρό

Link to comment
Share on other sites

Δεν μασάνε μια ρε τα μηχανάκια! Διψάνε για overclock! Αν είσαι κότα και μούχλας άστο καλύτερα κάνε συλλογή απο πεταλούδες και γραμματόσημα :hehe:

Χωρίς πλάκα τώρα δύσκολα παθαίνει ζημιά μια cpu... η αιτίες συνήθως είναι τριτογενής, όπως δεη, τροφοδοτικό, κυκλώματα τροφοδοσίας της μητρικής και ετς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 12:29]

pfff

Πολύ φιλοσοφία χωρίς αποτέλεσμα...

και 100% o/ced αν είσαι...ο επεξργαστής πάλι θα αντέξει πάνω από 2 χρόνια...στο χαλαρό

Καλά εντάξει τον Χ2 4400+ σε XP(32) σε Vista32 ή σε Vista64 τον δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [Σήμερα, στις 12:42]

Δεν μασάνε μια ρε τα μηχανάκια! Διψάνε για overclock! Αν είσαι κότα και μούχλας άστο καλύτερα κάνε συλλογή απο πεταλούδες και γραμματόσημα :hehe:

Χωρίς πλάκα τώρα δύσκολα παθαίνει ζημιά μια cpu... η αιτίες συνήθως είναι τριτογενής, όπως δεη, τροφοδοτικό, κυκλώματα τροφοδοσίας της μητρικής και ετς...

Μιλάς τώρα εσύ με το υδρόψυκτο. Βάλε το αερόψυκτο άμα δε μασάς...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad

Μιλάς τώρα εσύ με το υδρόψυκτο. Βάλε το αερόψυκτο άμα δε μασάς...:rolleyes:

Όλοι πριν το νερό...αέρα είχαμε...

Αρχική απάντηση από DoctorMad

Καλά εντάξει τον Χ2 4400+ σε XP(32) σε Vista32 ή σε Vista64 τον δουλεύεις?

Βρε κόλλημα...

σε όλα τα windows έτσι τον έχω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 12:49]

Όλοι πριν το νερό...αέρα είχαμε...

Καλά μιλάμε υδρόψυκτο αλλά ο τύπος έχει και αντλία με 1200λίτρα/ώρα :T: . Ένα ...φθηνό υδροψυκτάκι... δηλαδή λίγο καλύτερο απο αέρα.

Βρε κόλλημα...

σε όλα τα windows έτσι τον έχω

Καλά και τις μνήμες σου στο πόσο τις έχεις? Τάση σε vcore και hypertransport?

Link to comment
Share on other sites

DoctorMad Cpu ειχα επεξεργαστή p4 3.0 north πάνω σε prometeia για κάνα 3μηνο στα 4.1 (πριν απο 3 χρόνια.. ίσως και παραπάνω) σε υψηλή τάση και δεν ήταν και full stable εκει. Μετα τον είχα πανω σε νερό στα 3.8 (σταθέρός ) .. και τώρα ειναι στα χέρια φίλου μου στα 3.6 με αέρα

και έχει φάει και ξεκαπάκωμα !!!

Κλεισμένα 3 (πιθανόν και 4) χρόνια και ακόμα δουλεύει μια χαρά ;)

Και για να προλάβω την ερώτησή σου : WIN XP SP2

Αυτά....

Υ.Γ. τον είχα πάρει απο τον hipro ... καταλαβαίνεις λοιπόν τι είχε τραβήξει στα "νιάτα του" πρίν απο μένα.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisbmw150 [Σήμερα, στις 12:55]

DoctorMad Cpu ειχα επεξεργαστή p4 3.0 north πάνω σε prometeia για κάνα 3μηνο στα 4.1 (πριν απο 3 χρόνια.. ίσως και παραπάνω) σε υψηλή τάση και δεν ήταν και full stable εκει. Μετα τον είχα πανω σε νερό στα 3.8 (σταθέρός ) .. και τώρα ειναι στα χέρια φίλου μου στα 3.6 με αέρα

και έχει φάει και ξεκαπάκωμα !!!

Κλεισμένα 3 (πιθανόν και 4) χρόνια και ακόμα δουλεύει μια χαρά ;)

Και για να προλάβω την ερώτησή σου : WIN XP SP2

Αυτά....

Καλά ο Northwood δεν ήταν 64bit. Εσύ στην ουσία 30% αύξηση συχνότητας του είχες κάνει αλλά και πάλι πιστεύω ότι τον "εσωσες" με την υδρόψυξη. Πόσο καιρό τον έχει ο φίλος σου με αέρα και με "τι αέρα"?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.