Jump to content

υγεία cpu

jayfrog

Recommended Posts

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Πολύ κακό, ειδικά όταν ανεβάζεις την τάση πάνω απο 5% και την συχνότητα πάνω από 15%.

ΟΜΩΣ αν μπορείς να έχεις πολύ καλή ψύξη (με κάποιο σύστημα υδρόψυξης η κάποιο εξεζητημένο αερόψυκτο) μειώνεις κατά πολύ την κακή επίδραση του overclocking στην υγεία του επεξεργαστή.

αμα για παραδειγμα θα έχω ενα core 2 2.4ghz overclock sta 2.9 me watercool kai μετα απο ενα χρονο το κατεβαζω και το κανω κανονικα παλι στα 2.4 θα ειναι χειροτερη η υγεια του??????

Τι λετε ρε παιδια ? συγκετρωθειτε...Μιλαμε για c2d να τον ανεβασεις ΜΟΝΟ 500mhz και να παρεις watercool? Δεν υπαρχει c2d (ακομα και ο κατωτερος : 6300 )που να μην παιζει με αερα πανω απο 3ghz (εστω 3...)

Εγω δλδ απο 2,1 που τον ειχα μονιμα 3,6 και τωρα 3,3 με αερα τι να πω; Αλλοι τους 6300 που τους εχουν απο 1,8 πανω απο 3ghz με αερα τι να πουνε ;

Και δεν μιλαμε για 15% ο/c αλλα για 50-70%.Και ποσο να μειωσεις την ζωη του επεξεργαστη ; Απο 10χρονια σε 5? Θα κρατησεις ενα μηχανημα 5 χρονια ?

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 11:18]

Και ποσο να μειωσεις την ζωη του επεξεργαστη ; Απο 10χρονια σε 5? Θα κρατησεις ενα μηχανημα 5 χρονια ?

Βασικά γι αυτό γίνεται η συζήτηση. Όσο να ναι μπορεί η φθορά του επεξεργαστή να είναι σταδιακή, δηλαδή από κάποιο σημείο και μετά να μην υπερχρονίζεται το ίδιο, να αρχίσει να έχει προβλήματα σταθερότητας κ.τ.λ.

Αρχική απάντηση από jayfrog [Σήμερα, στις 11:09]

αμα για παραδειγμα θα έχω ενα core 2 2.4ghz overclock sta 2.9 me watercool kai μετα απο ενα χρονο το κατεβαζω και το κανω κανονικα παλι στα 2.4 θα ειναι χειροτερη η υγεια του??????

Θα είναι χειρότερη η υγεία του λόγω της χρήσης που θα του έχει γίνει αλλά όχι παραπάνω απο όσο πρέπει. Το θέμα είναι να μην ανεβάζει ο επεξεργαστής μεγάλες θερμοκρασίες και το watercool βοηθάει πολύ καλύτερα.

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 11:18]

Τι λετε ρε παιδια ? συγκετρωθειτε...Μιλαμε για c2d να τον ανεβασεις ΜΟΝΟ 500mhz και να παρεις watercool? Δεν υπαρχει c2d (ακομα και ο κατωτερος : 6300 )που να μην παιζει με αερα πανω απο 3ghz (εστω 3...)

Εγω δλδ απο 2,1 που τον ειχα μονιμα 3,6 και τωρα 3,3 με αερα τι να πω; Αλλοι τους 6300 που τους εχουν απο 1,8 πανω απο 3ghz με αερα τι να πουνε ;

Και δεν μιλαμε για 15% ο/c αλλα για 50-70%.

Είμαι περίεργος αν με Windows Vista 64bit θα υπερχρονίζεται το ίδιο. Δηλαδή να μπείς στα 64bit και να παίξεις ένα 64bit παιχνίδι όπως το FarCry 64bit (δεν ξέρω αν θα χρειαστεί κάποια tweaks για να κάνεις να τρέξει σε Intel την 64bit έκδοση του FarCry)

Αρχική απάντηση από jayfrog [Σήμερα, στις 11:37]

thnx για τον Info Mr. DoctorMad. και Mr. GoMar πανε κατουρα

Κοίτα αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει η μακροζωία, μπορεί να υπερχρονίσει αρκετά και χωρίς να φροντίσει ιδιαίτερα για ψύξη.

Συνήθως οι extreme overclockers αλλάζουν CPU κάθε 1 με 1.5 χρόνο οπότε δεν τους ενδιαφέρει και τόσο ο χρόνος ζωής.

Αρχική απάντηση από jayfrog

thnx για τον Info Mr. DoctorMad. και Mr. GoMar πανε κατουρα

Θα εκτιμούσαμε όλοι μας μια καλύτερη συμπεριφορά και γλώσσα στην επικοινωνία με το φόρουμ.

1η παρατήρηση και μοναδική δυστυχώς.

Ελπίζω στην κατανόηση σου, Ευχαριστώ :T:

Εγώ έχω Core 2 duo από 1,86Ghz σε 3,2Ghz με μια σχετικά καλή αερόψυκτρα (ninja plus)

Γύρω στους 55-56 βαθμούς ανεβάζει σε full load και τάση 1,35675 σταθερό.... Δεν έχει προβλήματα προς το παρών... Ελπίζω να μην μου μείνει στο χέρι του χρόνου...

:boxed:

Αυτά δεν είναι σωστά πράγματα να γράφουμε για αυτά που αποκλείεται να κατέχουμε. Για να απαντήσει κάποιος τι παθαίνει ένας επεξεργαστής με υπερχρονισμό πρέπει να πάρει 1000 τουλάστιχον ίδια τσιπάκια σε 1000 πανομοιότυπα συστήματα , να κάνει 500 πανομοιότυπους σκληρούς υπερχρονισμούς και να βγάλει συμπέρασμα μετά από 2 χρόνια. Για να βλέπω χέρια ,..,πόσοι είπαμε ότι τα κάνατε αυτά?

Χμμμ.

Αρχική απάντηση από jayfrog [Σήμερα, στις 11:09]

C2D E6600 στα 3.0Ghz με μαμά τάση και αέρα (σχεδόν όλοι πάνε εκει). Σαν τι μπορεί να πάθει; Γρίππη ας πούμε; :p

Πέραν της πλάκας τη στιγμή που η τάση δεν ανεβαίνει πολύ και η ψύξη είναι της προκοπής (δεν χρειάζεται και η γομαροψύκτρα, απλά να είναι αξιοπρεπής) δε φοβάσαι τπτ κατά τη γνώμη μου. Ειδικά αν παίζεις με μαμά τάση και συχνότητα να ανεβάσεις την ουσίας αν έχει και καλή θερμοκρασία είσαι τελείως κυριλε

Ελάτε τώρα τι μπορεί να πάθει και αν ο υπερχρονισμός επηρεάζει την λειτουργία του επεξεργαστή. Ο GoMar από τα 3.6 που τον είχε μόνιμα τον έριξε στα 3.3. Γιατί πολύ απλά υπέστη φθορά και δεν υπερχρονιζόταν το ίδιο.

Τώρα για το ότι πάνε στα 3.0 Ghz με μάμα ψύκτρα και τάση ναι αλλά όταν λειτουργούν στα 32bit. Τα μισά τρανζίστορ των καταχωρητών δεν τραβάνε ρεύμα όταν λειτουργούν στα 32bit. Έχει δοκιμάσει κανείς στα 64bit πόσο πάνε οι C2D?

doctormad ? Κανεις λαθος..Απλως 3,6 που τον ειχα αν εχεις διαβασει σε παλιοτερα αρθρα...γινοταν o/c ΜΟΝΟ μεσω windows με την κωλοgigabyte..:D

Και επιτελους βρηκα μονιμο setup απο bios και ειναι στα 3330 :)

Οριστε και το link http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=35397

Καλά εντάξει αν και είχε προβλήματα σταθερότητας στα 3.6 αυτό δε σημαίνει ότι έπαθε φθορά ο CPU, αλλά:

Αφού είναι εξακριβωμένο ότι άνοδος κατά 10C ρίχνει στο μισό τον χρόνο ζωής, και άνοδος κατά 16C ρίχνει τον χρόνο ζωής στο 1/3, δεν χρειάζεται να κάνουμε τις άπειρες δοκιμές για να δούμε πόσοι θα χαλάσουν.

Επίσης δεδομένου ότι η θερμοκρασία που δείχνουν τα διάφορα προγράμματα στην ουσία μετράται από ένα σημείο του επεξεργαστή ή είναι μέσος όρος από διάφορα σημεία. Αυτό σημαίνει ότι σε κάποιο άλλο σημείο του επεξεργαστή, η και σε κάποιο από τα σημεία μέτρησης η θερμοκρασία να είναι μεγαλύτερη απο αυτό που παίρνουμε ως μέσο όρο.

Πόσο μεγαλύτερη? Και μέχρι 50%. Πράγμα που σημαίνει ότι αν εμείς μετράμε αύξηση μόνο 10C (υπό πλήρη φόρτο) στην πραγματικότητα να είναι 15C.

Θα μου πείτε ωραία και τι έγινε, εκεί που θα κρατούσε 8-10 χρόνια θα κρατήσει 2.5-3.5, και οι περισσότεροι θα έχουν αλλάξει σε 1-1.5 χρόνο. Με αυτή την λογική εντάξει.

Γενικά αν θέλετε την άποψη μου είναι ότι αύξηση στη συχνότητα πάνω από 50% μόνο με υδρόψυξη, και αν θές να έχεις εκτεταμένη μακροζωία, ακόμα και με την υδρόψυξη όχι πολύ πάνω από 50%.

Για μακροζωία με αερόψυξη αύξηση το πολύ 30%.

Είμαι σίγουρος ότι όσοι πάτε να δουλέψετε στα 64bit ;) και είστε με αερόψυξη κάπου εκεί θα τους βάλετε τους C2D, δηλαδή 30-40%.

Εδω παιρνουμε εναν επεξεργαστη και σε 1 μηνα τον αλλαζουμε...Γιατι συνειδητοποιουμε οτι δεν εχει καλο stepping :p

και μου λες για χρονια ;:p Χωρις να λεω οτι δεν ειναι σωστα σε αυτα που αναφερεσε :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.