Jump to content



Evga 8800GTS ή ΧFX 8800GTX


Θωμάς

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα παιδιά! Λοιπόν μετά από πολυ ψαξιμο έχω καταλήξει σε αυτές τις κάρτες.

1. Evga 8800GTS 640ΜΒ στα 400 e (πλαισιο)

2. ΧFX 8800GTX στα 480e (πλαισιο)

Έχω Crt 19 ιντσών και δεν προκειται να παιζω πάνω από 1600χ1200.

Κατα τα άλλα C2D 6600

2g RAM

650 Watt τροφοδοτικό.

Τι λέτε? Η EVGA δεν με καλύπει?

Να πω την αλήθεια την XFX την φοβάμαι λίγο.

Στο ιντερνετ βλέπω να έχει περισσότερα προβλήματα ενώ ζεσταίνεται και περισσοτερο.

Υπάρχουν και κατι περιεργα με θορύβους που κάνει και εκείνος ο ελλατωματικός πυκνωτής...

Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ok το καταλαβαίνω είναι προσωπικό θέμα του καθενός και έχει ξαναγίνει θεμα άπειρες φορές ή διαφορά μεταξύ των GTS kai GTX αλλά αυτό που με προβλήματίζει είναι η ποιότηα της XFX.

Γιατί ας πουμε ειναι 100ε πιο κατω απο τις άλλες. Έχει και το μαύρο layaout που σημαίνει ότι είναι απο τα πρώτα reference σχέδια της nvidia και μπορεί να έχουν κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 21:21]

Κατα την γνωμη μου δοσε ακομα 10 ευρω και παρε την Foxconn

δηλαδή polone την φοβάσε και εσύ την XFX. H αληθεια είναι ότι σε όσα forum έχω μπει όταν υπάρχει προβλήμα πάντα παιζει μια XFX.

Tυχαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν θελεις την αποψη μου......

Αφου θελεις να ξοδεψεις λεφτα καν'το σωστα.....

Μια και καλη....

Και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο......

Παρε την BFG που εχει και Lifetime εγγυηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Θωμάς

δηλαδή polone την φοβάσε και εσύ την XFX. H αληθεια είναι ότι σε όσα forum έχω μπει όταν υπάρχει προβλήμα πάντα παιζει μια XFX.

Tυχαίνει?

οταν ειναι 7900GT ναι.:D

προσωπικα δεν θα την φοβομουνα.θα την αγοραζα ανετα.

αν και μια 8800GTS θα ταιριαζε γαντι στο συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Χθες, στις 23:38]

οταν ειναι 7900GT ναι.:D

προσωπικα δεν θα την φοβομουνα.θα την αγοραζα ανετα.

αν και μια 8800GTS θα ταιριαζε γαντι στο συστημα σου.

Mην το λες, σε ένα review ανέβασαν τον 2,4 6600 σε 3,4 και δεν είδαν διαφορά στα FPS (οχι στα Benchmarks) στα παιχνιδια. δεν το έχω προχειρο τώρα το link.

όσο για την επιλογή σου θωμά η τιμή της ΧFX είναι προκλητική. Για την Foxconn δεν ξέρω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Fear παντως υπαρχει ανεβαζοντας και το FSB μονο....Το εχω τεσταρει εγω ο ιδιος..Και με τα mhz υπηρχε διαφορα και με το fsb...Δηλαδη εννοω 438χ8: 3500mhz μου βγαζε λιγοτερα frames απο το 500χ7 :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου...:D

Η nvidia όταν βγαζει μια καρτα δεν θελει σε καμια περιπτωση να βγει ελλατωματικη....γι'αυτον τον λογο...μεχρι να βγαλει το επομενο high end μοντελο,δεν επιτρεπει σε κανεναν να βγαλει το δικο του pcb....οταν με το καλο βγει η 8900 ή ακομα καλυτερα η σειρα 9ΧΧΧ τοτε θα επιτρεψει στην καθε εταιρια να φτιαξει την δικια της πλακετα.....

Επισης το μαυρο pcb δεν υποδηλωνει οτι ειναι απο τα πρωτα reference design.....reference design δεν κυκλοφορυν..παραμονο τα δειγματα...μαυρες ειναι οι XFX γιατι ειναι χαρακτηριστικο τους γνωρισμα ...απλα ειναι αλλο χρωμα....

Διαφορες εχουν οι καρτες μονο στην παστα του πυρηνα τους και σε κανενα αλλο μερος..μεχρι και οι ψυκτρες ειναι ολες ιδιες με αλλο αυτοκολλητο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 09:59]

Καλως ηρθες φιλε μου...:D

Η nvidia όταν βγαζει μια καρτα δεν θελει σε καμια περιπτωση να βγει ελλατωματικη....γι'αυτον τον λογο...μεχρι να βγαλει το επομενο high end μοντελο,δεν επιτρεπει σε κανεναν να βγαλει το δικο του pcb....οταν με το καλο βγει η 8900 ή ακομα καλυτερα η σειρα 9ΧΧΧ τοτε θα επιτρεψει στην καθε εταιρια να φτιαξει την δικια της πλακετα.....

Επισης το μαυρο pcb δεν υποδηλωνει οτι ειναι απο τα πρωτα reference design.....reference design δεν κυκλοφορυν..παραμονο τα δειγματα...μαυρες ειναι οι XFX γιατι ειναι χαρακτηριστικο τους γνωρισμα ...απλα ειναι αλλο χρωμα....

Διαφορες εχουν οι καρτες μονο στην παστα του πυρηνα τους και σε κανενα αλλο μερος..μεχρι και οι ψυκτρες ειναι ολες ιδιες με αλλο αυτοκολλητο...

Αρα καταληγουμε στο να παρεις την πιο φτηνη gtx και συμβουλη μου μετα και αν και εσυ το θες γιατι εχει καποιο ρισκο και χανεται και η εγγυηση να την φλασαρεις με το bios της evga ko.acs3 rev 2:whistling

Link to comment
Share on other sites

Παρε την BFG που εχει και Lifetime εγγυηση πολυ αξιοπιστη σαν εταιρια εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο τα προιοντα της

Η Foxconn ειναι πολυ μεγαλη εταιρια μια απο της μεγαλυτερες εξω μονο εξοπλισμος και εγκαταστασεις εξω ειναι τεραστια αλλα κυριως τα προιοντα της απευθυνονται σε μεσαιες λυσεις και απλους κατοχους υπολογιστων που θελουν φτηνες αλλα αξιοπιστες λυσεις χωρις να ασχολουνται με επιδοσεις απλα να κανουν την δουλεια τους στο οριο τα προιοντα τους δεν ειναι και τα καλυτερα γιατι δεν απευθυνεται σε αυτους τους χρηστες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από harrybani

Αρα καταληγουμε στο να παρεις την πιο φτηνη gtx και συμβουλη μου μετα και αν και εσυ το θες γιατι εχει καποιο ρισκο και χανεται και η εγγυηση να την φλασαρεις με το bios της evga ko.acs3 rev 2:whistling

Γιατι να βαλει bios και να χασει εγγυηση ενω μπορει να φτιαξει OC profiles χωρις να την πειραξει?Ετσι και αλλιως αμα αλλαξεις bios μπορει να το βρει οποιοδοιποτε με μια απλη pci καρτα η με μια 2η pci-e....

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος λογος που του λεω να κανει φλασαρισμα ειναι οτι με αυτο το bios λυθηκαν τα σοβαρα προβληματα που εχουνε καποιες 8800 gtx με καποια μονιτορ.ναι,μες στην τυχη ειμαι το ξερω:cry: 3 μηνες βρε βασιλη με τετοια συνθεση και να ταλαιπωρουμαι ετσι;ειμουνα να σκασω αλλα ευτυχως με το bios της evga ολα καλα!και αφου και βλακεια να γινει μπορει να φλασαρει το παλιο πανευκολα,οποτε και να ισχυει η εγγυηση,γιατι οχι;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εαν ειναι καλο ή κακο Στρατο,παντως η eVga δινει lifetime εγγυηση και για o/ced καρτα αρκει να μην εχει γινει hardware mod/επεμβαση.

κοινως η εταιρεια σου λεει "παρτην,ψεζουμησε την οσο παει και αν καει στειλτην πισo ;-)"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 14:56]

δεν ξερω εαν ειναι καλο ή κακο Στρατο,παντως η eVga δινει lifetime εγγυηση και για o/ced καρτα αρκει να μην εχει γινει hardware mod/επεμβαση.

κοινως η εταιρεια σου λεει "παρτην,ψεζουμησε την οσο παει και αν καει στειλτην πισo ;-)"

Που σημαινει πως ΑΦΟΒΑ παω προς την E-VGA :T: :T: :T: :X:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.