Jump to content


Επαρκεί η θα παρω το μηχανημα στα χερια


jim_600v

Recommended Posts

Λοιπον μετα απο μια προσθηκη ενος σκληρου WD 400GB το speedfan μου βγαζει αυτες τις τασεις:::

kybtuaznjmwntezgzym0.jpg

Ειναι φυσιολογικες???

το συστημα μου αποτελειται απο:::

CPU:: Athlon XP 2400+

MOBO:: Leadtek Winfast k7...

GPU:: 6600 AGP 8X

RAM:: OCZ pc3200 2x512 DDR

HD:: Seagate 80Gb IDE

Seagate 120Gb IDE

WD 400Gb SATA

PCI CARDS:: Audigy live

Acard SATA Controller

PSU:: Tagan 330Watt

OPTICAL:: DVD-ROM

DVD-RW

ΑΛΛΑ:: 3 fan 120μμ

3 fan 80μμ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχήν η φωτό είναι πολύ μικρή για να τη δούμε...

Αλλά και χωρίς να την δω μπορώ να σου πω ότι ενδέχεται να είναι ασυμβατότητα του υπολογιστή σου με το speedfan οπότε κοίτα τις τάσεις από bios καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην διόρθωσε το λινκ να βγάζει στη φωτό, έτσι δε φαίνεται τπτ :p

Από τη μπάρα του cpu usage φαίνεται οτι είσαι σε 100% load...

Κατα δεύτερον τι τάσεις είχες πριν και μετά? Για πες...κοίτα και το log του speedfan.

Ο καλύτερος και πιό αξιόπιστος τρόπος είναι να βρείς ενα πολύμετρο για να μετρήσεις τις τάσεις (σε idle και load, 3d κλπ), οι μητρικές λένε ότι να'ναι. Ενας δίσκος δε νομίζω να καίει πάνω από 15W, αλλά παίζει και να είσαι λίγο τσιτωμένος με το 330άρι (δεν εχω πιάσει κανένα στα χέρια μου για να εκφέρω γνώμη).

edit : λολεν, 5,6V στη 12άρα??? Δοκίμασε και με το Everest ή το Motherboard Monitor να δεις τάσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη για την καθηστερηση. η εικονα ειναι τραβηγμενη οταν εκανα encoding μια ταινια και γι'αυτο χρησημοποιω ολο τον επεξεργαστη.. να σας πω οτι το speedfan το εβαλα αφου ειχα κανει εγκατασταση τον σκληρο..

θα κανω αυτα που μου προτειναται δηλ. απο το βιος και απο αλλα προγραμματα και θα επανελθω δημητριος :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Το SpeedFan οτι θελει λεει...βαλε ενα πολυμετρο και δοκιμασε 6 ευρω εχει.

Παντως δεν εχεις και κανενα γομαρι συστημα και εχεις και τιμιο τροφοδοτικο. Αν δεν δεις περιεγα πραγματα στα windows και επαννεκινησεις εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Το SpeedFan οτι θελει λεει...βαλε ενα πολυμετρο και δοκιμασε 6 ευρω εχει.

Παντως δεν εχεις και κανενα γομαρι συστημα και εχεις και τιμιο τροφοδοτικο. Αν δεν δεις περιεγα πραγματα στα windows και επαννεκινησεις εισαι ΟΚ.

ειμαι λιγο νουμπ στα πολυμετρα αρα αυτο το ενδεχόμενο αποκλειεται.Τωρα επανεκκινησεις δεν εχω δει ποτε στο συστημα μου απλως εκανα αυτο το ποστ γιατι χθες κοπηκε το ρευμα και αντι να κατσει 10 λεπτα ανοικτο αυτο εκανε επαννεκινηση...

αυτο μου κινησε τις υποψειες ... το ups ειναι 600αρι και line interactive

καμια άποψη? ? ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Μηπως το UPS ειναι το προβλημα αν υπαρχει προβλημα πουθενα?????

τι θελει να πει αραγε ο ποιητης?????? Τι ειδος προβλημα μπορει να εχει το ups?

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν όντως τόσο θα το είχες καταλάβει... μετράει λάθος... στο bios πόσο λέει?...

πάντως δεν είναι λίγες οι μητρικές που μετράνε λάθος (αν τα υπόλοιπα progs σου αναφέρουν το ίδιο...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.