Jump to content


Barcelona Architecture: AMD on the Counterattack


papatsonis

Recommended Posts

’ντε...να γυρίσει πάλι ο τρόχός γιατί οι νέοπες με c2d που αλλάζουν τα φώτα σε εμάς που ακόμα μείναμε σε X2(εγώ για οικονομικούς λόγους κυρίως...θα μ πείς...όσο έκανε η 8800 έφτιαχνα ένα low-end c2d σύστημα...αλλά δεν είμαστε για low - end) νομίζουν ότι κάτι κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

INTEL:

Εγω δν νομιζω να γινει τπτ με τους 45nm της intel γιατι οσο μικραινει το μεγεθος των κυκλωματων αυξανονται τα αχρηστα κομματια επεξεργαστων, αυξανεται το κοστος και μην μου πει κανενας οτι ι intel για τους πελατες της θα χαμηλωσει τις τιμες. Αρα θα της κοπουν τα χερια και δν θα τα σταυρωσει καθολου

AMD:

Οσο για την amd εχει επαναπαυτει γιατι οι P4 της χαρισαν την δοξα λογω της μικρης τους αποδοσης. μαλλον θα πρεπει να ξυπνησει και να παει στα 60 nm και οχι να αυξανει τους πυρηνες χωρις λογο και ουσιαστικα χωρις την αναμενωμενη αποδοση.

Εγω βλεπω οτι περισσοτερο αυξανουν τις τιμες παρα την ποιοτητα των προιοντων αφου ολο και κατι θα παει στραβα σε ενα pc

Τεσπα μηπως μπορει κανενας να ριξει κανεναν υποτιτλο για να δουμε τη παιζει με αυτους τους επεξεργαστες?

Link to comment
Share on other sites

Tα ίδια με την AMD λέει και η Intel:

(πηγή: Anandtech)

"...Comparing a 3.2GHz Penryn (1.6GHz FSB) to a 3.0GHz Conroe (1.33GHz FSB), Intel has measured more than 20% increase in gaming performance (with no code changes). For video encoding applications, if SSE4 is utilized, the same Penryn vs. Conroe comparison can offer more than a 40% increase in performance.

Finally, Intel mentioned that in the server space, the fastest quad core Penryn available (>3GHz) vs. a 2.67GHz quad core Xeon resulted in a greater than 45% increase in performance in "bandwidth and FP intensive applications". It's incredibly vague (and oddly similar to AMD's claims of Barcelona vs. Xeon performance), but Pat mentioned that STREAM and certain benchmarks in SpecFP could be considered to be "bandwidth and FP intensive"..."

Το καλοκαίρι-φθινόπωρο προβλέπεται μάχη :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Agriniotis [Σήμερα, στις 05:22]

INTEL:

Εγω δν νομιζω να γινει τπτ με τους 45nm της intel γιατι οσο μικραινει το μεγεθος των κυκλωματων αυξανονται τα αχρηστα κομματια επεξεργαστων, αυξανεται το κοστος και μην μου πει κανενας οτι ι intel για τους πελατες της θα χαμηλωσει τις τιμες. Αρα θα της κοπουν τα χερια και δν θα τα σταυρωσει καθολου

AMD:

Οσο για την amd εχει επαναπαυτει γιατι οι P4 της χαρισαν την δοξα λογω της μικρης τους αποδοσης. μαλλον θα πρεπει να ξυπνησει και να παει στα 60 nm και οχι να αυξανει τους πυρηνες χωρις λογο και ουσιαστικα χωρις την αναμενωμενη αποδοση.

Εγω βλεπω οτι περισσοτερο αυξανουν τις τιμες παρα την ποιοτητα των προιοντων αφου ολο και κατι θα παει στραβα σε ενα pc

:blink: :blink: :blink: :blink: μπαρδον ?????????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert

’ντε...να γυρίσει πάλι ο τρόχός γιατί οι νέοπες με c2d που αλλάζουν τα φώτα σε εμάς που ακόμα μείναμε σε X2(εγώ για οικονομικούς λόγους κυρίως...θα μ πείς...όσο έκανε η 8800 έφτιαχνα ένα low-end c2d σύστημα...αλλά δεν είμαστε για low - end) νομίζουν ότι κάτι κάνουν...

Νομιζεις οτι αλλαζουν τα φωτα σε εμας με Χ2.Να σου πω τι κανουν κυνηγανε να νικησουν τους φωστηρες του marketing,να δειχνουν επιδοσεις για ενα SPi και ας κανουν οτι εργασιες εκαναν πριν με Χ2 χωρις καν να καταλαβαινουν διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MADKiller7

Νομιζεις οτι αλλαζουν τα φωτα σε εμας με Χ2.Να σου πω τι κανουν κυνηγανε να νικησουν τους φωστηρες του marketing,να δειχνουν επιδοσεις για ενα SPi και ας κανουν οτι εργασιες εκαναν πριν με Χ2 χωρις καν να καταλαβαινουν διαφορα.

Διαφορές υπάρχουν, το θέμα είναι να δουν οι Intelάδες ποιες είναι οι πραγματικές διαφορές (παιχνίδια - encoding) και όχι να δείχνουν τα Pi, καθώς και οι AMDάδες να παραδεχτούν τις πραγματικές διαφορές και να μην κοιτάνε τους Intelάδες που δείχνουν τα Pi.

Είχα Opteron 165 και ξέρω, στα 2600 ο 165 με τον 6600 στα 2400 διαφορές δεν είχαν. Αλλά στα 3600, σε διαβεβαιώνω, σε ορισμένα πράγματα έχω πάθει πλάκα.

Και εύχομαι να πάθω μεγαλύτερη με τη νέα γενιά, πράσινη ή μπλε. Εμένα με νοιάζει να κάνω τη δουλειά μου, όχι σε ποιον δισεκατομμυριούχο (σε ευρώ) θα δώσω τα λεφτά μου επειδή τον υποστηρίζω πληρώνοντάς τον κιόλας ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MADKiller7

Νομιζεις οτι αλλαζουν τα φωτα σε εμας με Χ2.Να σου πω τι κανουν κυνηγανε να νικησουν τους φωστηρες του marketing,να δειχνουν επιδοσεις για ενα SPi και ας κανουν οτι εργασιες εκαναν πριν με Χ2 χωρις καν να καταλαβαινουν διαφορα.

:rofl: αλλα κακα τα ψεματα C2D=POWNER!!!!!:cool::devil:

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεμματα η οχι δε ξερω,ποσο πιο γρηγορα θα εκανα οτι κανω με το Pc μου και σιγα μη σκοτωσω οτι εχω για μια αλλαγη σε C2D,θα επρεπε να αλλαξω μητρικη,cpu,μνημες,γιατι?Για ενα spi που δε με ενοιαξε ποτε η για ενα +10% το πολυ που θα μου εδινε ενας C2D.Με τα χρηματα που γλιτωσα μπορω να κανω κατι αλλο εκτος υπολογιστη η να τα εριχνα σε μια πιο δυνατη VGA που θα υπερκαλυπτε τη διαφορα που θα μου εδινε ο C2D στα 3D,η εναν δισκο η καποιο αλλο περιφεριακο.

Εξαρτατε τι ζητα καποιος και γιατι.

ΥΓ.Εκτος αυτου ειμαι AMDας απο το 1997.Το οτι αποφασισε να στρωσει λιγο η Intel εδω και ενα χρονο δε σημαινει οτι δε θα ξαναγυρισει στη παλια νοοτροποια της,το αντιθετο πιο πιθανο σα μια αναλαμπη μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Agriniotis

INTEL:

Εγω δν νομιζω να γινει τπτ με τους 45nm της intel γιατι οσο μικραινει το μεγεθος των κυκλωματων αυξανονται τα αχρηστα κομματια επεξεργαστων, αυξανεται το κοστος και μην μου πει κανενας οτι ι intel για τους πελατες της θα χαμηλωσει τις τιμες. Αρα θα της κοπουν τα χερια και δν θα τα σταυρωσει καθολου

AMD:

Οσο για την amd εχει επαναπαυτει γιατι οι P4 της χαρισαν την δοξα λογω της μικρης τους αποδοσης. μαλλον θα πρεπει να ξυπνησει και να παει στα 60 nm και οχι να αυξανει τους πυρηνες χωρις λογο και ουσιαστικα χωρις την αναμενωμενη αποδοση.

Εγω βλεπω οτι περισσοτερο αυξανουν τις τιμες παρα την ποιοτητα των προιοντων αφου ολο και κατι θα παει στραβα σε ενα pc

Τεσπα μηπως μπορει κανενας να ριξει κανεναν υποτιτλο για να δουμε τη παιζει με αυτους τους επεξεργαστες?

θες να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς γιατί κάπου σε έχω χάσει κ μου φαίνονται λίγο αβάσιμα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MADKiller7 [30-03-2007 17:18]

Νομιζεις οτι αλλαζουν τα φωτα σε εμας με Χ2.Να σου πω τι κανουν κυνηγανε να νικησουν τους φωστηρες του marketing,να δειχνουν επιδοσεις για ενα SPi και ας κανουν οτι εργασιες εκαναν πριν με Χ2 χωρις καν να καταλαβαινουν διαφορα.

Γιατι με τους Prescott πχ τι δεν μπορουσες να κανεις που εκανες με τους A64?

Τοτε ειχε σημασια το SPi και τα benches και η διαφορα ηταν αισθητη ε?

Αντικειμενικοτητα ftw :clap: gratz dude:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Paskal

Γιατι με τους Prescott πχ τι δεν μπορουσες να κανεις που εκανες με τους A64?

Τοτε ειχε σημασια το SPi και τα benches και η διαφορα ηταν αισθητη ε?

Αντικειμενικοτητα ftw :clap: gratz dude:whistling

χαχα σωστος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Paskal

Γιατι με τους Prescott πχ τι δεν μπορουσες να κανεις που εκανες με τους A64?

Τοτε ειχε σημασια το SPi και τα benches και η διαφορα ηταν αισθητη ε?

Αντικειμενικοτητα ftw :clap: gratz dude:whistling

+1!!!!Φιλαρακο απο το στομα μου το πηρες,λες και τοτε που ειχαμε τους Prescott μπορουσαμε να τρεξουμε και να πεζουμε μονο like GAMEBOY and NOMAD GAMES στο Pc.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Paskal [Σήμερα, στις 16:34]

Γιατι με τους Prescott πχ τι δεν μπορουσες να κανεις που εκανες με τους A64?

Τοτε ειχε σημασια το SPi και τα benches και η διαφορα ηταν αισθητη ε?

Αντικειμενικοτητα ftw :clap: gratz dude:whistling

Aπο την πόλη έρχομαι τα κάνει κρεμαστάρια που λένε. Παντελή μου :hehe: .

ωραίος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Aπο την πόλη έρχομαι τα κάνει κρεμαστάρια που λένε. Παντελή μου :hehe: .

ωραίος.

Γιατί ρα με τον Αθλονα ΧΡ δεν τα κάνεις ακόμα όλα?

’σχετα αν το ΡΙ ειναι στα 50secs :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός θέματος, αλλά αυτό το είδα και μου έκανε εντύπωση... (ίσως κάπου να έχει αναφερθεί ξανά και να μην το είδα βέβαια κιόλας).

http://news.softpedia.com/news/Intel-QX6800-Gets-Beaten-Performance-Wise-53077.shtml

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=38213

Κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.