Jump to content



Περι νομιμότητας εκδόσης / cd key


CaptainMilo

Recommended Posts

Το φορητό όταν το πήρα είχε μέσα προεγκατεστημένα τα WinXp media center , κανονικά με τον κωδικό και το σήμα γνησιότητας κολλημένο στο κάτω μέρος του φορητού

Κλασσικά δεν συνοδευόταν με το αυθεντικό δισκάκι των windows , παρά μόνο με οδηγίες πως να κάνεις backup/ghost τον υπολογιστή και τα προγράμματα ώστε να μην χάσεις τίποτα με κάποιο φορμάτ

Το θέμα είναι πως ο φορητός έρχεται μαζί με όλη την σαβούρα που προωθεί η κάθε εταιρία (και συγκεκριμένα με όλη την σαβούρα της Sony) .

Τα προγράμματα αφαιρέθηκαν , αλλά κακά τα ψέματα , καμμία σχέση με τον αέρα του καθαρού φορμάτ

Επειδή δεν είμαι ηλίθιος να ξαναγοράσω τα WinXp από την στιγμή που έχω 2 (δύο) νόμιμους κωδικούς/εκδόσεις από ισάριθμα φορητά που έχω αγοράσει , θα ήθελα να ρωτήσω:

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσω πειρατικό cd προκειμένου να κάνω την εγκατάσταση , και μετά χρησιμοποιήσω κανονικά το νόμιμο cd key μου , θα έχω κάποιο πρόβλημα;

Τι κοροιδία και αυτή με τα backup cd στα καινούργια μηχανήματα

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι δν υπαρχει προβλημα αφου βαλεις νομιμο cd-key, χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.Απο τη στιγμη που τα πληρωσες τα windows επρεπε να τα ζητησεις απο την αρχη και να μην αρκεστεις στο back-up.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι ηλίθιος να ξαναγοράσω τα WinXp από την στιγμή που έχω 2 (δύο) νόμιμους κωδικούς/εκδόσεις από ισάριθμα φορητά που έχω αγοράσει , θα ήθελα να ρωτήσω:

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσω πειρατικό cd προκειμένου να κάνω την εγκατάσταση , και μετά χρησιμοποιήσω κανονικά το νόμιμο cd key μου , θα έχω κάποιο πρόβλημα;

Ναι γινεται εφ'οσον το cd εγκαταστασης και το κλειδι αναφερονται στην ιδια εκδοση..(π.χ xp pro > xp pro κτλ..) ,η διαφορα γλωσσας δεν επηρεαζει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Σήμερα, στις 10:48]

Ναι γινεται εφ'οσον το cd εγκαταστασης και το κλειδι αναφερονται στην ιδια εκδοση..(π.χ xp pro > xp pro κτλ..) ,η διαφορα γλωσσας δεν επηρεαζει..

ΟΟΟπππππππςςςςςςςςςς!!Το σημαντικοτερο ξεχασα να αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι σκληροί δίσκοι των φορητών έχουν ένα κρυφό partition που έτσι και το σβήσεις, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον κωδικό των Windows και να κάνεις ξανά εγκατάσταση.

Δεν είμαι όμως και 100% σίγουρος.

Πάντως καλού κακού φτιάξε το CD που σου λέει ώστε να κάνεις restore όλα τα partitions σε περίπτωση που δεν σου δουλέψει ο κωδικός.

Διάβασε και με ποιο τρόπο θα γίνει αυτό το restore.

Θα σου φτιάξει ξανά όλα τα partitions, μαζί και το κρυφό και θα επαναφέρει το δίσκο σου όπως ήταν αρχικά.

Μετά δοκίμασε ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

Tα backup dvd τα έχω ήδη φτιάξει και έχω διαμορφώσει τον δίσκο όπως τον θέλω

Απλά θέλω να σιγουρέψω την νομιμότητα "παράνομη κόπια-αυθεντικό key" πριν μπω στην όλη διαδικασία ενός νέου format - επανεγκατάστασης όλων των προγραμμάτων . ’σε που και τα τορρεντ με παράνομα windows τα ψιλοφοβάμαι

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Η παράνομη κόπια δεν ξεχωρίζει από την αυθεντική.

Νόμιμος θα είσαι, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει ο κωδικός χωρίς το κρυφό partition.

Είναι διαφορετική μορφή κλειδώματος, που καθιστά άχρηστο τον κωδικό των Windows.

Το κάνουν έτσι, ώστε να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μελλοντικά σε άλλο PC.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και πολύ καιρό, στα laptops που παίρνω για φίλους κλπ που έχουνε προεγκατεστημένα ΧΡ και δεν έχουνε το CD, έκανα το εξής: χρησιμοποιούσα μια κατεβασμένη κόπια ΧΡ ΟΕΜ η οποία έχει ένα ενσωματωμένο "κακό" product key (δεν χρειάζεται να το πληκτρολογήσεις κατά την εγκατάσταση), έκανα εγκατάσταση, δεν περνούσα τίποτα σπαστήρια κλπ και κατόπιν έκανα τα παρακάτω βήματα

1) Activate Windows

2) Activate by phone (διαλέγοντας αυτή την επιλογή, σου βγάζει ένα κουμπί "Change Product Key")

3) Πατάω στο προαναφερθέν κουμπί

4) Βάζω τον νόμιμο κωδικό που είναι στο αυτοκόλλητο του φορητού

5) Μόλις δεχθεί τον καινούριο κωδικό, ακυρώνω την ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου

6) Ξανανοίγω το Activate Windows

7) Επιλέγω Activate over the internet

8) Done ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.