Jump to content



Πως θα μοιρασω την συνδεση?


agganis1416003242

Recommended Posts

Εχω σε ενα Laptop συνδεσει με usb ενα modem sagem (αυτα που δινει ο ΟΤΕ). Ταχυτητα εχω 768. Στον επανω οροφο εχω 5 υπολογιστες σε δικτυο με hub ετοιμους συνδεδεμενους.

Τι πρεπει να κανω για να δωσω Ιντερνετ και στους επανω?

Σκεφτηκα να αλλαξω το μοντεμ που ειναι στο laptop και να βαλω ενα με Ethernet και στη συνεχεια να τραβηξω καλωδιο (θα ειναι 30-35 μετρα) στο Hub επανω για να περνουν και οι αλλοι.

Ειναι καλο αυτο?

Σκεφτηκα και κατι αλλο? Για να μην τραβηξω τοσο μεγαλο lan καλωδιο, μηπως ειναι καλλυτερα να τραβηξω τηλεφωνικο καλωδιο, απο την τηλεφωνικη πριζα που ειναι κατω, επανω και να βαλω εκει ενα adsl modem που στη συνεχεια θα συνδεθει με το hub?

Γινεται αυτο?

Στην ιδια δηλαδη γραμμη να υπαρχουν 2 μοντεμ γινεται?

Δεν προκειται να δουλεουν ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

2 modem δε γινεται να μπουν στην ιδια γραμμη.Το μονο που μπορεις να κανεις οπως ειπες και εσυ ειναι να τραβηξεις ενα καλωδιο ethernet και να το συνδεσεις πανω.Βεβαια ειναι πολλα τα μετρα αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο.

Δε νομιζεις ομως πως μια γραμμη 768(αν ειναι και 768 με τις super αναβαθμισεις του ΟΤΕ) ειναι πολυ λιγη για 5 pc?Θα σερνεται κανονικα.

Υ.Γ:laughing: Η υπογραφη σου λεει οτι εχεις 2048!?!?!?Μας κοροιδευεις?:blink::woot::jump::tomato::D:p

Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζι εχω 2048. Στο σπιτι εχω 768 με οτενετ. Μηπως θα εχει απωλειες επειδη το καλωδιο θα ειναι μεγαλο? Θελω μονο το ιντερνετ για σερφαρισμα. Αν σερνεται θα την μεγαλωσω.

Link to comment
Share on other sites

35m για ethernet καλώδιο σωστά φτιαγμένο είναι αστεία απόσταση και θα παίζει εύκολα 100Mbps. Για σερφάρισμα δε θα έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα των 768, αν θες όμως να κάνεις οικονομία στήσε έναν proxy σε κάποιον υπολογιστή και να σερφάρουν όλοι οι υπόλοιποι μέσω αυτού.

Link to comment
Share on other sites

τι να παρω για μοντεμ οικονομικο?

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1814&v_Item=2704

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=778&product=895822

Καλωδιο δεν βρισκω πανω απο 30 μετρα. Βρισκω 100 μετρα καλωδιο.

Για να το φτιαξω τι εργαλειο πρεπει να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνωντας σκεφτηκα μηπως ειναι καλυτερα να παρω ενα που να εχει 1 ethernet και 1 usb? Να συνδεεται στο λαπτοπ με usb και απο την ethenet να τραβηξω καλωδιο για τα αλλα.

Γινεται αυτο?

Η μηπως να παρω ενα μοντεμ - router με 2+ ethernet και να συνδεσω και το laptop με ethernet. Tωρα ειναι συνδεδεμενο με usb. Τωρα που ειναι με Usb καθε φορα που θελω να συνδεθω στο ιντερνετ κανω διπλο κλικ σε ενα εικονιδιο, καλει τον αριθμο, τσεκαρει το username & password και συνδεεται. Δεν γινεται να ειναι συνδεδεμενο παντα? Πρεπει να γινεται γιατι στην αλλη συνδεση που εχω (στο μαγαζι οτενετ 2048) δεν καλω ποτε νουμερο. Ειναι συνδεδεμενο παντα. Εκει εχω ενα us robotics με 4 ethernet.

Χαθηκα λιγο.....

Τι ειναι το πιο σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις από κάποιον ηλεκτρολόγο ή κάποιον που κάνει δομημένες καλωδιώσεις να σου φτιάξει καλώδιο στα μέτρα που θέλεις. Μην επιχειρήσεις να το φτιάξεις μόνος σου αν δεν ξέρεις (εκτός αν δε σε πειράζει να φας τα μούτρα σου).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα ηλεκτρολογο να μου το φτιαξει.

Θελω να ρωτησω το εξης τωρα. Τωρα η συνδεση μου καλει νουμερο - κανει επαληθευση ονοματος και κωδικου χρηστη και μετα συνδεεται στο internet. Πως θα κανω με το modem - router να ειναι συνδεδεμενο συνεχεια? Στο μαγαζι που εχω οτενετ 2048 δεν καλω ποτε νουμερο. Ειναι συνδεδεμενο παντα. Εκει εχω ενα us robotics με 4 ethernet.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από agganis [Σήμερα, στις 10:43]

Τελικα βρηκα ηλεκτρολογο να μου το φτιαξει.

Θελω να ρωτησω το εξης τωρα. Τωρα η συνδεση μου καλει νουμερο - κανει επαληθευση ονοματος και κωδικου χρηστη και μετα συνδεεται στο internet. Πως θα κανω με το modem - router να ειναι συνδεδεμενο συνεχεια? Στο μαγαζι που εχω οτενετ 2048 δεν καλω ποτε νουμερο. Ειναι συνδεδεμενο παντα. Εκει εχω ενα us robotics με 4 ethernet.

Δε χρειαζεται να κανεις τπτ.Απλως θα μπεις στις ρυθμισεις του router και αφου του δωσεις username και password αυτο θα συνδεεται αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.