Jump to content



Ερωτησεις για ετοιματζιδικο συστημα


fifis

Recommended Posts

Εχω παρει "ετοιματζιδικο" το εξης συστημα

Ιntel Pendium 4 630, 3GHz, fsb800, s775 (1. Ειναι 2πυρηνος?)

Ram 512MB DDR

Kαρτα γραφικων on board 128MB

DVD RW dual layer (2. Σημαινει οτι δεχεται τα δισκακια 8.5G?)

Σκληρος 80G sata-2

Aναγνωστης καρτων μνημης 19 σε 1 (3. ?Τι ειναι αυτο?)

Τροφοδοτικο 350W

4. Προσθεσα αλλη μια 512αρα μνημη Kingston, θα υπαρξει καποιο προβλημα?

5. Επειδη η onboard ειναι ανεπαρκης, εβαλα μια gf6600gt 128MB που ειχα. Μπορει και με αυτο να υπαρξει καποιο προβλημα?

6. Εχω την εντυπωση οτι το 350ρι τροφοδοτικο (προφανως μαρκας "μ'εκαψες"), ειδικα μετα τις προσθηκες αυτες, ειναι ανεπαρκες και να παρω καποιο αλλο?

Αυτες τις ερωτησεις τις κανω γιατι απο τοτε που εκανα τις προσθηκες εχω καποια ανεξηγητα restarts σε ακανονιστες ωρες.

Ευχαριστω για την αναμενομενη βοηθεια!:)

Link to comment
Share on other sites

1 Οχι δεν ειναι. Τη λειτουργία Hyper-Threading έχει. Σα να λέμε software δυπύρινος...

2 Nαι!

3 Σημαίνει ότι διαβάζει flash memories. Τις καρτούλες μνήμης που κυκλοφορούν όπως memory stick, SD, MiniSD κλπ...αυτά τα μικρά πλαστικά πραγματάκια που βάζουμε σε κινητά για να αποθηκεύουμε έξτρα δεδομένα, σε ψηφιακές φωτογραφικές αντί για το πάλαι ποτέ φιλμ για την αποθήκευση φωτογραφιών κ.λ.π...

Edit: Ωπα ξέχασα !

4 Οχι

5 Οχι

6 Ναι αν το τροφοδοτικό είναι no name ένα καινούριο δεν θα σε χάλαγε ! Δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία.Αν δεν έχεις σκοπό την άμεση αναβάθμιση και αυτό καλό είναι.

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700706

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σου κάνει restart δεν πάει να πει οτι το τροφοδοτικο έχει πρόβλημα.Μπορεί να είναι το τροφοδοτικό,η μεγάλη θερμοκρασία (ο p4 πάντως καίει πάρα πολύ),μπορει απο χίλια δυο, αλλά εγω θα σου πρότεινα να πάρεις κανένα καλό τροφοδοτικό απο 350watt-500Watt (tagan,enermax,ocz,chieftech,ka)

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα της μνημης να πω μονο πως για να λειτουργεις dual channel πρεπει αυτη που εβαλες να ειναι ολοιδια (μαρκα-timings-και μαλλον και τσιπακια-εννοειται και συχνοτητα) με αυτη που ειχε το συστημα εξ αρχης...ποτε εχεις dc?οταν οι μνημες ειναι στις θεσεις 1-3 η 2-4...αλλιως ασταθειες may occur...επειδη χλωμο το κοβω να πετυχες ολοιδια μνημη με αυτη που εχεις,για δοκιμασε να την βαλεις single channel αν την εχεις τωρα dual...(δηλ 1-2 η 1-4 η 2-3)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, απ οτι ξερω τα restarts συνηθως οφειλονται ή σε τροφοδοτικο ή σε μνημη ή σε καρτα γραφικων. Ελεγα λοιπον οτι απ τη στιγμη που προσθεσα το dimmάκι της μνημης και την 6600GT παρουσιαστηκαν τα περiεργα και απροοπτα restarts.

- Το τροφοδοτικο των 350W ειναι ασφαλως noname απ' τη στιγμη που προκειται για ετοιματζιδικο συστημα. Αλλα και επωνυμο να ηταν, αρκουν τα 350W για:

Ιntel P. 4 630

Ram 512x2 DDR400

Σκλήρος 80GB (εχουν προστεθει αλλοι 2 σκληροι, συνολο 3)

GeForce 6600GT με εξτρα ψυξη και χωριστο molex τροφ/σιας

DVD-RW, floppy, Card Reader 19Χ1, fax/modem pci

Eγω νομιζω πως οχι.

-Για το θεμα των μνημων καταρχην να σημειωσω οτι η motherboard ειναι μικρου μεγεθους και εχει μονο 2 θεσεις για ram (ειπαμε...ετοιματζιδικο).

Υπηρχε μια Twinmos 512MB DDR400 και εγω προσθεσα αλλη μια Kingston 512MB DDR400. Yποθετω οτι εχω dual channel mode? Πρεπει οπωσδηποτε και οι χρονισμοι να ειναι ιδιοι? Επιχειρησα να δω με το cpu-z τα timimings και το 1/2Τ αλλα για καποιον περιεργο λογο το cpu-z δεν ανταποκριθηκε, υπαρχει αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas

για το θεμα της μνημης να πω μονο πως για να λειτουργεις dual channel πρεπει αυτη που εβαλες να ειναι ολοιδια (μαρκα-timings-και μαλλον και τσιπακια-εννοειται και συχνοτητα) με αυτη που ειχε το συστημα εξ αρχης...ποτε εχεις dc?οταν οι μνημες ειναι στις θεσεις 1-3 η 2-4...αλλιως ασταθειες may occur...επειδη χλωμο το κοβω να πετυχες ολοιδια μνημη με αυτη που εχεις,για δοκιμασε να την βαλεις single channel αν την εχεις τωρα dual...(δηλ 1-2 η 1-4 η 2-3)

Για Dual channel χρειάζεται απλά να είναι στην ίδια συχνότητα 2 διαφορετικά Dimm μνήμης δεν χρειάζονται ούτε ίδια timminings ούτε φυσικά ίδια μάρκα

Και επίσης αυτό που λές για τις θέσεις εξαρτάται από την μητρική. Στην δικιά μου(βλέπε υπογραφή) dual channel είναι οι θέσεις 1-2 και 3-4

Για το τροφοδοτικο μπορείς να κοιτάξεις εδώ: http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine

για να δεις πόσα watt καταναλώνεις

Link to comment
Share on other sites

καταρχην βγαλε τη μια μνημη και δοκιμασε

κανε δοκιμες στα διαφορα σλοτς για τη μνημη

δοκιμασε με τη μνημη (εφοσον ειναι οκ πλεον) αλλα χωρις την vga ....

εννοειται πως απο το BIOS απενεργοποιεις την onboard vga ....

σε τι φασεις σου κανει restart? στο περιπου...

ααα... τρεξε ενα memtest (πχ http://www.memtest.org/) και δες αν ειναι ολα οκ με μνημη....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε blkik, δε με απασχολει ιδιαιτερα το dual/single channel. Αλλωsτε το μηχανημα θα φροντισει απο μονο να του να εχει οποιο απ τα δυο ειναι να εχει. Δεν ειπα εγω κατι για θεσεις. Ειπα μονο οτι η μινι μητρικη εχει μονο 2 θεσεις διαθεσιμες(1&2).

Το site αυτο μετρησεως το εχω υποψη μου αλλα δεν εχει τον επεξστη μου.

Φιλε abarth, restart μπορει να μου κανει οποιαδηποτε στιγμη. Παντως τωρα εχει 4 μερες να κανει.

Πιστευω πως μολις παρω και βαλω ενα νεο επωνυμο psu στα 400-480W να ειμαι οk.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα εκεί είναι

πατας στο extreme power supply calculator στα tools

Στο CPU ανοίγεις την λιστα ξεκινα με το socket 462 ΑΜδ εσυ πας κάτω κάνωντας scroll χαμηλα σχεδον τερμα εκεί που λεει socket 775 και έχει όλη την σειρα pentium 4, pentium D και core2duo

Δεν ξέρω αν τα 270w είναι πραγματικά αλλά εγω για το συστημά σου θα έβαζα ένα 380-400 chieftec ή Hec κατι ναι μεν επώνυμο όχι όμως πανάκριβο

Το quote το έβαλα πατώντας το κουμπί quote κάτω δεξιά απο την απάντηση του Τσακονα

Και το αγριογούρουνο είναι ο Pumba(και ευτυχώς παίζει σε άλλο καρτούν και όχι στον Αστερίξ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα το pc Μου το βλέπετε στη υπογραφή μου.Πόσα watt λέτε να θέλει???

Το σιτε αυτό μου είπε πως πρέπει να έχω τροφοδοτικό 440Watt.Πως γίνεται όμως να δουλέυει μια χαρά το Pc (όχι μόνο δουλεύει πετάει κανονικά) με 430Watt??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε blkik,

δυστυχως, οσο κι αν εψαξα, και παλι δε μπορω να βρω στη λιστα τον επεξστη μου. Μηπως μιλας για καποιον παρομοιο?

Για την παραπομπη του tsakona, αυτο που ρωτησα ειναι εαν το edit το εβαλες μετα ή το ειχες απ την αρχη (εγω νομιζω το πρωτο αλλα βεβαια μπορει και να κανω λαθος).

Φιλε michailovits,

για το συστημα σου τα 430W ειναι υπεραρκετα. Αποκλειεται το site να σου εβγαλε 440, μαλλον κατι δε θα εβαλες σωστα.

Link to comment
Share on other sites

fifis φυσικά και τον έχει τον επεξεργαστή σου. Κοίτα την εικόνα (στους 775 είναι).

michailovits φίλε μου αποκλείεται να μην έχει γίνει λάθος στον υπολογισμό, εγω με το pc της υπογραφής + 1 ακόμα δίσκο, 7 fans, 2 ccfl, card reader, bluetooth stick κλπ κλπ βγάζω 415watt με 100% utilization, το οποίο είναι λογικό νούμερο. Και σημαίνει πως όλα τα υποσυστήματα του pc - δίσκοι, dvd-rw, cpu, vga κλπ - θα δουλεύουν στο φούλ για να καταναλώνω τόσα watt. Μήπως έβαλες πχ 2 cpu ή 2 vga's?

post-3061-1416073049,7336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Inertiacreep, oντως τελικα εχεις δικιο, τον βρηκα μετα την υποδειξη σου.

Ξερεις, συμβαινει καμμια φορα να ψαχνεις ξανα και ξανα κατι που ειναι μπροστα σου και να μην το βρισκεις!

Λοιπον, βγαζω κι εγω περ.270W, τα οποια προφανως ειναι πραγματικα (τα τροφ/κα που κυκλοφορουν συνηθως εχουν πλασματικη, πρόσθετη του πραγματικου, ισχυ).

Το cpu utilization το αφησα στο 85 (?)

Yποψη οτι εχω mini μητρικη. Ποιο τροφ/κο απ αυτα του Πλαισίου μου προτεινεις να παρω?

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=916

Θα πρεπει να κουμπωνει στη μητρικη και να εχει molex για sata, ide και καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.