Jump to content



NVidia 8800 και WDDM 2.x = ?


Dem

Recommended Posts

Tα Windows Vista έρχονται με τo WDDM 1.0 και το αναμενομενο SP των Vista θα το αναβαθμισει στο WDDM 2.0 και 2.1. Ειδικά με το τελευταίο η GPU θα αξιοποιείται πλήρως μέσα στο τρισδιαστατο περιβάλλον των Vista.

(Διαβαστε και εδώ

αν σας ενδιαφέρει)

To ότι δεν παίζουν καθόλου κάποια παιχνιδια σε Vista ενώ σε άλλα παρατηρείται μείωση των frames έχει να κανει με το WDDM 1.0?

Η σειρά 8800 της Nvidia θα είναι συμαβτή με το SP των Vista και το WDDM 2.0 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Kαλά μαλον πρέπει να είπα χαζομαρα...:tomato:

Τεσπα η απορία μου λύθηκε, συμφωνα με το καινούριο PcWorld η απάντηση είναι όχι.

κρίμα πάντως γιατί τo WDDM 2.1 και directx10.1 φαίνονται σημαντικές προσθήκες στα vista.

Δηλ. με το SP θα χρειαστεί να αλλαχτεί μια 8800? Περίεργο, δεν καταλαβαίνω.:X:

Εdit: Καλά το SP δεν αναμένεται μέσα στο 2007? Α δεν πάμε καλά..και ήμουν έτοιμος να πάρω μια GTX.

’λλο είναι να βγαίνει καινουρια cpu , ram κτλ. και άλλο είναι να παίρνεις μια Vista ready Gpu και να είναι not so ready μετα απο κανα 5μηνο.

Το λέω αυτό για να μην αρχήσουμε πάλι "το όλο και κατι καινουριο θα βγαίνει" Νομίζω πως εδώ έχουμε να κάνουμε με διαφορετική περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

όντως δεν υπάρχει WDDM 2.0 κάρτα γραφικών αυτή τη στιγμή.... από όσα έχω καταλάβει από αυτή την ιστορία, μάλλον όλες οι κάρτες θα παίζουν κανονικά στα Vista μετά το SP, ΑΛΛΑ δεν θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν το σύνολο των δυνατοτήτων του λειτουργικού... γενικά το θέμα με το WDDM θα μας απασχολήσει αρκετά τους επόμενους μήνες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 13:08]

τι εγινε πως το πες αυτο?

Διάβασα ότι με το επερχόμενο Service Pack των Vista (φαινεται να έρχεται μέσα στο 2007)

το WDDM 1.0 θα αναβαθμιστεί στο 2.χ το οποίο επιτρέπει πλήρες task sheduling.

Επίσης οι 8800 είναι συμβατές μόνο με το WDDM 1.0 και δεν θα εκμεταλλευονται αυτό το χαρακτηριστικό.

Το WDDM 2.0 παρ ολα αυτα εμένα μου φαίνεται αρκετα σημαντικό διότι τα Vista με το τρισδιαστατο περιβαλλον και το WDDM 1.0 αδυνατούν στην ταυτόχρονη χρήση παραπάνω της μίας 3d εφαρμογής.

Aν λέω κάτι λάθος , πείτε μου.:happy:

Link to comment
Share on other sites

..".now I'm holding the XFX box in my hands, and on the side what is it saying?: "Designed for Microsoft Windows XP". ...εδώ

και εδώ κατω κατω...

Παραπλάνηση :zzz: :zzz: :zzz: από Nvidia:sick:

Εdit1 : Εντάξει ο όρος Παραπλάνηση είναι λίγο βαρύς. Αφού το λεει ξεκαθαρά "Designed for Microsoft Windows XP".

Εdit2: Με το Sp νομίζω θα παίζουν, αυτό έλλειπε να μην κάνει boot o υπολογιστής μετα απο κανα 3 μηνο απο τωρα με μια 8800...απλά δεν θα εκμεταλεύονται ένα από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικa των Vista. Ψιλοπράγματα δηλαδή. Χαλαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl- [Σήμερα, στις 14:44]

ετσι εχω διαβασει και εγω. νομιζω καπου εχει ξανααναφερθει μεσα στο φορουμ αυτο

Nαι οκ , αλλά ο mariosalice με έχει μπερδεψει λιγο. Αναφέρει σε καποια thread εδώ την 8800 σαν WDDM 2.x καρτα, ενώ πιστεύω οτι δεν είναι, άσχετα με ποιο WDDM υπάρχει στα Vista. (Αν και σε ένα αλλο forum παραπάνω το έχω παραθέσει λεει και αυτός οτι δεν ειναι, αν είναι ο ίδιος)

Συμφωνω όμως μαζι του ότι υπάρχει θέμα.

Ε δεν γίνεται ρε παιδια σε μερικά κουτιά των 8800 να γραφουν vista ready και σε αλλα designed for XP.

Oύτε ειπε κανεις ότι η κάρτα δεν είναι καλή, η καλύτερη είναι.

Eξάλλου παιζει και bios update, αν και πιστευω ότι δεν είναι θέμα software...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tyxeros

Η R600 φανταζομαι θα υποστηριζει WDDM 2.0 ?

Κατσε να βγει πρωτα,γιατι ετσι οπως παει το πραγμα καλα Χριστουγεννα...

Αν δεν κανω λαθος παντως και συμφωνα με τα ανακοινωσιμα specs θα ειναι

WDDM 2.0....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tyxeros [Σήμερα, στις 15:29]

Η R600 φανταζομαι θα υποστηριζει WDDM 2.0 ?

καλά έτσι πως πάει το R600 παιζει να βγει μετα το WDDM 2.0. Έτσι και δεν το υποστηρίζει θα πεσει πολύ γέλιο:D :D αλλά απο οτι βλέπω στο νετ θα το υποστηρίζει όπως και dx10.1

θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στην τελική μετά από τόσο διάβασμα στο forum σχετικά με τις 8800 ακόμα μπερδεμένος είμαι.Τελικά αξίζει τα χρήματά της ? (εννοώντας ότι π.χ. αν πάρω εγώ ένα καινούριο pc με 8800 πάνω θα μου βγάλει 1,5-2 χρόνια άνετα να παίζω τα παιχνίδια που συνεχώς θα βγαίνουνε με dx10?)

Thanks και περιμένω απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Nikki_Sixx τα πράγματα συνεχώς προχωράνε.Ότι θα τα βγάλει τα 2 χρόνια θα τα βγάλει,αλλά όταν μετά από 1 χρόνο π.χ nVidia βγάλει 9000(λέεεμε τωρα) τότε θα δείς ότι τζάμπα έδωσες τα λεφτά... Πάντως εάν θέλεις να παίζεις παιχνίδια με αυτή 2-3 χρονάκια , είναι μια χαρά..Απ'το καλοκαίρι και μετά βέβαια θα βγούν και άλλες κάρτες dx10.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Οι γνωστές απάτες της nVidia... Θυμίζει GeForceFX με ψευτοϋποστήριξη DX9 κλπ.

Απορώ γιατί πολλοί χρήστες ακομα την εμπστεύονται.

αυτο εμενα μου κανει απατη της Μ$ , αν ειναι δυνατον ελεος με αυτη τη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σε κατάσταση μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα με την 5900.

Θα συμφωνήσω με τον ea6gka ως προς την Μ$.

Και το WDDM 2.0 δεν είναι μικροαλλαγή...μιλάμε για το Driver που θα κάνει διαχείρηση της gpu στις 3d εφαρμογές και το OS.

To Θέμα είναι ότι δεν μπορώ να περιμένω άλλο και το R600 να βγει θα είναι πανακριβο στην αρχή.

Λέτε αν πάρω τώρα 8800 να κάνω μ@@κία? (Αλλο πριν 5 μήνες και άλλο τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Εγώ είμαι σε κατάσταση μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα με την 5900.

Θα συμφωνήσω με τον ea6gka ως προς την Μ$.

Και το WDDM 2.0 δεν είναι μικροαλλαγή...μιλάμε για το Driver που θα κάνει διαχείρηση της gpu στις 3d εφαρμογές και το OS.

To Θέμα είναι ότι δεν μπορώ να περιμένω άλλο και το R600 να βγει θα είναι πανακριβο στην αρχή.

Λέτε αν πάρω τώρα 8800 να κάνω μ@@κία? (Αλλο πριν 5 μήνες και άλλο τώρα)

αν θελεις να παρεις παρε την πιο φτηνη 8800GTS

Link to comment
Share on other sites

παντως δε ξερω , δεν νομιζω να μην βγει ενα πατσακι ενα add on ενας driver να παιζουν και οι "παλιες" καρτες με τα καινουρια πρωτοκολλα. αλλιως εγω βλεπω μυνησεις, δηλαδη αν δεν ειναι αυτο απατη τοτε τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.