Jump to content



!!!CRUCIAL DDR2 2x1gb με Micron D9GMH (B6-3) 155�


ProgX

Recommended Posts

Καλησπεριζω ολους τους συναδελφους εδω στο Forum.

Απλως ενημερωτικα και νομιζω οτι θα ενδιαφερει αρκετους εδω μεσα

η συγκεκριμενη παρτιδα Crucial

εχει το γνωστο Micron D9GMH (B6-3) που πολυ απλα σκοτωνει.

Προσοχη συμφωνα με αυτη την ramlist

η συγκεκριμενες μνημες βγαινουν και με Micron D9DCN (CB-37E)

καθως επισης και με Elpida AG-6E-E.

Θελω να πιστευω ομως οτι η παρτιδα που εχει το eshop ειναι με Micron.

Τουλαχιστον σε δυο γνωστους μου που εκανα παραγγελια ετυχε

και στους δυο το γνωστο Micron D9GMH (B6-3).

Ενδεικτικα μνημες που φορανε συγκεκριμενο chip ειναι οι εξης:

A-data PC8500 Vitesta Extreme Edition

Cellshock PC8000

Mushkin PC8500 XP2

OCZ PC9200 FlexXLC Edition

TeamXtreme του πλαισιου

Καθως επισης και οι κορυφαιες Corsair

PC10000C5DF DOMINATOR Rev 1.1

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 390
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ProgX

Καλησπεριζω ολους τους συναδελφους εδω στο Forum.

Απλως ενημερωτικα και νομιζω οτι θα ενδιαφερει αρκετους εδω μεσα

η συγκεκριμενη παρτιδα Crucial

εχει το γνωστο Micron D9GMH (B6-3) που πολυ απλα σκοτωνει.

Προσοχη συμφωνα με αυτη την ramlist

η συγκεκριμενες μνημες βγαινουν και με Micron D9DCN (CB-37E)

καθως επισης και με Elpida AG-6E-E.

Θελω να πιστευω ομως οτι η παρτιδα που εχει το eshop ειναι με Micron.

Τουλαχιστον σε δυο γνωστους μου που εκανα παραγγελια ετυχε

και στους δυο το γνωστο Micron D9GMH (B6-3).

Ενδεικτικα μνημες που φορανε συγκεκριμενο chip ειναι οι εξης:

A-data PC8500 Vitesta Extreme Edition

Cellshock PC8000

Mushkin PC8500 XP2

OCZ PC9200 FlexXLC Edition

TeamXtreme του πλαισιου

Καθως επισης και οι κορυφαιες Corsair

PC10000C5DF DOMINATOR Rev 1.1

Aυτη η ramlist που κοιτας ειναι απο ιδεα αλλου που εφτιαξε την ramlist..απλα την κανανε σελιδα...

:mad:

Παρ'ολα αυτα...δεν ειναι τιποτα τοσο σπανιο να βρεις D9GMH σε μνημες..το 70% των μνημων στα 800 με 4-4-4 ειναι με micron... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Παρ'ολα αυτα...δεν ειναι τιποτα τοσο σπανιο να βρεις D9GMH σε μνημες..το 70% των μνημων στα 800 με 4-4-4 ειναι με micron... :)

Ξέχασες τα 120ευρά βασίλη :p

Για αυτό που λες με τη λίστα συμφωνώ, αλλά ξέρεις τώρα πως πάνε αυτά.....

Mακάρι να αναγνωρίζεται η προσπάθεια αλλά δυστυχώς κάποιος κάνει τη καλή και άλλοι απολαμβάνουν...

Πάντως progx καλως ήρθες στο thelab με μια καλή είδηση για καλές και φθηνές μνήμες. Προσωπικά πήρα από περιέργια ένα κιτάκι να δούμε τι κάνει!Προβλέπω να γίνουνε ανάρπαστες, ελπίζω να τηρούν σειρά προτεραιότητας βάσει ώρας παραγγελίας!:p Σωστός ο παίκτης που ενημερώνει και μοιράζεται "καλά" νέα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 20:16]

Aυτη η ramlist που κοιτας ειναι απο ιδεα αλλου που εφτιαξε την ramlist..απλα την κανανε σελιδα...

:mad:

Παρ'ολα αυτα...δεν ειναι τιποτα τοσο σπανιο να βρεις D9GMH σε μνημες..το 70% των μνημων στα 800 με 4-4-4 ειναι με micron... :)

Καλο θα ηταν να προσεξεις πρωτα την τιμη,

σιγουρα σε 800 υπαρχουν πολλες αλλα δεν νομιζω παντως να γνωριζεις πολλες σε αυτην την τιμη.

p.s(Αναμενουμε και το σχετικο review του φιλου μου ergotelis μιας και αυτος θα εχει την τυχη να της δοκιμασει νωριτερα απο μενα λογο ελλειψης υπολογιστη δοκιμης.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, είναι δυνατόν να πουλιέται μνήμη με τα καλύτερα τσιπάκια και στην φτηνότερη τιμή της αγοράς?

2 γίγα από την ποιο ξεφτίλα μνήμη να πάρεις θα πληρώσεις 200 ευρά στο νερό...

Ergotelis για κάνε ένα review... :D

Επίσης το RMA της crucial πως είναι? γιατί άμα περιμένεις από e-shop χάθηκες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

και που ξέρεις ότι θα είναι με τα καλά τσιπάκια, το έχεις ζητήσει?

Kοίτα, κάνουμε την εξής υπόθεση.Οι μνήμες,από την εταιρία, κατασκευάζονται ανα παρτίδες, ανάλογα τα τσίπ που διαθέτουνε σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους. Έτσι η κάθε παρτίδα έχει συγκεκριμένα τσίπ. Μετά αυτές οι παρτίδες φεύγουνε κατευθείαν και στέλνονται στους πελάτες. Εφόσον το Eshop έχει προμηθευτεί παρτίδα συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος που μερικά έχουνε D9, το πιο πιθανό να είναι όλα το ίδιο.Εκτός και αν έχουνε πάρει διαφορετικές παρτίδες/διαφορετικών ημερομηνιών, αλλά δε το νομίζω, γιατί υποθέτω πως έχουνε πάρει μνήμες που είναι κατασκευασμένες το ίδιο χρονικό διάστημα.Βέβαια μπορεί να πέσω και έξω, θα δείξει, αλλά νομίζω πως αξίζει το ρίσκο βάσει των δεδομένων που έχω στο μυαλό μου, και φυσικά, της τιμής πάνω από όλα.Είναι άλλωστε ένα πολύ φθηνό και καινούργιο 2gb kit.Ακόμη και από τα άλλα τσίπ να έχουνε, πιστεύω πως πάλι θα 400αρίζουνε, είναι άσχημα για 155 ευρώ?Το μόνο που ανησυχεί είναι το Eshop, αλλά επειδή είναι μνήμες υπάρχει και το εύκολο option του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

η crucial δεν ειναι το παρακλαδι(θυγατρικη) της micron στο να συναρμολογει μνημες? κατι τετοιο ήξερα.. και μου κανει εντυπωση οτι βγαζει μνημες με τσιπακια αλλων κατασκευαστων

Ο συλλογισμός είναι σωστός...

Μακάρι να είναι τα καλά γιατί από ότι λένε αυτοί οι τρελογερμανοί τα μνημόνια πάνε αέρα!!!

Πωλούνται βέβαια και εδώ φθηνότερα...

αυτες ειναι 533 ομως , ασε που προφανως για 20ε ακομη και 667 δε τιθεται καν ζητημα να τις παραγγειλεις "απεξω"..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 05:35]

η crucial δεν ειναι το παρακλαδι(θυγατρικη) της micron στο να συναρμολογει μνημες? κατι τετοιο ήξερα.. και μου κανει εντυπωση οτι βγαζει μνημες με τσιπακια αλλων κατασκευαστων

αυτες ειναι 533 ομως , ασε που προφανως για 20ε ακομη και 667 δε τιθεται καν ζητημα να τις παραγγειλεις "απεξω"..

ναι αλλά όπως λέει και ο duke έχουν τα ίδια τσιπάκια άρα και τις ίδιες δυνατότητες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 17:47]

Τελειώσανε τα μνημόνια....Όποιος πρόλαβε πρόλαβε.Από εσάς που κάνατε παραγγελία από χθες έχει ολοκληρωθεί στην παραγγελία σας ο έλεγχος διαθεσιμότητας προϊόντων?

Το kit των 2gb όντως δεν υπάρχει πλέον. Υπάρχει ακόμα το μονό dimm

το οποίο θεωρητικά είναι το ίδιο.

Εγω πάντως φίλε Γιωργο το παρήγγειλα πέμπτη πρωί και ακόμα είμαι στο στάδιο του ελέγχου διαθεσιμότητας προϊόντος. Μαλλον θα της παραλάβουμε όλοι απο τρίτη και βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ProgX

Το kit των 2gb όντως δεν υπάρχει πλέον. Υπάρχει ακόμα το μονό dimm

το οποίο θεωρητικά είναι το ίδιο.

Εγω πάντως φίλε Γιωργο το παρήγγειλα πέμπτη πρωί και ακόμα είμαι στο στάδιο του ελέγχου διαθεσιμότητας προϊόντος. Μαλλον θα της παραλάβουμε όλοι απο τρίτη και βάλε.

Χμ αυτό που λες είναι ανησυχητικό, αν τις είχανε έπρεπε να στις είχανε δώσει από Παρασκευή τουλάχιστον. Πάντως, τα μονό 1gb module δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχουνε τα ίδια, θέλει ψάξιμο, γιατί μπορεί να είναι άλλη περίοδος παραγωγής! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Χθες, στις 23:38]

Χμ αυτό που λες είναι ανησυχητικό, αν τις είχανε έπρεπε να στις είχανε δώσει από Παρασκευή τουλάχιστον. Πάντως, τα μονό 1gb module δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχουνε τα ίδια, θέλει ψάξιμο, γιατί μπορεί να είναι άλλη περίοδος παραγωγής! ;)

Συμφωνώ,

απλώς θυμάμαι οταν της έψαχνα εμφανίστηκαν σχεδόν ταυτόχρονα στο site και από αυτό υπέθεσα οτι θα είναι οι ίδιες.

Φυσικά με κάθε επιφύλαξη το παραπάνω μιας και κανένας μας δεν το έχει δει απο κοντά το συγκεκριμένο dimm για να είμαστε σίγουροι ως προς τo chip που φοράει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.