Jump to content



Stacker In Da House !!! 56k Beware !


o polonos

Recommended Posts

σαν πιο σοφο μελος ( :rofl: ) να πω (στον πολωνο) αν ειναι να βαλεις το ψυγειο μεσα στο κουτι παρε το διπλο που εδειξες.

Το τριπλο θα σε δυσκολεψει στο να τα βολεψεις ολα μεσα.

(βεβαια αν κρυβεις μεσα σου εναν κοπριτη/xrist22 κλπ τοτε αλλαζει το πραμα)

Η διαφορα ενος διπλου με δυνατα (χ2)φουρφουρια (χωρις να το εχω δοκιμασει βεβαια-μην πεταχτειτε να με φατε)

θα πρεπει να ειναι ιδια με ενα τριπλο και ησυχα (3χ ) φουρφουρια.Οποτε ακομα και να μην εχει κερδος

σε θερμοκρασια ..νομιζω το καλοκαιρακι θα δουλευει πιο ευχαριστα απο ηχητικης αποψης.

Αν τα ανεμηστηρακια παραμεινουν ιδια και στις δυο περιπτωσεις το 3πλο ψυγειο με τα 3χ φουρφουρια θα κανει

την διαφορα πιστευω (οποια και αν ειναι αυτη)

bottom line ...αν ειναι να μπει μεσα πας για διπλο...

αν ειναι να το στησεις απο εξω εγω θα ελεγα τριπλο (20€ παραπανω εχει).

Το παραδοξο θα ειναι να παρεις διπλο ,για οικονομικους λογους, να το στησεις εξω

και να να δωσεις 2*20€ για δυνατα φουρφουρια για ενα-δυο bench...

(καλο θα ηταν να το αποφυγεις)

@κοψιδι νιντζα....

υπερωριες βλεπω σημερα....:hehe:

(απο οτι ακουω ειναι αναδρομος ο ερμης...οπου να ναι θα στρωσει)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Στα vagouridis stores παντως μια χαρα το βαζουν το 3πλο σε stacker(με λιγο mod στον πατο).

78717649cc4.gif

57280971dp9.gif

Πολωνε το εχω το 3πλο stealth gts αλλα δεν το εχω βαλει στο site ακομα. Παντως και αυτο που διαλεξες θα σου κανει δουλεια. Οι θερμοκρασιες δεν εξαρτώνται απο το ψυγειο μονο!

Link to comment
Share on other sites

Δείξε τα ρε Χρήστο τα ωραία τα κουτάκια.:)

Που είναι το πρόβλημα να βάλει μέσα 3πλο αφού δεν έχει πρόβλημα με τα λεφτά?Το στάκερ μια χαρά χωράει, απλά ένα κόψιμο θέλει.

Καλό το διπλό, αλλά το τριπλό όπως και να το κάνουμε εφόσον το στήσεις σωστά θα σου δώσει καλύτερη απόδοση.

@expert: Aν δεν είχα το κώλλημα να έχω την υδρόψυξη μέσα αυτό θα έπαιρνα το 9πλο :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

@expert: Aν δεν είχα το κώλλημα να έχω την υδρόψυξη μέσα αυτό θα έπαιρνα το 9πλο :p

’μα θές στο βρίσκω με 150εούρος :hehe:

Και αντί για το πλέξι του ’ρμορ θα βάλεις αυτό:p :P

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που μπηκα στο φορουμ και εμαθα τι εστι υδροψυξη ειχα συνδυασει στο μυαλο μου οτι ενα υδροψυκτο συστημα οφειλει να ειναι αθορυβο και να κρατα σε λογικοτερες θερμοκρασιες τα συστηματα που ψυχει απο μια αεροψυξη....

εαν λοιπον στοχος ειναι τα 4 γιγα ενος 6600 με 1.5-1.6 ρευμα και παραλληλο σπρωξιμο και μιας 8800 δεν βρισκω νοημα να στησω μια υδροψυξη των 150ευρω με ενα οριακο ψυγειο και να βαραει 50-60 βαθμους ο επεξεργαστης 50-60 και η καρτα οταν παιζω ενα game και τα 12αρια να δουλευουν πανω απο 1800στροφες το λεπτο.(aka >20db )......

ενω μπορω με μια Infinity των 50ευρω και κρατωντας την στοκ στην 8800 να εχω τα ιδια αποτελεσματα. (aka ιδιες θερμοκρασιες και >20db )

ιδια φασαρια θα κανουν τα 2 12αρια της υδροψυξης δηλαδη με το 1 12αρη της ινφινιτυ και την στοκ της 8800.γλιτωνω και χρονο και μοντα και 100ευρω.

για μενα λοιπον στο συγκεκριμενο παραδειγμα υδροψυξη σημαινει

α) θορυβος τουλαχιστον 30-40% λιγοτερος απο οτι με αεροψυξη

β)θερμοκρασιες τουλαχιστον 15 βαθμους κατω απο την αεροψυξη.

τωρα εαν καποιος θελει να στησει υδροψυξη απλα για να λεει οτι εχει υδροψυξη χωρις να εκμεταλλευεται με το σωστο τροπο την ιδιοτητα του νερου τοτε με γεια του και χαρα του και παω πασο.

Υ.Γ.ζητω συγγνωμη εαν τα προηγουμενα γραφομενα μου δεν ηταν τοσο ηπια.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 20:47]

σωστα γιωργο αλλα με 1,5-1,6 ρευμα οτι ψυγειο και να βαλεις θα δεις πανω απο 50-60. Δοκιμασμενα.

ετοιμαζω νεο σεταπ παρομοιο με του πολωνου.

6600 (και ελπιζω στα 4 γιγα)

Χ1800ΧΤ (+100mghz στον πυρηνα)

και 2πλο εξτριμ ψυγειο με 2x120mm Coolermaster UV silent.

χρονος θα υπαρξει αφθονος.....τσιμπησα επιτελους και μια φωτογραφικη της προκοπης.

αναμεινατε για τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω απο το δικο μου το οπως το βλέπω χωράει ανετα και χωρις mod 3πλο ψυγείο, το θέμα ειναι ότι εγώ ήθελα να βάλω και τανκ του eleven που να το εβαζα στο κεφαλι μου ή να έβγαζα ενα μέρος του απο πίσω.

Παντως αν θες να βάλεις στο πάτο μονο αντλία και 3πλο το χωράει ανετα και χωρις mod απλα ξεβίδωσε απο κατω το τρυπητό .

Link to comment
Share on other sites

η λύση των δυο ψυγείων (πχ ένα διπλό στον πάτο και ένα μονό στην πρόσοψη) σε σειρά κρίνεται μη αποδοτική; Διότι και τα δυο έτσι μια χαρά θα αναπνέουν...

Link to comment
Share on other sites

βσκ μου έδωσες ιδέα...αλλά θές δυνατή αντλία...και δεν ξέρω αν η λ30 θα μπορεί οπότε μάλλον πάς σε eheim 1250

Φτιάχνεις ένα κύκλωμα με σειρά...

Αντλία-Διπλό ψυγείο-Επεξεργαστής-Μονό ψυγείο-Κάρτα γραφικών-Τανκ

Εκτός και αν εννοούσες αυτό....

Πάντως αυτό θα πρέπει να αποδίδει έτσι καλύτερα και απ το τριπλό...αλλά μεγαλώνεις πολύ την διαδρομή του κυκλώματος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert

βσκ μου έδωσες ιδέα...αλλά θές δυνατή αντλία...και δεν ξέρω αν η λ30 θα μπορεί οπότε μάλλον πάς σε eheim 1250

Φτιάχνεις ένα κύκλωμα με σειρά...

Αντλία-Διπλό ψυγείο-Επεξεργαστής-Μονό ψυγείο-Κάρτα γραφικών-Τανκ

Εκτός και αν εννοούσες αυτό....

Πάντως αυτό θα πρέπει να αποδίδει έτσι καλύτερα και απ το τριπλό...αλλά μεγαλώνεις πολύ την διαδρομή του κυκλώματος...

Επειδή έκανα και αυτό το πείραμα με L30,Διπλό+μονό , συμπέρανα πως το μικρό δε δίνει κάτι σοβαρό,το κέρδος με ένα ψυγείο παραπάνω το έχανα με την αντίσταση τη παραπάνω που μείωνε τη ροή.Το όφελος θα το δεις με ακόμη πιο δυνατή αντλία πιστεύω.’σε που είναι αρκετά δύσκολο στο στήσιμο, εγώ ίδρωσα πολύ για να βάλω κύκλωμα έτοιμο μέσα σε κουτί με 2 ψυγεία, 2 μπλοκ τανκ και αντλία!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.