Jump to content


Περι ratio σε sites


minus

Recommended Posts

Παιδια, εχω ενα account στο greek-trackers.com, αλλα θελω να με διαφωτισετε.

Διαβασα κατι faq, εστειλα κατι pm, ακρη εκει δεν εβγαλα.

Ερχονται μηνυματα συστηματος και λενε οτι πεφτει το ratio μου, και σε λιγες βδομαδες το account θα διαγραφει.

Δεν καταλαβαινω, τι ρολο παιζει το ratio, αν εκανα κατι λαθος, και τι πρεπει να κανω.

Εχει κανεις εμπειρια να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Ratio ειναι η αναλογια αυτων αυτων που ανεβαζεις προς αυτα που κατεβαζεις.(GB)

Oτι αρχειο κατεβαζεις πρεπει να αφηνεις να το μοιραζεται ο client σου.. Πατα στο my details στο λογαριασμο σου και κοιτα το ratio που λεει πανω πανω.. Πρεπει να ειναι πανω απο 0.4 στο greek-tracker

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο, και οταν κατεβαζω δηλαδη ενα τορρεντ που οντως το κατεβασα απο εκει, οταν το κατεβαζω πως ξερει οτι ειμαι εγω που το κατεβαζω?

Δεν καταλαβαινω. Κατεβαζω το αρχειο του τορρενττ εγω ο χ. Οk, εκει ξερει οτι εγω κατεβασα το αρχειακι του τορεντ.

Επειτα το βαζω στον torrent client.

Υπαρχει κανενα αναγνωριστικο που λεει οτι τωρα κατεβαζω το υλικο του συγκεκριμενου torrent?

Κατι δεν καταλαβαινω. Για πειτε.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και διαβάζει ότι εσύ που το κατεβάζεις είσαι εγγεγραμμένος για αυτό και σου επιτρέπει να ξεκινήσεις το downloading ειδάλλως θα σου έγραφφε authentication error ή private torrent please register etc.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρεστε με. Μα δεν καταλαβαινω. Σου δινω ρε φιλε εγω ενα torrent αρχειο. Και στο δινω και εσυ μετα το βαζεις να κατεβασει.

Ξερει το συστημα οτι αυτος που κατεβασε το αρχειακι, ειναι ο ιδιος με αυτον που κατεβαζει το υλικο του torrent? Tο αρχειακι οταν το κατεβαζω, γραφει πουθενα μεσα την ταυτοτητα μου? Στο utorrent που το βαζω να κατεβει, γραφει πουθενα τον κωδικο μου που μπαινω στο site να κατεβασω τα torrent files?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 00:38]

Ενταξει, πλεον τωρα καταλαβα, γιατι δεν εβγαζα ακρη.

Απο seedαρισμα, ποσο θελει?(ωρες)

Καλη ερωτηση!Δεν εχει ορια το seedαρισμα.Οσο βλεπεις και τραβανε το αρχειο απο εσενα το αφηνεις.Ειναι υπερ σου.Αν σταματησει να εχει ζητηση το torrent που κατεβασες τοτε το δινεις ενα ωραιο σουτι απο τον client σου για να μην το βαραινεις κιολας!Για να κρατηθεις καλα στο ratio Πρεπει ο,τι κατεβαζεις να ανεβαζεις για να εχεις ενα ποσοστο της ταξεως του 1!

Το seedαρισμα θελει υπομονη αφου οι ταχυτητες ειναι χαμηλες και πρεπει το Pc να δουλευει 24/7!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν σκεφτεται κανείς με το ratio και είναι τρελά άδικο κατά τη γνώμη μου έιναι ότι όταν έχεις 1024/256 το ratio 1 μεταφράζεται σε 0.25. Για να πετύχεις ratio 1 πρέπει να κατεβάζεις μια ώρα και να ανεβάζεις 4...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e [Σήμερα, στις 12:07]

Αυτό που δεν σκεφτεται κανείς με το ratio και είναι τρελά άδικο κατά τη γνώμη μου έιναι ότι όταν έχεις 1024/256 το ratio 1 μεταφράζεται σε 0.25. Για να πετύχεις ratio 1 πρέπει να κατεβάζεις μια ώρα και να ανεβάζεις 4...

Η διαφορα μεταξυ download/upload υφισταται μονο στην Ελλαδα.Α ρε Ελλαδαρα, μια ζωη καινοτομος:p

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με σύνδεση 768/128 έχω ratio 2.01 στο blue-whitegt. Δεν είναι δύσκολο παιδιά. Να μην είστε παρτάκηδες πρέπει. Γιατί όταν κατεβάζεται το torrent και δεν πιάνεται καλή ταχύτητα διαμαρτήρεστε. Αν όλοι κατέβαζαν και δεν μοίραζαν δεν θα μπορούσαμε να κατεβάσουμε τίποτα.

Εγώ αυτό που κάνω είναι να κατεβάζω το τορεντ και να το αφήνω για 1 εως 2 μέρες. Επίσης όταν βλέπω πως κάποιο τορεντ έχει ζήτηση το αφήνω και μήνες!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexkhr [Σήμερα, στις 14:09]

Προσωπικά με σύνδεση 768/128 έχω ratio 2.01 στο blue-whitegt. Δεν είναι δύσκολο παιδιά. Να μην είστε παρτάκηδες πρέπει. Γιατί όταν κατεβάζεται το torrent και δεν πιάνεται καλή ταχύτητα διαμαρτήρεστε. Αν όλοι κατέβαζαν και δεν μοίραζαν δεν θα μπορούσαμε να κατεβάσουμε τίποτα.

Εγώ αυτό που κάνω είναι να κατεβάζω το τορεντ και να το αφήνω για 1 εως 2 μέρες. Επίσης όταν βλέπω πως κάποιο τορεντ έχει ζήτηση το αφήνω και μήνες!!

Μα δε διαμαρτυτηθηκε κανεις.Απλως αναφεραμε το γεγονος οτι εχουμε μικρο upload στην Ελλαδα σε σχεση με το download.Και ποιος ειναι παρτακιας?Ολοι ειμαστε αναγκασμενοι να seedαρουμε θελουμε δε θελουμε και αυτο βεβαια ειναι το σωστο(Απλως θα μπορουσε να γινει σε πολυ λιγοτερο χρονο)!Και εννοειται οτι θα διαματυρηθω απο τη στιγμη που εγω seedαρω και οι αλλοι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα συγκεκριμένα για σενα. Είδα μια τάση διαμαρτυρίας γενικά για το ratio και είπα την άποψη μου. Σίγουρα με το χαμηλό upload στην Ελλάδα είναι ένα (μικρό) πρόβλημα αλλά ξεπερνιέται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.