Jump to content



Ερώτηση για τις θερμοαγωγικές πάστες.


geogeoland

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία. ’ν για κάποιο λόγο θέλεις/πρέπει να αφαιρέσεις την ψύκτρα απο κάπου (CPU, GPU, Chipset) και μετά να την επανατοποθετήσεις ακριβώς όπως ήταν, πρέπει να αλλάξεις την θερμοαγωγική πάστα απο κάτω??? :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Χθες, στις 19:17]

γιατι?

ειναι καλυτερη η εργοστασιακη? :blink:

Η τσιχλα που εχει η 8800gtx δεν ειναι καλυτερη...

Αλλα μαλλον οταν την βαζουν πανω ασκουν πολυ μεγαλη πιεση ....

Και καθεται πιο καλα ;)

Εγω με την δικια μου BFG εχασα 5 βαθμους :(

Ασε που δεν μπορω να σφιξω πιο πολυ της βιδες γιατι υπαρχουν ελατηρια ;)

Αλλα στην P5W αλλαξα σημερα την παστα του chipset και ειδα 10 βαθμους κατω :clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τσίχλα,είναι κανονική πάστα ;)

Αλλά μάλλον αυτοί την βάζουν και ζεστή οπότε γίνεται και τέλεια επαφή με όλους τους πόρους....

’μα θές να την σφήξεις κι άλλο βάλλε 2 ροδελίτσες στις 4 βίδες γύρω από τον επεξεργαστή της κάρτας και θα είσαι κυρίλα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Αλλα στην P5W αλλαξα σημερα την παστα του chipset και ειδα 10 βαθμους κατω :clap:

Καλά η τσίχλα της p5w ήταν από τις χειρότερες που είχα δει . Με το ζόρι μπόρεσα και την απομάκρυνα , είχε πετρώσει πάνω στις ψύκτρες

Όσων αφορά την ερώτηση του fireman , εγώ προσωπικά πάντα αλλάζω την πάστα σε καινούργιο hardware με επώνυμη (arctic ceramique χρησιμοποιώ) , και πάντα η θερμοκρασία είναι σαφώς χαμηλότερη απ' ότι με την εργοστασιακή τσίχλα/πάστα

Link to comment
Share on other sites

Να πώ πώς αμέσως και εγώ την άλλαξα...αλλά μόλις είδα το αποτέλεσμα...ξενέρωσα ην ζωή μου...

Είχα 5 βαθμούς χειρότερα με AS5 και με AC...το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω πατέντα ώστε να σφήξβ παραπάνω την ψύκτρα και να κερδίσω τα χαμένα :(

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ

αυτο γινεται μονο στις καρτες γραφικων?

γιατι του επεξεργαστη και του τσιπσετ που εχω αλλαξει εριξα την θερμοκρασια 3-4 βαθμους...

σκοπευα να το κανω και στην 6200 μου...

υπαρχει περιπτωση να εχει ξεραθει (μετα απο 3 χρονια) και οντως να χρειαζεται αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που άλλαξα πάστα στην 6800GT μου έπεσε αρκετά η θερμοκρασία ενω πρώτα έφτανε τους 71βαθμούς τώρα με την arctic silver Που έβαλα φτάνει μέχρι τους 60.

10 βαθμούς έπεσε.Δεν θυμάμαι αλλά νομίζω το ξαναλέω νομίζω οτι εμένα δεν έιχε αυτή την τσίχλα αλλά κανονική πάστα.Εδω που τα λέμε, επειδή θέλω να βάλω πάστα και στο chipset μου ξέρετε πως θα απομακρύνω την τσίχλα??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 12:24]

χμμμμμ

αυτο γινεται μονο στις καρτες γραφικων?

γιατι του επεξεργαστη και του τσιπσετ που εχω αλλαξει εριξα την θερμοκρασια 3-4 βαθμους...

σκοπευα να το κανω και στην 6200 μου...

υπαρχει περιπτωση να εχει ξεραθει (μετα απο 3 χρονια) και οντως να χρειαζεται αλλαγη?

Οχι αυτο γινεται μονο με την 8800 ;)

Στην 6200 νομιζω δεν θα εχεις κανενα προβλμα ....

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Οχι αυτο γινεται μονο με την 8800 ;)

Στην 6200 νομιζω δεν θα εχεις κανενα προβλμα ....

:flower:

ευχαριστω φιλε!;)

οταν τον ξανανοιξω θα την αλλαξω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο πολονός αυτό το κουλό γίνεται μόνο στην σειρά 8800.....

Και γώ σε όλες τι προηγούμενες vga μου τις άλλαζα τις πάστα με κέρδος καμιά φορά και 10 βθμούς σε load

@michailovits

Δοκίμασε με ασετόν ή βενζίνη άοσμη λευκή για τα ρούχα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits [Σήμερα, στις 12:33]

Εδω που τα λέμε, επειδή θέλω να βάλω πάστα και στο chipset μου ξέρετε πως θα απομακρύνω την τσίχλα??

δοκιμασε οινοπνευμα. τουλαχιστο για τις arctic silver, καθαριζει καλυτερα και πιο ανετα. αν δε γινει τιποτα, πηγαινε στα αλλα.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.