Jump to content



Win Xp για Car Pc


dimkat

Recommended Posts

Ξεκίνησα να φτιάχνω ένα PC για το αυτοκίνητο και θα ήθελα να κάνω

τα win xp πιο ελαφρά για να bootαρι πιο γρήγορα , έχει

ασχοληθεί κάποιος με το θέμα να με βοηθήσει ; :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Τη πρώτη φορά που έβαλα τα ΧΡ στο αμάξι τα είχα πετσοκόψει ελπίζοντας να κερδίσω κάτι σε χρόνο αλλά κατέληξα να τα έχω full γιατί δεν είδα τρομερές διαφορές.

Αν και εξαρτάται από το pc που χρησιμοποιείς, εγώ ας πούμε με ένα ΕΡΙΑ ΕΝ1500 και έναν 160αρη ΣΑΤΑ μπούταρα πλήρως (έτοιμος να ακούσω μουσική δηλαδή) σε 45" περίπου. 5" πάνω, 5" κάτω δε νομίζω να κάνει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Κερδιζεις πολυ χρονο και ευκολα καθαριζοντας το startup των windows. Μετα πειραζοντας τα services δε νομιζω να δεις και μεγαλη διαφορα(εξαρταται και απο τη cpu αυτο,βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Καντο μονος σου με το Nlite. Εγω εχω μια διανομη ΞΠ μονο με συστημα και δικτυο, για κατεβαστηρι. Τρεχει σε π2 233... Κοβεις τις παπαριες σαπορτ για χειριστηρια και εκτυπωτες του 1942 και εισαι Λαιτ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από WeirdAL [Χθες, στις 21:25]

Καντο μονος σου με το Nlite. Εγω εχω μια διανομη ΞΠ μονο με συστημα και δικτυο, για κατεβαστηρι. Τρεχει σε π2 233... Κοβεις τις παπαριες σαπορτ για χειριστηρια και εκτυπωτες του 1942 και εισαι Λαιτ!

Για ΡII εκανες αυτο που ηταν αναγκαιο, αλλα μηπως ειναι λιγο ευαλωτο το συστημα σου πλεον..?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι γιατι ειμαι τελειως ασχετος σε αυτο το θεμα.Πως ακριβως στηνεται ενα pc μεσα σε ενα αυτοκινητο?Ειναι κοινο με τα pc που εχουμε και σπιτια μας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου υποχρεωτικός ο 2,5"αρης δίσκος. Και για την ακρίβεια λίγοι χρησιμοποιούν τέτοιους δίσκους.

@carlitofj

Μπορείς να δεις εδώ και εδώ πως στήνεται ένα carpc. Εν συντομία σου λέω ότι μπορείς να βάλεις ότι θέλεις εσύ, είτε desktop pc είτε mini pc χρησιμοποιώντας m-atx motherboard όπως τα ΕΡΙΑ της VIA.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gaig [Σήμερα, στις 07:36]

Για ΡII εκανες αυτο που ηταν αναγκαιο, αλλα μηπως ειναι λιγο ευαλωτο το συστημα σου πλεον..?

Ητανε, αλλα δεν με ενοιαζε, καθως περνουσα τα αρχεια που ηθελα ή εδινα τιςδιευθυνσεις και ολα οκ...Δεν Browsara καθολου, μονο downloading... Αλλωστε το CarPC που θελει ο φιλος δεν νομιζω να τειθεται θεμα ασφαλειας στο Ιντερνετ... Δεν νομιζω να μπει στο Ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από NickL

Δεν είναι καθόλου υποχρεωτικός ο 2,5"αρης δίσκος. Και για την ακρίβεια λίγοι χρησιμοποιούν τέτοιους δίσκους.

@carlitofj

Μπορείς να δεις εδώ και εδώ πως στήνεται ένα carpc. Εν συντομία σου λέω ότι μπορείς να βάλεις ότι θέλεις εσύ, είτε desktop pc είτε mini pc χρησιμοποιώντας m-atx motherboard όπως τα ΕΡΙΑ της VIA.

Δηλαδή σε αυτό που έφτιαξες εχείς κανονικό σκληρό? Γιατί εγώ όταν το δοκίμασα, στην πρώτη λακούβα τέτοιου μεγέθους ώστε να πηδήξει το cd, χαιρέτησα και το pc. Έκτος αν είσαι της άποψης ότι πρέπει να φτιάξεις βάση να απορροφά τον κραδασμό, ή τίποτα ελατήρια κτλ. Βάζεις ένα δυομισάρη και ησύχασες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα έναν 160άρη SATA 3.5" για ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Ούτε λακούβες καταλάβαινε ούτε τίποτα. Και μάλιστα τον είχα δεμένο με tie wraps στη οροφή του κουτιού (ήταν custom κουτί).

Και στα περισσότερα projects αν δεις οι περισσότεροι 3.5άρηδες χρησιμοποιούν.

Είχα για 2-3 μήνες έναν 2,5" αλλά χώρια ότι σερνότανε ήθελα και περισσότερη χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι περισσότεροι στο mp3car, που είναι εκτός Ελλάδος. Τέλος πάντων, εγώ είχα πρόβλημα, και βρήκα τη λύση σε 2.5, τοποθετημένο στο χώρο αποσκευών, μέσα σε κουτί, βιδωμένο στο αυτοκίνητο σε λαστιχένια βάση. Θα το αλλάξω τώρα με laptop όμως, γιατί βαρέθηκα, τα προβλήματα με το ρεύμα, και δεν θέλω μπαταρίες και πυκνωτές.

Link to comment
Share on other sites

Απορω γιατι δε στο προτεινα νωριτερα.. Τα win2K δεν τα σκεφτεσαι? Πολυ σταθερα με sp4, πολυ πιο ελαφρια και με nlite...αντε γεια! Και δε νομιζω οτι δεν μπορουν να καλυψουν πληρως ενα carpc!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 18:20]

Ναι, οι περισσότεροι στο mp3car, που είναι εκτός Ελλάδος. Τέλος πάντων, εγώ είχα πρόβλημα, και βρήκα τη λύση σε 2.5, τοποθετημένο στο χώρο αποσκευών, μέσα σε κουτί, βιδωμένο στο αυτοκίνητο σε λαστιχένια βάση. Θα το αλλάξω τώρα με laptop όμως, γιατί βαρέθηκα, τα προβλήματα με το ρεύμα, και δεν θέλω μπαταρίες και πυκνωτές.

Αν και δε καταλαβαίνω τι το ιδιαίτερο έχουν που αυτοί που είναι εκτός Ελλάδος, ακόμα και αρκετοί εντός, χρησιμοποιούν 3,5" δίσκους. Αλλά εφ'όσον είχες πρόβλημα οκ.

Τώρα για το ρεύμα, καλά τι pc έχεις στο αμάξι και θέλεις μπαταρίες και πυκνωτές;;

C2D 6800 με καμιά 8800gtx?:p

Αν χρησιμοποιείς inverter τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα εξαιτίας του.

Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα τροφοδοτικό 12V dc->dc.

Εγώ με ένα Μ1 90W δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ρεύμα, με τη μίζα άνοιγε με τη μίζα έκλεινε.

Φυσικά υπάρχουν και μεγαλύτερης ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Με το κατάλληλο κουτσούρεμα, τα WinXP φτάνουν και τα 60-70ΜΒ Commit Charge ;)

Όχι πως έχουν μεγάλη διαφορά από τα 2000 μετά βέβαια, αλλά γίνονται πολύ ελαφριά αν το παλέψεις λίγο ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.