Jump to content



R600 & RV630 Die Shots


GoriLLakoS

Recommended Posts

R6xxgpus.jpg

Aπό αριστερά : RV410(110nm), R520(90nm), R580(90nm), R600(80nm), RV630(65nm)

Internal sources within ATi said that RV630 is having a lot of problems right now. ATI is busy debugging and preparing for a new silicon revision for RV630. Therefore there is no way we can see RV630 in March period.

Πηγή : VR-Zone

:confused: η καθυστέρηση της καθυστέρησης...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι παιδιά, πήγε η amd να κάνει την intel, και φυσικά έφαγε τα μούτρα της...

Το θέμα είναι να μην βαρέξει καμιά διάλυση και φάμε εμείς τα μούτρα μας στο τέλος...

Δεν με νοιάζει τίποτα άλλο, μόνο που χάλασε και την ATI... μια εταιρεία της προκοπής υπήρχε την έκαναν σαν τα μούτρα τους...

Ήθελα και να ήξερα, που τους βρίσκουν αυτούς τους γκουρού και τους βάζουν να διοικούν εταιρείες τέτοιου όγκου και βεληνεκούς...

Link to comment
Share on other sites

@dark22....προφανως τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως τα λες....

Ο καθενας μπορει να βγαινει και να το αναλυει με τον δικο του τροπο και σκεπτικο.

Ειναι μια εταιρια η AMD-ATI και σκοπος τους ειναι η κερδοφορια....οι εταιριες αυτες εχουν αναπτυξει και αλλα τμηματα και δεν βγαζουν μονο cpu-vga's για να ζησουν...

Προφανως ξέρουν καλυτερα απο μενα,απο σενα και απο τον καθεναν τα βήματα της αντίπαλης εταιρίας και ακόμα καλύτερα τα δικά τους...στην μέση υπάρχει μάρκετινγκ και πράγματα που δεν θα τα μάθουμε ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Γκούχου, γκούχου.... Αν δεν απατώμαι, το RV630 είναι chipset και όχι gpu για τη μεσαία κατηγορία...

Από την άλλη καλύτερα να καθυστερήσουν και να βγει κάτι καλό παρά να βγάλουν καμμιά πατάτα σαν το 4Χ4 ή σαν την nV5800....

Αν τώρα αργήσουν και βγάλουν και πατάτα.... @@ τα... :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Γκούχου, γκούχου.... Αν δεν απατώμαι, το RV630 είναι chipset και όχι gpu για τη μεσαία κατηγορία...

E?...

Γιατί είχα την αίσθηση ότι ήταν gpu

EDIT

GPU είναι...google-άρισε να δεις;)

Link to comment
Share on other sites

It is based on 65nm process, supports 2nd gen. Unified Shader, DX10, SM 4.0, 128-bit memory interface, Dual HDCP engine.

There are 3 variants; GDDR4, GDDR3 and GDDR2 codenamed Kohinoor, Orloff and Sefadu respectively. Konhinoor and Orlooff supports native Crossfire and PCI Express 2.0 but requires 2x3 power connector. Sefadu doesn't support native Crossfire and requires no power connector.

RV630 has UVD (Universal Video Decoder) onboard that enhances the current AVIVO technology where Bitstream Processing / Entropy Decode is done by GPU instead of CPU. RV630 is targeted to perform better than Radeon X1900GT. RV630 will be displayed at CeBIT but performance will not be revealed. There will be card samples based on A13 silicon in March with mass production slated for mid April and launch in May.

Link : http://www.vr-zone.com/?i=4695

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω μοναχά να μην επαναληφθεί η ιστορία με το R520 γιατί πλεον δεν έχουν καμία δικαιολογία για χρόνο και technical issues. Πάντως πρέπει να είναι αρκετά σίγουροι για την απόδοση του R600 για να έχουν μεταβάλλει τόσες φορές την ημερομηνία. Και το να βγούν μαζί με τους νέους cpu της amd δεν το βλέπω ώς δικαιολογία....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 14:41]

@dark22....προφανως τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως τα λες....

Ο καθενας μπορει να βγαινει και να το αναλυει με τον δικο του τροπο και σκεπτικο.

Ειναι μια εταιρια η AMD-ATI και σκοπος τους ειναι η κερδοφορια....οι εταιριες αυτες εχουν αναπτυξει και αλλα τμηματα και δεν βγαζουν μονο cpu-vga's για να ζησουν...

Προφανως ξέρουν καλυτερα απο μενα,απο σενα και απο τον καθεναν τα βήματα της αντίπαλης εταιρίας και ακόμα καλύτερα τα δικά τους...στην μέση υπάρχει μάρκετινγκ και πράγματα που δεν θα τα μάθουμε ποτε...

Φίλε μου, τα πράγματα είναι απλά, όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ρευστότητας στο συγκεκριμένο λόμπυ, και αυτό είναι φως φανάρι...

’λλωστε έχει διαρεύσει και στον τύπο... τι να λέμε τώρα, από την κορυφή η amd έχει βρεθεί στον πάτο, και ακόμα παρακάτω, όλοι οι amdάδες ψάχνουν να βρουν cpu σε socket 939, αυτό δεν σου λέει, κάτι?

και μην μου πεις για συμφωνίες με κατασκευαστές τύπου dell, γιατί εκεί είναι που η amd έχει φάει 4 γκόλ από τα αποδυτήρια...

Η ιντέλα, κάνει και θα συνεχίσει να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα... να κερδίζει, καλό μάρκετινγκ, στρατηγική και σχεδιασμός, r&d...

τελεία και παύλα...

Μακάρι να βρεθούν χρήματα, για να ανακάμψει αλλά εγώ σαν οικονομολόγος εκτιμώ ότι αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο, ακόμα και για ένα χώρο όπως αυτό της τεχνολογίας...

Κανείς βραχυπρόθεσμος επενδυτής δεν βάζει χρήματα για να τα πάρει σε βάθος χρόνου, και αυτό είναι η πικρή αλήθεια...

Μακάρι να βγω ψεύτης...

Edit: Όσον αφορά το συγκεκριμένο προϊόν, εγώ πιστεύω ότι δεν θα πάει καλά, γιατί ισχύει αυτό που λένε σε βιομηχανική ορολογία, "έχει πρόβλημα από λευκό χαρτί", έτσι τα κάνανε και με το chipset, καθυστερούσαν για να βγάλουν κάτι καλό, και κάνανε μια τρύπα στο νερό...

Σε λίγο θα αρχίσουν πάλι να λένε, η ιντέλα μποϊκοτάρει τα προϊόντα μας με εκπτώσεις σε κατασκευαστες και τρίχες κατσαρές...

Όταν έχεις καλό προϊόν δεν σε σταματάει τίποτα...

Όλα αυτά είναι δική μου άποψη-ανάλυση, και φυσικά δεν απαιτώ από κανένα να την ασπαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Φίλε μου, τα πράγματα είναι απλά, όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ρευστότητας στο συγκεκριμένο λόμπυ, και αυτό είναι φως φανάρι...

’λλωστε έχει διαρεύσει και στον τύπο... τι να λέμε τώρα, από την κορυφή η amd έχει βρεθεί στον πάτο, και ακόμα παρακάτω, όλοι οι amdάδες ψάχνουν να βρουν cpu σε socket 939, αυτό δεν σου λέει, κάτι?

και μην μου πεις για συμφωνίες με κατασκευαστές τύπου dell, γιατί εκεί είναι που η amd έχει φάει 4 γκόλ από τα αποδυτήρια...

Η ιντέλα, κάνει και θα συνεχίσει να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα... να κερδίζει, καλό μάρκετινγκ, στρατηγική και σχεδιασμός, r&d...

τελεία και παύλα...

Μακάρι να βρεθούν χρήματα, για να ανακάμψει αλλά εγώ σαν οικονομολόγος εκτιμώ ότι αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο, ακόμα και για ένα χώρο όπως αυτό της τεχνολογίας...

Κανείς βραχυπρόθεσμος επενδυτής δεν βάζει χρήματα για να τα πάρει σε βάθος χρόνου, και αυτό είναι η πικρή αλήθεια...

Μακάρι να βγω ψεύτης...

δεν σε καταλαβαινω,τι εννοεις οτι ολοι οι AMDΑΔΕς ψαχνουν να βρουν cpu για 939?:)

γιατι και γω ADMδας ειμαι και σε πληροφορω εδωσα μια μικρη περιουσια για τους elit(fx)της

amd,και αυτην την στιγμη ειμαι με εναν fx60,περασε και απο τα χερια μου fx62,και θελω να αλλαξω να παω σε intel γιατι πολυ απλα ειναι πιο μπροστα η ΙΝΤΕΛ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 21:34]

δεν σε καταλαβαινω,τι εννοεις οτι ολοι οι AMDΑΔΕς ψαχνουν να βρουν cpu για 939?:)

γιατι και γω ADMδας ειμαι και σε πληροφορω εδωσα μια μικρη περιουσια για τους elit(fx)της

amd,και αυτην την στιγμη ειμαι με εναν fx60,περασε και απο τα χερια μου fx62,και θελω νμα αλλξω να παω σε intel γιατι πολυ απλα ειναι πιο μπρωστα η ΙΝΤΕΛ

Πάντα υπάρχει η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα...

Μιλάω πάντα για το πλήθος και όχι μεμονομένα, και πες μου αξίζει να επενδύσεις σε amd? Αν κάνεις κάτι τέτοιο θα πας σε κάτι καλύτερο πάνω σε 939, σε έναν opteron πχ...

και εγώ τον Αύγουστο του 2006 είχα παραγγείλει τον amd 5000+ μαζί με παρελκόμενα, και ακύρωσα την παραγγελία για να πάρω ιντέλ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Πάντα υπάρχει η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα...

και εγώ τον Αύγουστο του 2006 είχα παραγγείλει τον amd 5000+ μαζί με παρελκόμενα, και ακύρωσα την παραγγελία για να πάρω ιντέλ...

συγνωμη και παλιδεν σε καταλαβαινω,γιατι ανεφερες το παραδειγμα με τους AMDΑΔΕς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 21:42]

συγνωμη και παλιο δεν σε καταλαβαινω,γιατι ανεφερες το παραδειγμα με τους AMDΑΔΕς?

Έκανα edit, και πιστεύω το εξηγώ...

Αυτή τη στιγμή, έχω την εντύπωση ότι μόνο ένας amdας θα επένδυε στην αγαπημένη του εταιρεία τα χρήματά του...

και εγώ έχω μια αδυναμία στην amd, αλλά δεν σκορπάω τα χρήματά μου άδικα...

Edit: Όταν αναφέρομαι σε amdάδες εννοώ κατόχους amd, όχι υποχρεωτικά πορωμένους...

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά δύσκολο, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, να πείσεις κάποιον AMDά να μην πάρει Intel. Απλά είναι μπροστά οι μπλε, με διαφορά που πλέον φαίνεται ακόμα περισσότερο. Για το τι θα συμβεί στη συνέχεια, θεωρώ ότι θεωρίες υπάρχουν πολλές. Πολλοί πιστεύουν ότι η AMD και η Intel παίζουν παιχνίδια κάτω από τραπέζια για να μας δείχνουν εμάς την "αντιπαλότητά" τους. Εγώ ξέρω ότι κανείς δε θέλει το μονοπώλιο, ούτε εμείς, ούτε αυτοί ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [08-03-2007 12:41]

@dark22....προφανως τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως τα λες....

Ο καθενας μπορει να βγαινει και να το αναλυει με τον δικο του τροπο και σκεπτικο.

Ειναι μια εταιρια η AMD-ATI και σκοπος τους ειναι η κερδοφορια....οι εταιριες αυτες εχουν αναπτυξει και αλλα τμηματα και δεν βγαζουν μονο cpu-vga's για να ζησουν...

Προφανως ξέρουν καλυτερα απο μενα,απο σενα και απο τον καθεναν τα βήματα της αντίπαλης εταιρίας και ακόμα καλύτερα τα δικά τους...στην μέση υπάρχει μάρκετινγκ και πράγματα που δεν θα τα μάθουμε ποτε...

Να μια καλη ευκαιρια να πειραξω λιγο τον φιλο μου τον gorillako που παντα υπερασπιζει αψογα την ATI ....αλλα προς το παρον φατε τη σκονη της Nvidia!!(Χρονια πολλα απ τον κολλημενο Nnidiakia!):p :P :p :P :p :P :p :P :p :P :p
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.