Jump to content



μοντα για βελτιωση του airflow


sakis_the_fraud1416003252

Recommended Posts

γειαααααααααααααααα!

αφηνω τον προλογο και μπαινω κατευθειαν στο ψητο...

απο τοτε που εβαλα την ZALMAN στον επεξεργαστη μου η θερμοκρασια εχει πεσει ασθητα...

αλλα εχω παρατηρησει το εξης...

επειδη τις 2 πρωτες μερες που την ειχα βαλει, ειχα αφησει εντελως γυμνο το case, εβλεπα θερμοκρασιες κοντα στους 24-27 σε idle και σε 27-32 σε full load...

μετα εκλεισα το κουτι και ολες οι θερμοκρασιες ανεβηκαν 4-5 βαθμους...

την τελευταια βδομαδα ειχα το κουτι ανοικτο για να δω τι παιζει...

χθες και προχθες που το εκλεισα εγινε παλι το ιδιο....

το κουτι ειναι ενα κλασικο no-name...

ακολουθουν οι φωτο...

tlohhmwxoyattjmzyrql.jpg lkocyzntwjme4ytmfw4z.jpg

yim25jytn4y5boj2myy4.jpg h2jml0ijdzwmj0wmmzjj.jpg

hh0tzzwzqmcm1nhk5jtt.jpg hyomomigljnnmjuzt24j.jpg

mmjwm0mz5dzi1gnkicm1.jpg jmmzoe0mkh2yytwzzqit.jpg

(ουφ! πρωτη φορα ανεβαζω φωτογραφιες απο ψηφιακη... 50 χρονια κανει...)

προτασεις/αποψεις/βελτιωσεις/μοντες δεκτες!

προτασεις για αγορα κοινουριου case ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Για να υπαρχει σωστη ροη αερα θα πρεπει να υπαρχει ενα φουρφουρι να βαζει αερα στο μπροστα μερος και ενα στο πισω μερος να βγαζει εξω. Εσυ μπροστα δεν εχεις κατι να φερνει αερα μεσα στον υπολογιστη. Επομενως ο αερας μεσα ανακυκλωνεται συνεχως.

Εαν μπορεις ανοιξε μια τρυπα στο μπροστα μερος για να βαλεις εναν ανεμιστηρα να βαζει αερα. Αν χωραει 12αρης ακομα καλυτερα. Και φυσικα δες αν το πλαστικο καπακι της προσοψης αφηνει αρκετο αερα να μπει. Στο πισω μερος ανοιξε τις τρυπες ωστε να αποδιδει καλυτερα το ανεμιστηρι και αν χωραει βαλε ενα 12αρη. Επιπλεον μπορεις στο πλαινο να ανοιξεις τρυπες ωστε να βαλεις και εκει ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 19:54]

:hehe:

ωραια thread κανεις...

θα το βαλεις και αυτο μετα στην υπογραφη???

δεν σου αρεσουν τα θεματα μου?

τι ειναι λαθος?

ναι... γιατι οχι...

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 19:54]

(τουλαχιστον πηρες ψηφιακη ...κατι ειναι και αυτο ...καλοριζικη)

δεν ειναι δικια μου

Link to comment
Share on other sites

1) Συμμάζεψε τα καλώδια

2) Ο ανεμιστήρας στην πίσω πλευρά του κουτιού είναι "μπουκωμένος" (δεν βγάζει αέρα από τις λίγες και μικρές τρυπούλες). Κόψε την λαμαρίνα στο σημείο αυτό.

3) Αν ο κάλω οχτάρης zalman είναι για να κρυώνει τον δίσκο τότε βάλε άλλον έναν εκεί (στην "κανονική του θέση) να βάζει αέρα. Αλλιώς βάλε τον zalman. Το ίδιο κάνε στο σασί και για τον κάτω μπροστά ανεμιστήρα.

4) Δοκίμασε να βιδώσεις τον δίσκο πιο μπροστά προς την πρόσοψη του κουτιού αν γίνεται.

5) Πέταξε το Sony CDRW για να γλυτώσεις λίγα καλώδια ακόμα και για να κάνεις χώρο να μπούν τα "περισσευούμενα" καλώδια στον χώρο που το Sony καταλαμβάνει.

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για την βοηθεια! :T:

ας τα παρουμε 1-1...

Αρχική απάντηση από madg [Σήμερα, στις 19:49]

εγω λεω να τσιμπησεις ενα dremel και να κανεις τρυπα κατω απο τους δισκους για 12αρι,και μια στο πλαινο αν δεν εχει!

χμμμμμμμμμ

δηλαδη να ανοιξω αλλη μια πανω απο αυτην που εχει?

αν το κανω αυτο θα μπαινει αρκετος αερας ομως?

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 19:57]

Για να υπαρχει σωστη ροη αερα θα πρεπει να υπαρχει ενα φουρφουρι να βαζει αερα στο μπροστα μερος και ενα στο πισω μερος να βγαζει εξω. Εσυ μπροστα δεν εχεις κατι να φερνει αερα μεσα στον υπολογιστη. Επομενως ο αερας μεσα ανακυκλωνεται συνεχως.

Εαν μπορεις ανοιξε μια τρυπα στο μπροστα μερος για να βαλεις εναν ανεμιστηρα να βαζει αερα. Αν χωραει 12αρης ακομα καλυτερα.

πισω υπαρχει... μπροστα ομως δεν εχω βαλει...

θα αγορασω αλλον ενα και θα δοκιμασω.

σε μια φωτο φαινεται η θηκη που εχει για fan...

διστυχως ειναι για 8αρη...

μαλλον θα γινει καμια μοντα...

Αρχική απάντηση από cabrinha

Και φυσικα δες αν το πλαστικο καπακι της προσοψης αφηνει αρκετο αερα να μπει.

πως μπορω να το δω αυτο?

Αρχική απάντηση από cabrinha

Στο πισω μερος ανοιξε τις τρυπες ωστε να αποδιδει καλυτερα το ανεμιστηρι και αν χωραει βαλε ενα 12αρη.

12αρη δεν χωραει...

το εχω δοκιμασει...

λετε να το κοψω εκεινο το κοματι και να βαλω ενα απο εκεινα τα fan-guards που κυκλοφορουν?

Αρχική απάντηση από cabrinha

Επιπλεον μπορεις στο πλαινο να ανοιξεις τρυπες ωστε να βαλεις και εκει ανεμιστηρες.

σε πιο υψος?

σε τι εξυπηρετει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα αυτο το post!

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 20:04]

1) Συμμάζεψε τα καλώδια

2) Ο ανεμιστήρας στην πίσω πλευρά του κουτιού είναι "μπουκωμένος" (δεν βγάζει αέρα από τις λίγες και μικρές τρυπούλες). Κόψε την λαμαρίνα στο σημείο αυτό.

3) Αν ο κάλω οχτάρης zalman είναι για να κρυώνει τον δίσκο τότε βάλε άλλον έναν εκεί (στην "κανονική του θέση) να βάζει αέρα. Αλλιώς βάλε τον zalman. Το ίδιο κάνε στο σασί και για τον κάτω μπροστά ανεμιστήρα.

4) Δοκίμασε να βιδώσεις τον δίσκο πιο μπροστά προς την πρόσοψη του κουτιού αν γίνεται.

5) Πέταξε το Sony CDRW για να γλυτώσεις λίγα καλώδια ακόμα και για να κάνεις χώρο να μπούν τα "περισσευούμενα" καλώδια στον χώρο που το Sony καταλαμβάνει.

Αυτά :)

1)xrist22 δεν ερχεσαι μια βολτα? :p

χωρις πλακα τωρα, δεν βλεπω που μπορω να κρυψω αυτα τα τεραστια IDE καλωδια...

2) εχω προτεινει μοντα παραπανω.

3) θα γινει συντομα...

4) πιο μπροστα??? 1 δαχτυλο αποσταση εχει με το κουτι...

αν καταλαβα καλα τι εννοεις...

5) ειναι ιστορικο! ασε που ακομα δουλευει αριστα!

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 20:33]

Dremel =20 (εκτός αν έχεις.)

Ανεμιστήρας=3

Fan Guard=3

Ενδεχομένως αποτυχημένη μοντα - (μη αποδοτική)=Priceless

Συνολο=Και ξεμπέρδεψες .

Ελπίζω να με έπιασες.

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

προτασεις για αγορα κοινουριου case ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ. :D

εγω σε πιανω...

εσυ με πιανεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν το ανεμιστηρι ρουφαει αερα απο μπροστα δες πρωτα ποσον αερα πεταει οταν ειναι εκτος κουτιου και ποσο οταν ειναι στη θεση του κουτιου. Αν δεις οτι στη θεση του κουτιου δεν βαζει αερα τοτε σημαινει οτι το πλαστικο καπακι της προσοψης δεν αφηνει αερα να περασει. Για τον μπροστα ανεμιστηρα καλυτερα να βγαλεις τη θηκη που υπαρχει και να δεις μηπως μπορει να μπει ενας 12αρης. Συνηθως στο μπροστα μερος μπαινει ευκολα (με το αναλογο κοψιμο στο μεταλλικο σκελετο).

Σχετικα με ανεμιστηρα στα πλαινα οι συνηθεις θεσεις ειναι στο αριστερο κατω μερος οπως κοιτουμε το πλαινο και στο αριστερα πανω στο υψος του επεξεργαστη. Για το αν θα ρουφουν αερα ή θα βγαζουν θελει ψαξιμο. Εγω πριν λιγες μερες εβαλα εναν κατω αριστερα στο υψος της καρτας γραφικων και τον εβαλα να ρουφαει το ζεστο αερα της καρτας εξω απο το κουτι.

Στον πισω ανεμιστηρα καλο ειναι να κοψεις το κομματι εκεινο γιατι σιγουρα οι μικρες τρυπες δεν αφηνουν το ανεμιστηρι να αποδωσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 21:12]

Για τον μπροστα ανεμιστηρα καλυτερα να βγαλεις τη θηκη που υπαρχει και να δεις μηπως μπορει να μπει ενας 12αρης. Συνηθως στο μπροστα μερος μπαινει ευκολα (με το αναλογο κοψιμο στο μεταλλικο σκελετο).

καλυτερα 2 8αρηδες η 1ας 12αρης?

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 21:12]

Σχετικα με ανεμιστηρα στα πλαινα οι συνηθεις θεσεις ειναι στο αριστερο κατω μερος οπως κοιτουμε το πλαινο και στο αριστερα πανω στο υψος του επεξεργαστη. Για το αν θα ρουφουν αερα ή θα βγαζουν θελει ψαξιμο. Εγω πριν λιγες μερες εβαλα εναν κατω αριστερα στο υψος της καρτας γραφικων και τον εβαλα να ρουφαει το ζεστο αερα της καρτας εξω απο το κουτι.

συνιθως τα βαζουν με το εξης σκεπτικο...

οι πανω να βγαζουν και οι κατω να βγαζουν...

υπαρχει και το αλλο, που λεει οτι πρεπει να βγαζεις +1 ανεμιστηρα αυτο που βαζεις...

( π.χ. βαζεις με 2, βγαλε με 3)

οι θεσεις ειναι περιπου αυτες?

tmn2tzizmmj2a3immobd.jpg

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 21:12]

Στον πισω ανεμιστηρα καλο ειναι να κοψεις το κομματι εκεινο γιατι σιγουρα οι μικρες τρυπες δεν αφηνουν το ανεμιστηρι να αποδωσει.

αυτο το λετε ολοι...

θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkman16

Φιλε μου οι φοτογραφιες σου δεν φενονται

σε εμενα φαίνονται,εγω παλι πιστευω οτι με 4-5 βαθμους + καλα εισαι,ειναι λογικό!οτι και να κανεις δεν θα δεις μεγάλα αποτελέσματα δεν ξερω ετσι πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkman16

Φιλε μου οι φοτογραφιες σου δεν φενονται

Και εδω μια χαρα εμφανιζονται.Και συμφωνω με τον παραπανω..

Τωρα να μπεις στην διαδικασια αυτη να τρυπας να ανοιγεις τρυπες για 5 βαθμους? Θα το κανα μονο αν ειχα free time :D

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταφερα να δω τις φωτος (56κ)...αλλα προτεινω:κοψιμο της λαμαρινας που βρισκεται πισω απο τον πισω ανεμιστηρα->σε εμενα μια τετοια επεμβαση κατεβασε 4-5 βαθμους οταν ο ανεμιστηρας ειναι σε λειτουργια(εεχμ ειναι και sunon 7W βεβαια...)και 2-3 οταν ο ανεμιστηρας ειναι σβηστος οποσδηποτε μοντα στο πλαινο καλυμμα για ανεμιστηρες(που ρουφανε)

Link to comment
Share on other sites

Το imageshack.gr δεν παίζει στην πλειοψηφία των DNS όπως και σε αυτόν της Tellas με την οποία προσπαθώ να τις δω. Καλύτερα να τις βάλεις κάπου αλλού και να κάνεις edit το post

edit: Αν θέλετε να τις δείτε πάντως χρησιμοποιείστε σαν DNS αυτό του open DNS και σαν συμβουλή γενικότερα, κρατήστε το μόνιμα, είναι πολύ καλύτερος server από αυτόν του παρόχου σας!!!

Preferred DNS server address for Open DNS is:

* 208.67.222.222

Alternate DNS server address for Open DNS is:

* 208.67.220.220

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Τωρα να μπεις στην διαδικασια αυτη να τρυπας να ανοιγεις τρυπες για 5 βαθμους? Θα το κανα μονο αν ειχα free time :D

αν και απο ελευθερο χρονο δεν σκιζω απο καπου θα κλεψω μερικες...

(τελειονω και με τα αγγλικα την αλλη βδομαδα με το $%&$^*%^$ το Proficiency)

επισης θελω να εχω και εγω ενα μονταρισμενο κουτι...

τι παραπανω εχει δηλαδη ο xrist22 απο μενα? :tomato:

Αρχική απάντηση από Tsakonas

αλλα προτεινω:κοψιμο της λαμαρινας που βρισκεται πισω απο τον πισω ανεμιστηρα->σε εμενα μια τετοια επεμβαση κατεβασε 4-5 βαθμους οταν ο ανεμιστηρας ειναι σε λειτουργια(εεχμ ειναι και sunon 7W βεβαια...)και 2-3 οταν ο ανεμιστηρας ειναι σβηστος οποσδηποτε μοντα στο πλαινο καλυμμα για ανεμιστηρες(που ρουφανε)

τελικα αυτα ειναι στα στανταρ...

θα γινουν...

για οσους δεν μπορουν να δουν τις φωτο...

downloadnow.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.