Jump to content



Θέλω μνήμη


Recommended Posts

Θέλω να βάλω κ άλλη μνήμη στο Pc μου και να την πάω 2GB.Θέλω οπωσδήποτε να είναι 2χ512ΜΒ pc-3200 (καλύτερα cl2.5 αλλα και να μην είναι τόσο δεν πειράζει).Τι μου προτείνετ??Με το σύστημα που έχω θα κάνει δουλεία το 1gb ram (σε Duall Channel) ή τσάμπα θα πάνε τα λεφτά???Θα έχω αρκετή αύξηση των επιδόσεων (κυρίως στα games και στα windows vista).Θα έχω πρόβλημα αν βάλω 2 μνήμες άλλης μάρκας αντι για twinmos??Παρακαλώ δείτε το pc μου στην υπογραφή και πείτε μου το καλύτερο.Με κόστο το πολύ 100-115.

Υ.Γ:θέλω να πάρω τις μνήμες οπωσδήποτε απο το e-shop.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits [Σήμερα, στις 21:22]

Θέλω να βάλω κ άλλη μνήμη στο Pc μου και να την πάω 2GB.Θέλω οπωσδήποτε να είναι 2χ512ΜΒ pc-3200 (καλύτερα cl2.5 αλλα και να μην είναι τόσο δεν πειράζει).Τι μου προτείνετ??Με το σύστημα που έχω θα κάνει δουλεία το 1gb ram (σε Duall Channel) ή τσάμπα θα πάνε τα λεφτά???Θα έχω αρκετή αύξηση των επιδόσεων (κυρίως στα games και στα windows vista).Θα έχω πρόβλημα αν βάλω 2 μνήμες άλλης μάρκας αντι για twinmos??Παρακαλώ δείτε το pc μου στην υπογραφή και πείτε μου το καλύτερο.Με κόστο το πολύ 100-115.

Υ.Γ:θέλω να πάρω τις μνήμες οπωσδήποτε απο το e-shop.

Ευχαριστώ

περσι εβαλα στον p4 3,2 απο 512mb 2gb (twinmos cl 2.5 συμπτωση ε?)...Να σου πω την αληθεια σε παιχνιδια ειδα απο καθολου εως ελαχιστη διαφορα...και γενικα ειχα μια αισθηση οτι με 1gb καλα θαμουνα...βεβαια αν θες να τρεχεις 350 εφαρμογες ταυτοχρονα βαλτη την εξτρα μνημη...κι εγω σε τετοιες φασεις ειδα ανεβασμα του συστηματος...στη θεση σου,για βελτιωση στα παιχνιδια θα επαιρνα καρτα νεα καρτα γραφικων...η ακομα στα παιχνιδια που δουλευουν πολυ το σκληρο ισως να βοηθαγε ενας ραπτορας...με 2 μνημες αλλης μαρκας δεν θα εχεις προβλημα γιατι ειναι ξεχωριστο καναλι απο αυτο το οποιο λειτουργεις...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δοκιμασα 3GB μνημη dual ch. mode(2X1024, 2X512) χωρις καμμια διαφορα.

Διαφορα, προφανως εμεις οι κοινοι χρηστες δεν θα δουμε ουτε με τη μεταβαση απο εναν μεσο επεξστη σε εναν ακριβοτερο.

Ρε παιδια, οι διαφορες ειναι γι αυτους που κανουν εξεζητημενες ψιλοδουλειες, για μας που εχουμε το pc απλως για σερφαρισμα, word και games, που να δουμε διαφορά....

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το multitasking, το οποίο σίγουρα χρειάζεται ένα κλικ μνήμη παραπάνω, στα παιχνίδια τα οποία θέλουν πάνω από 1GB RAM (όπως το F.E.A.R., το Company of Heroes, το Medieval 2, το Oblivion, κτλ) θα δεις όντως διαφορά.

Το ζήτημα βέβαια είναι ότι αυτά τα παιχνίδια για να ζητήσουν πάνω από 1GB RAM θέλουν αρκετά από τα settings τους στο Maximum. Αλλά δυστυχώς (χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω) δε νομίζω με το μηχάνημα που έχεις να μπορέσεις να πιάσεις ΜΑΧ σε αυτά τα παιχνίδια (λόγω κάρτας γραφικών/CPU), οπότε άχρηστα θα σου είναι τα 2GB μάλλον.. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Χθες, στις 23:53]

Αν εξαιρέσουμε το multitasking, το οποίο σίγουρα χρειάζεται ένα κλικ μνήμη παραπάνω, στα παιχνίδια τα οποία θέλουν πάνω από 1GB RAM (όπως το F.E.A.R., το Company of Heroes, το Medieval 2, το Oblivion, κτλ) θα δεις όντως διαφορά.

Το ζήτημα βέβαια είναι ότι αυτά τα παιχνίδια για να ζητήσουν πάνω από 1GB RAM θέλουν αρκετά από τα settings τους στο Maximum. Αλλά δυστυχώς (χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω) δε νομίζω με το μηχάνημα που έχεις να μπορέσεις να πιάσεις ΜΑΧ σε αυτά τα παιχνίδια (λόγω κάρτας γραφικών/CPU), οπότε άχρηστα θα σου είναι τα 2GB μάλλον.. :D

σωστος!!!πχ στο νεο μηχανημα ειδα καποια μικρη διαφορα στο fear οταν περασα απο1 σε 2gb...δηλ στο benchmark απλα μειωθηκαν οι στιγμες που επεφτε σε 0-25 fps...με 95% των σετινγκς στο φουλ...και επισης μειωθηκαν κατι ψιλοκρεμασματα που εκανε οταν αλλαζα δωματιο(οποτε και δουλευε πολυ σκληρο με το 1)...αλλα κατα τα αλλα οχι τιποτα συνταρακτικο...η καρτα γραφικων ειναι που σε κραταει πισω...

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το multitasking, το οποίο σίγουρα χρειάζεται ένα κλικ μνήμη παραπάνω, στα παιχνίδια τα οποία θέλουν πάνω από 1GB RAM (όπως το F.E.A.R., το Company of Heroes, το Medieval 2, το Oblivion, κτλ) θα δεις όντως διαφορά.

Το ζήτημα βέβαια είναι ότι αυτά τα παιχνίδια για να ζητήσουν πάνω από 1GB RAM θέλουν αρκετά από τα settings τους στο Maximum. Αλλά δυστυχώς (χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω) δε νομίζω με το μηχάνημα που έχεις να μπορέσεις να πιάσεις ΜΑΧ σε αυτά τα παιχνίδια (λόγω κάρτας γραφικών/CPU), οπότε άχρηστα θα σου είναι τα 2GB μάλλον..

ρε παιδιά, όλα αυτά τα παιχνίδια (πλιν το company of heroes και medieval) τα παίζω μετα γραφικά στο maximum Και 1024χ768.Ακόμα και το battlefield 2142 to παίζω με όλα στο full και πάει τέλεια.Δεν ξέρω πάντως απο πλευρά (cpu/vga_κυρίως απο vga) δεν έχω κανένα παράπονοο.Γενικά το Pc μου πετάει,αλλά λόγο vista είπα να βάλω ακόμα 1gb ram σε d.c.

Θα έχω κα΄νενα πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια άσχετη ερώτηση,

όταν θα έχουν όλοι Vista με directx10 η κάρτα γραφικών μου θα μπορεί να είναι συμβατή με τα windows Και κυρίως με τα παιχνίδια που (θα) ζητάνε DirectX 10???

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω ram δεν έκανε ποτέ κακό στο pc. Γενικά θεωρώ πως το να προσθέτεις ram σε ένα σύστημα (οποιοδήποτε και οχί συγκεκριμένα στο δικό σου) είναι η καλύτερη επένδυση. Ποτέ δεν ξέρεις που θα σου χρησιμεύσει. Ακόμα και παλιό να είναι το pc κάτι θα βρεις να το κάνεις αν ψάξεις εδώ στο forum και επομένως η επιπλέον ram θα σου φανεί χρήσιμη. Στην τελική δεν είναι και τόσο ακριβή και φυσικό το συστημά σου δεν είναι για πέταμα. Θεωρώ υπερβολή να θέλει κάποιος να παίζει όλα τα παιχνίδια στο full. Δηλαδή αν ρίξει λίγο το ΑΑ δεν θα το ευχαριστηθεί τόσο? Νομίζω πως οι περισσότεροι έχουμε μπει σε ένα τριπάκι απο τις εταιρίες που δεν μας συμφέρει και έχουμε χάσει την ουσία. Ουσία για μενα λοιπόν δεν είναι να παίζω fear στα 1980χ1024 με όλες τις επιλογές στο maximum. Δεν είναι τα γραφικά που κάνουν ένα παιχνίδι άξιο προσοχής. Γιατί αν ήταν έτσι τότε δεν θα παίζαν ακόμα red alert ή warcraft για να μη πώ ακόμα και pac-man. Έχω περάσει άπειρες ώρες παίζοντας pac-man ενώ το quake μόλις το τερμάτισα έφαγε σουτ.

Συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

Pacman με Fear... Συγκρινουμε εντελως ανομοια πραγματα. Στο ms pacman εχω περασει κι εγω απειρες ωρες (προσωπικο ρεκορ: 500.000). Τα συγχρονα pc games εχουν γραφικα και ηχο αλλα δεν εχουν gameplay.

Oσο για το θεμα μας, να πω κι εγω οτι με τη μεταβαση απο 1 σε 2G δεν ειδα καμμια διαφορα στο fear ουτε και σε κανενα αλλο. Μονο ασημαντες μικροδιαφορες πχ στο far cry φορτωνε τις οθονες 2-3 δευτερολεπτα γρηγοροτερα. Αυτοι που λενε οτι ειδαν διαφορες, ας μας πουν που ακριβως τις ειδαν. Σημειωνω οτι εχω θηριο επεξστη και καρτα.

Επισης παιζουν ρολο οι χαμηλοι χρονισμοι, το dual channel mode και το 1Τ.

Κανενα παιχνιδι απ οσα εχω δει δε σου ζητανε πανω απο 1G. Eγω βεβαια εχω 2G για να ειμαι καλυμενος απο καθε ενδεχομενο, ενω οπως ειπα δοκιμασα και με 3G χωρις καμμια διαφορα(Aπo forums του εξωτερικου, αλλοι μου ειπαν οτι βλαπτει, αλλοι παλι εχουν και 4G):)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fifis [Σήμερα, στις 15:05]

Pacman με Fear... Συγκρινουμε εντελως ανομοια πραγματα. Στο ms pacman εχω περασει κι εγω απειρες ωρες (προσωπικο ρεκορ: 500.000). Τα συγχρονα pc games εχουν γραφικα και ηχο αλλα δεν εχουν gameplay.

Oσο για το θεμα μας, να πω κι εγω οτι με τη μεταβαση απο 1 σε 2G δεν ειδα καμμια διαφορα στο fear ουτε και σε κανενα αλλο. Μονο ασημαντες μικροδιαφορες πχ στο far cry φορτωνε τις οθονες 2-3 δευτερολεπτα γρηγοροτερα. Αυτοι που λενε οτι ειδαν διαφορες, ας μας πουν που ακριβως τις ειδαν. Σημειωνω οτι εχω θηριο επεξστη και καρτα.

Επισης παιζουν ρολο οι χαμηλοι χρονισμοι, το dual channel mode και το 1Τ.

Κανενα παιχνιδι απ οσα εχω δει δε σου ζητανε πανω απο 1G. Eγω βεβαια εχω 2G για να ειμαι καλυμενος απο καθε ενδεχομενο, ενω οπως ειπα δοκιμασα και με 3G χωρις καμμια διαφορα(Aπo forums του εξωτερικου, αλλοι μου ειπαν οτι βλαπτει, αλλοι παλι εχουν και 4G):)

για πες μας λιγο αναλυτικοτερα τι διαφορα εχεις δει στα παιχνιδια με μικροτερα timings...ενδιαφερον...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια φυσικα και πάρχει διαφορ απο 1 σε 2γιγα, μην τρελαθουμε.... Δεν αισθανεσαι οτι αργει στο φορτωμα πχ ενος παιχνιδιου οταν αρχιζει να γεμιζει το pagefile? An oxi eseiw egv to eida sto fear και sto quake με εντονη παρουσια στο fear.... Μαλιστα στο τελευταιο ειδα διαφορα και μεσα στο παιχνιδι εννοειται επειδη πολυ απλα και ωραια δεν τραβαγε απο το pagefile αλλα απο την μνημη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fifis

Pacman με Fear... Συγκρινουμε εντελως ανομοια πραγματα. Στο ms pacman εχω περασει κι εγω απειρες ωρες (προσωπικο ρεκορ: 500.000). Τα συγχρονα pc games εχουν γραφικα και ηχο αλλα δεν εχουν gameplay.

Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ. Πρέπει να απαιτήσουμε καλύτερο gameplay και όχι καλύτερα γραφικά. Τι να τα κάνω τα souper duper γραφικά αν το παιχνίδι είναι βαρετό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits

Θέλω να βάλω κ άλλη μνήμη στο Pc μου και να την πάω 2GB.Θέλω οπωσδήποτε να είναι 2χ512ΜΒ pc-3200 (καλύτερα cl2.5 αλλα και να μην είναι τόσο δεν πειράζει).Τι μου προτείνετ??Με το σύστημα που έχω θα κάνει δουλεία το 1gb ram (σε Duall Channel) ή τσάμπα θα πάνε τα λεφτά???Θα έχω αρκετή αύξηση των επιδόσεων (κυρίως στα games και στα windows vista).Θα έχω πρόβλημα αν βάλω 2 μνήμες άλλης μάρκας αντι για twinmos??Παρακαλώ δείτε το pc μου στην υπογραφή και πείτε μου το καλύτερο.Με κόστο το πολύ 100-115€.

Υ.Γ:θέλω να πάρω τις μνήμες οπωσδήποτε απο το e-shop.

Ευχαριστώ

Κρίσιμος παράγοντας στην απόδοση ενός υπολογιστή παίζει ο σκληρός δίσκος μιας και αυτός είναι το bottleneck στην απόδοση. ’ρα αν απλά θες να κερδίσεις ταχύτητα, πάρε ένα Raptor σκληρό δίσκο, ή ακόμα ένα SATA σκληρό να κάνεις Raid. Αν θές να πας σε Windows Vista, σκέψου ότι τα 512 Mb είναι στις ελάχιστες απαιτήσεις ένω το 1Gb είναι στις ελάχιστες προτεινόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits

Αν εξαιρέσουμε το multitasking, το οποίο σίγουρα χρειάζεται ένα κλικ μνήμη παραπάνω, στα παιχνίδια τα οποία θέλουν πάνω από 1GB RAM (όπως το F.E.A.R., το Company of Heroes, το Medieval 2, το Oblivion, κτλ) θα δεις όντως διαφορά.

Το ζήτημα βέβαια είναι ότι αυτά τα παιχνίδια για να ζητήσουν πάνω από 1GB RAM θέλουν αρκετά από τα settings τους στο Maximum. Αλλά δυστυχώς (χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω) δε νομίζω με το μηχάνημα που έχεις να μπορέσεις να πιάσεις ΜΑΧ σε αυτά τα παιχνίδια (λόγω κάρτας γραφικών/CPU), οπότε άχρηστα θα σου είναι τα 2GB μάλλον..

ρε παιδιά, όλα αυτά τα παιχνίδια (πλιν το company of heroes και medieval) τα παίζω μετα γραφικά στο maximum Και 1024χ768.Ακόμα και το battlefield 2142 to παίζω με όλα στο full και πάει τέλεια.Δεν ξέρω πάντως απο πλευρά (cpu/vga_κυρίως απο vga) δεν έχω κανένα παράπονοο.Γενικά το Pc μου πετάει,αλλά λόγο vista είπα να βάλω ακόμα 1gb ram σε d.c.

Θα έχω κα΄νενα πρόβλημα?

Ειδικά με το F.E.A.R. είχε γίνει τεράστιο θέμα, το παιχνίδι στα πραγματικά ΜΑΧ γραφικά απλά κολλάει με 1GB RAM. Θέλει πάνω από 1.3GB και μόλις ξεπεράσει το 1GB απλά έχει σπασίματα και drops απόδοσης. Το αν κάποιοι λένε πως δεν το καταλαβαίνουν είναι προσωπικό τους, αντικειμενικά κολλάει. Είχαμε κάνει και τεστ και το αποδείξαμε. Κάπου στο gaming subforum ψάξτο και θα το βρεις.

[edit: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=5027&perpage=20&pagenumber=15 ]

Link to comment
Share on other sites

Ε βεβαια, αν βαλουν ολες τις ρυθμισεις στο maximum φυσικα θα κολλησει. Το ιδιο το game θα σου το πει.

Παντως εγω το fear το διεκοψα στην 4η-5η πιστα γιατι αρχισε να γινεται πολυ βαρετο. Ολο στα γραφεια και στα γραφεια ησουνα. Τελικα πολυ κακο για το τιποτα.

Σημερα, με τα physics συνηθισμενα πια, δεν λεει και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε vista πρεπει οπωσδιποτε να χωσεις πανο απο 1gb αλλα και σε πολλα games που ειναι τωρα στιν αγορα ή προκειτο να έρ8ουν συντομα!(fear hellgatelondon) με γυρω στα 120 ευρο περνεις 2 ocz 512 που τα σπανε....ειναι πολυ καλη λυσι...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μόνο όταν έπαιζα Gothic 3 κατάλαβα ότι το 1gb μνήμης δεν έφτανε. Για να μπορώ να παίζω έπρεπε να έχω όλα τα γραφικά τέρμα κατεβασμένα και antivirus+firewall κλειστά, αλλά και πάλι δεν έφτανε μιας και το αρχείο σελιδοποίησης έφτανε τα 1.2gb.

Σε κανένα άλλο παιχνίδι μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει πρόβλημα. Αν έχεις σκοπό να βάλεις Vista και να παίζεις "βαριά" παιχνίδια μάλλον θα πρέπει να πας σε 2gb μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.