Jump to content



Μπορει καποιος να με βοηθησει μ' αυτο;


NIKOSE

Recommended Posts

Εχω ενα TEC 176W, και σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω μαζι με την υδροψυξη που εχω,

σε εναν QX6700, ο οποιος αν δεν ηταν επεξεργαστης θα μπορουσε καλλιστα να ειναι.. τοστιερα. Stock συχνοτητα και vcore...43-48 idle, 76+ load.

Μετα απο πολυ ψαξιμο σε ελληνικα και ξενα forums κατεληξα στο οτι για να ψυξεις εναν επεξεργαστη με peltier πρεπει αυτο να ειναι τουλαχιστον διπλασιο σε watt( QX6700 130W αρα TEC 260W και ανω)....Eλα ομως οτι ειδα και κατι αλλο..

Πολυς κοσμος εχει ψυξη τυπου VIGOR MONSOON II και TITAN AMANDA.

Αυτα ειναι αεροψυξη και TEC μαζι. Ενα TEC 50W και μια μεγαλουτσικη ψυκτρα,

που στην ουσια δεν ειναι μεγαλη, επειδη βασικα ειναι δυο ψυκτρες.

Η μιση ψυχει τη ζεστη πλευρα του TEC, και η αλλη μιση...την κρυα.

Αυτο αν καταλαβαινω καλα σημαινει οτι η μιση δυναμη απαγωγης της θερμοτητας του TEC χανεται, γιατι αυτο, εκτος απο τον επεξεργαστη προσπαθει να ψυξει και την ψυκτρα.. Εχω λαθος;;;

Aυτο βεβαια κανει το επιτευγμα αυτων των ειδων ψυξεως ακομα μεγαλυτερο (εννοω τις χαμηλες θερμοκρασιες). Η ερωτηση μου λοιπον ειναι απλη...

Πως μπορει ενα 50W TEC με αεροψυξη να κρατησει εναν QX6700 σε χαμηλες (φυσιολογικες) θερμοκρασιες και ενα 176W TEC με υδροψυξη ΟXI;;;;;;

ΔΛΔ αν 50W TEC + ΑΕΡΟΨΥΞΗ = 38-43C IDLE και 60-65 LOAD (τοσο βγαζουν το εχω ψαξει)

τοτε 176W TEC + YΔΡΟΨΥΞΗ = ;;;;;;;

Απλα μαθηματικα ειναι ρε παιδια, δεν μπορει το 176αρι να μην κανει...θα τρελλαθω..

Η υδροψυξη που εχω ειναι SWIFTECH cpu block apogee gt extreme performance,

DangerDen D5 αντλια 1200LT/H , τριπλο ψυγειο με 3χ120 ανεμιστηρες, και 1/2 ιντσα σωληνες. Θερμοκρασιες 43-48 idle 76+ load ολα stock kai

52-55 idle 80+ load με o/cing στα 3,3MHz και 1.35 vcore (ψηνω και τοστ...)

Link to comment
Share on other sites

260W Tec θα χρειαστεις για να παει θεωρητικα στους 0C.

Νομιζω οτι με απλη υδορψυξη θα ειναι ανθρωπινες οι θερμοκρασιες...με tec ακομα καλυτερα αλλα θα θες μονωση για να μην γινει υγροποιηση...γιατι τα TEC που λες ειναι και μεγαλα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεχασα να πω οτι δεν κυνηγω θερμοκρασιες κοντα στο μηδεν αλλα περιπου

30-35 idle και μεχρι 60 load.. απλα ολοι μου λενε οτι αυτο το tec ειναι πολυ μικρο για εναν

qx6700, και συνηστουν απο 226 και πανω, αλλιως οι θερμοκρασιες θα ανεβουν...πως ειναι δυνατον ρε μ@μωτο...

Εργοτελη τι εννοεις..

PS...Μηπως φταιει που εχω paraflu στο συστημα και οχι απεσταγμενο νερο??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝΙΚΟΣΕ

Παιδια ξεχασα να πω οτι δεν κυνηγω θερμοκρασιες κοντα στο μηδεν αλλα περιπου

30-35 idle και μεχρι 60 load.. απλα ολοι μου λενε οτι αυτο το tec ειναι πολυ μικρο για εναν

qx6700...πως ειναι δυνατον ρε μ@μωτο...

Εργοτελη τι εννοεις..

PS...Μηπως φταιει που εχω paraflu στο συστημα και οχι απεσταγμενο νερο??

Σκετο παραφλου ή αραιωμενο με νερο????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.