Jump to content



μοντα για βελτιωση του airflow


sakis_the_fraud1416003252

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από cabrinha [Χθες, στις 17:16]

Τον μπροστινο 12αρη δεν θα τον βαλεις κατω κατω αλλα στη μεση. Ετσι ο αερας που μπαινει θα διαχεεται καλυτερα. Ο ανεμιστηρας δεν βαζει ευθεια τον αερα αλλα τον πετα προς τα πλαινα του.

12αρη?

και εδω ο jpavly αναφερει οτι οσο βαζεις τοσο πρεπει να βγαζεις...

Αρχική απάντηση από jpavly

Παναγιώτη, όπως ξέρεις το σωστό είναι όσο βάζει, τόσο να βγάζεις.

Επίσης σημασία έχει από που βάζεις και που πάει μετά.

τελικα 2χ80 θα βαλλω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Ναι μου αρέσουν κάτι τέτοιες θεωρίες.

Αν βάλεις δηλαδή 3 ανεμιστήρες να φυσάνε μέσα στο κουτί τον αέρα και ανοίξεις πάνω μια τρύπα 120mm για να φεύγει ο αέρας δεν θα έχεις καλή ροή?

Είναι σωστό ότι οι περισσότεροι ανεμιστήρες κουτιού ανοίγουν τον αέρα υπό γωνία.

Υπάρχουν όμως και ανεμιστήρες που είναι κατάλληλοι για ψύκτρες CPU, που δίνουν συγκεντρωμένη ροή κατ' ευθείαν μπροστά.

Βάλε ότι ανεμιστήρες θέλεις.

Αλλά επειδή διαβάζουν κι άλλοι καλό είναι να ξέρουμε τι είναι σωστό και τι όχι.

Οι 80άρηδες έχουν πλέον καταργηθεί από όλα τα σύγχρονα κουτιά.

Όλοι χρησιμοποιούν 120άρηδες. Δίνουν πιό ομαλή ροή, μεγαλύτερο όγκο αέρα και πιό αθόρυβα. Επίσης ο ήχος είναι χαμηλότερης συχνότητας και ενοχλεί λιγότερο.

Δύο 80άρηδες, κολλητά είναι η χειρότερη λύση, αφού αλληλοεπικαλύπτονται οι ροές, δημιουργούν στροβιλισμούς και ενισχύουν το θόρυβο.

Όσο για να βάλεις στο μέσον τον ανεμιστήρα εισαγωγής, δεν θα κερδίσεις τίποτα.

Θα έρχεται ο ζεστός αέρας που θα εγκλωβίζεται κάτω από το γραφείο και θα μπαίνει μέσα στο κουτί ξανά.

Όσο πιο χαμηλά είναι η εισαγωγή αέρα τόσο πιό κρύος αέρας μπαίνει στο κουτί.

Εκεί στο ύψος της κάρτας γραφικών (στο κάθετο άξονα) και στο ύψος των Dimm (στον οριζόντιο) είναι η καλύτερη θέση.

Και μπαίνει κρύος αέρας και όταν μπαίνει υπό γωνία ψύχει και τα κατώτερα τμήματα της μητρικής και τα dimm και δεν εμποδίζει τη ροή που πρέπει να είναι από εμπρός κάτω προς τα πίσω πάνω.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν ξερω!

αποφασιστε εσεις οι ειδικοι/εμπειροι και πειτε μου!

εχω πληρη αγνοια σε αυτο το θεμα!

λετε να βοηθησει ενας καθηγητης φυσικης?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ προβληματιζεσαι σχετικα με το 2*8 βγαζουν ενω 1*12 βαζει. Μην σε απασχολει αυτο. Ειναι πολυ μικρη η διαφορα. Αλλα και να μην ηταν ο παραπανω αερας που θελει να φυγει θα βρει τον τροπο.

Μαριε αναφερομαι στον ανεμιστηρα της προσοψης και οχι σε αυτον που θα μπει στο πλαινο. Και λεω να μπει στο μεσο (δλδ 2 εκατοστα απο το κατω μερος πιο ψηλα) ετσι ωστε να καλυπτει τη μεγαλυτερη δυνατη επιφανεια η διασπορα του αερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου στο κουτί αυτό αρκεί ό ένας 12άρης που έχει στο πίσω μέρος (τον βλέπω για 12άρη αλλά δεν είμαι και σίγουρος), το τροφοδοτικό και μια τρύπα πάνω.

Για εισαγωγή αέρα έχει πρόβλημα και όχι για εξαγωγή.

Η εισαγωγή πρέπει να γίνεται όσο το δυνατόν πιο χαμηλά, ώστε να μην μπαίνει στον υπολογιστή ο ζεστός αέρας που εγκλωβίζεται στην κάτω επιφάνεια του γραφείου, αλλά και για λόγους αρχής. Η αρχή για σωστή ροή λέει εισαγωγή προς κάτω και εξαγωγή πίσω πάνω.

Μπορούμε να αλλάξουμε ελαφρά αυτό τον νόμο αλλά όχι δραστικά.

Αν βάλουμε έναν 8άρη στη θέση μπρος κάτω, εκεί που έχει ή δη τη γρίλια, δεν θα μαζεύεται ζεστός αέρας πίσω κάτω.

Αλλά αν τον βάλουμε πιό ψηλά θα έχουμε πρόβλημα πίσω κάτω στο κουτί και στη μητρική.

Για τους σκληρούς δίσκους, δεν υπάρχει πρόβλημα ψύξης.

Η Google δημισίευσε μια μελέτη για τους σκληρούς της δίσκους με τεράστιο αριθμό σκληρών δίσκων που δούλευαν κάτω από πολύ σκληρές συνθήκες και δεν διαπίστωσε πρόβλημα εξ αιτίας της αυξημένης θερμοκρασίας.

Για τα dimm ο πλαινός 120άρης θα τα καλύψει με τον καλύτερο τρόπο.

Με αυτό τον τρόπο θα έχει αθόρυβο και κρύο υπολογιστή.

Δεν χρειάζεται να έχει κανένα ανεμιστήρα δυνατό (άρα και θορυβώδη).

Ή θα αγοράσει αθόρυβους ανεμιστήρες με λίγες στροφές ή θα τους συνδέσει σε κονσόλα που ρυθμίζει τις στροφές στους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 19:43]

Εσυ προβληματιζεσαι σχετικα με το 2*8 βγαζουν ενω 1*12 βαζει. Μην σε απασχολει αυτο. Ειναι πολυ μικρη η διαφορα. Αλλα και να μην ηταν ο παραπανω αερας που θελει να φυγει θα βρει τον τροπο.

flasia time!

ο ergotelis ειχε κατσει και ειχε συγκρινει τους 2χ8 με το 1χ12...

Αρχική απάντηση από ergotelis [Χθες, στις 16:02]

Ενημερωτικά, ο ένας 120άρης έχει μεγαλύτερη επιφάνεια όπως και να το δεις, είτε σαν ανεμιστήρας μόνο είτε σαν όλο το πλαίσιο.

Σαν πλαίσιο =οι 8αριδες: 8*8*2=128 | ο 12άρης: 12*12=144

Σαν ανεμιστήρας μόνο= οι 8αριδες: 4*4*2*3,14=100,48 | ο 12άρης: 6*6*3,14=113,04

απο εκει καταλαβαινουμε πως η ροη θα ειναι μεγαλυτερη με ενα 12αρη παρα με 2 8αρια...

ΕΚΛΕΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ!

θα βαλω ενα 12αρη που βγαινει και πιο οικονομικο! :p

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 20:56]

Κατά τη γνώμη μου στο κουτί αυτό αρκεί ό ένας 12άρης που έχει στο πίσω μέρος (τον βλέπω για 12άρη αλλά δεν είμαι και σίγουρος), το τροφοδοτικό και μια τρύπα πάνω.

ειναι 8αρης και με μοντα θα βαλλω αλλον εναν...

τρυπα πανω ΔΕΝ γινεται να γινει, γιατι δεν υπαρχει αρκετος χωρος και γιατι εκει βαζω τα καλωδια! :p

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 20:56]

Για τα dimm ο πλαινός 120άρης θα τα καλύψει με τον καλύτερο τρόπο.

αρχικα δεν θα μπει εκει τιποτα...

αλλωστε μια χαρα δροσερες ειναι οι μνημες μου!

οταν αρχισω το "χοντρο" o/c θα δουμε...

Α!

τελικα δεν μου ειπατε!

ενα Dremel ποσο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν υπάρχει αρκετός χώρος?

Το πάνω καπάκι δεν βγαίνει?

Αν βγαίνει, είναι εύκολο να κάνεις μια στρογγυλή τρύπα στο μέγεθος ενός 80mm ανεμιστήρα και να την καλύψεις με ένα από τα έτοιμα μεταλλικά πλέγματα του εμπορίου.

Θα δείχνει όμορφο και τα καλώδια από κάτω δεν σε ενοχλούν.

Βέβαια θα χρειαστεί ειδικό εργαλείο.

Αν δεν βγαίνει, αξίζει τον κόπο να καλύψεις από κάτω το καπάκι ώστε να μη γίνει κάποια ζημιά και να πας τον υπολογιστή σου σε κάποιον που έχει το ειδικό εργαλείο (dremel), τόσο για το καπάκι όσο και για το πλαινό.

Για να καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η πάνω τρύπα, κλείσε το κουτί και μετά άνοιξε το και βάλε το χέρι σου μέσα να δεις που μαζεύεται όλη η ζέστη.

Θα διαπιστώσεις ότι εκεί μαζεύεται ο ζεστός αέρας και ψάχνει να βρει διέξοδο προς τα πάνω αλλά δεν μπορεί να φύγει.

Βέβαια το σημαντικότερο από όλα είναι να μειώσεις τη θερμοκρασία μέσα στο κουτί αφαιρώντας την πηγή θερμότητας της κάρτας γραφικών με το σύστημα ψύξης που πρότεινα.

Μετά βλέπεις αν είναι απαραίτητο να ανοίξεις και την πάνω τρύπα, μια και είναι δυσκολότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 23:41]

Τι εννοείς δεν υπάρχει αρκετός χώρος?

Το πάνω καπάκι δεν βγαίνει?

Αν βγαίνει, είναι εύκολο να κάνεις μια στρογγυλή τρύπα στο μέγεθος ενός 80mm ανεμιστήρα και να την καλύψεις με ένα από τα έτοιμα μεταλλικά πλέγματα του εμπορίου.

Θα δείχνει όμορφο και τα καλώδια από κάτω δεν σε ενοχλούν.

Βέβαια θα χρειαστεί ειδικό εργαλείο.

Αν δεν βγαίνει, αξίζει τον κόπο να καλύψεις από κάτω το καπάκι ώστε να μη γίνει κάποια ζημιά και να πας τον υπολογιστή σου σε κάποιον που έχει το ειδικό εργαλείο (dremel), τόσο για το καπάκι όσο και για το πλαινό.

Για να καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η πάνω τρύπα, κλείσε το κουτί και μετά άνοιξε το και βάλε το χέρι σου μέσα να δεις που μαζεύεται όλη η ζέστη.

Θα διαπιστώσεις ότι εκεί μαζεύεται ο ζεστός αέρας και ψάχνει να βρει διέξοδο προς τα πάνω αλλά δεν μπορεί να φύγει.

lol

αλλο καταλαβες man...

δες αυτην την φωτο...

http://i70.photobucket.com/albums/i114/sakis_the_fraud/the_lab/DSC00231copy.jpg

εννοω οτι το απο το κουτι μεχρι το γραφειο δεν υπαρχει αρκετος χωρος, μολις 2 δαχτυλα, για να υπαρχει απο εκει ροη αερα...

επισης εκει περα κρυβω ολα τα καλωδια (φορτιστες, USB για κινητα, ψηφιακες κ.α.) αρα ο χωρος ειναι χρησιμος...

αυτο απορριπτεται λοιπον...

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 23:41]

Eνα φτηνο απο πρακτικερ περι τα 20ε. Ισως και λιγοτερα. Απο Μακρο εγω το πηρα 12ε.

Πισω γιατι να μην βαλεις 12αρη?

Makro λες ε?

θα παμε μια βολτα απο κει...

γιατι 12αρης δεν χωραει...

το μετρησα για να κοψω το σιδερο εκεινο αλλα δεν...

θα "φαω" μονο την γωνια και θα κοψω καποιο κομματι για να μπει αλλος ενας 8αρης...

εννοειται οτι αυτος θα ανεβει πιο πανω για να χωρεσει και ο αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Παντως ορεξη να εχεις και μπορεις να κανεις το κουτακι αγνωριστο.

Επισης να μαζεψεις τα καλωδια οσο μπορεις και να αντικαταστησεις τις 2 καλωδιοταινιες με round cables.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο μια συζητηση με τον father (χορηγος! :hehe: ) ειμαστε σε σωστο δρομο...

απλα ηθελα να ρωτησω...

εμεις εχουμε ενα κρουστικο δραπανο BOSCH...

δεν γινεται μπροστα αντι για τρυπανι να βαλουμε τους δισκους λειανσης?

(καλα τις τρυπες τις κανω ανετα...)

Link to comment
Share on other sites

To ψάξιμο για cost effective λύσεις πάντα κάνει καλό αλλά απότι κατάλαβα δεν έχεις dremel και επίσης δεν έχεις ξανακόψει με dremel. Το να ξεκινήσεις με κύκλους (80 ή 120mm) το βλέπω αρκετά hard. Επίσης υπολόγισε ότι θές και καμμιά 10αριά δίσκους και αρκετή μα αρκετή υπομονή. Ψάξε στο google για DIY case modding να δείς πως γίνεται γιατί δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται εκ πρώτης όψεως.

Με δεδομένο ότι έρχεται καλοκαιράκι (και αναμένεται θερμό) πολλοί από μας σιγά σιγά αφαιρούμε τα πλαινά (εγώ έχω 7 ανεμιστήρες και μόλις βγάλω το πλαινό η θερμοκρασία κατεβαίνει 3-4 βαθμούς).

Επίσης το κουτί δεν έχει χώρο και δεν σου δίνει πολλές δυνατότητες. Πιο λογική λύση είναι να το αφήσεις όπως είναι (χωρίς πλαινό) και να περιμένεις μετά το καλοκαίρι για καινούργιο κουτάκι που θα σε καλύψει καλύτερα και σε πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Και τη μόντα να κάνεις τώρα το καλοκαίρι με τους ανεμιστήρες θα δείς μεγαλύτερες θερμοκρασίες και θα απογοητευτείς.

Τα παραπάνω είναι όλα άκυρα στην περίπτωση που θές να δοκιμάσεις και να πειραματιστείς περνώντας το χρόνο σου αποκτώντας νέες εμπειρίες στο case modding. Έχει πάρει ήδη αρκετές λύσεις από experts του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

να 'μαι παλι!

την αλλη βδομαδα τα σχεδια θα υλοποιηθουν...

εχω μερικες ιδεες και μερικες αλλαγες σχεδιου...

ας αρχισω απο τις αλλαγες...

πισω δεν θα γινει τρυπα για να μπουν 2 8αρηδες...

πηρα αυτην την αποφαση, γιατι αν καταφερω και κανω κατι τετοιο μετα το κουτι θα ειναι αθλιο γιατι δεν θα εχω κατι να κλεισω το κενο που θα δημιουργηθει...

ετσι λεω να βαλω εναν ανταπτορα απο 80 σε 120 για να βαλω κατι καλο...

αλλη αλλαγη δεν υπαρχει!

παμε στις ιδεες!

τελικα βρηκα τι κανει πιο πολυ θορυβο στο PC μου...

δεν ειναι αλλο, απο τον ανεμιστηρα του τροφοδοτικου!

απορω πως δεν το ειχα σκευτει...

οταν τα βγαλω ολα απο το κουτι για να κανω τις τρυπες, θα αλλαξω και αυτον τον ανεμιστηρα.

επισης θα κανω κατι σαν cage για σκληρους με πλεξυ!

επειδη το κουτι μου εχει θεση ΜΟΝΟ για εναν σκληρο, μιας και δεν νομιζω να κατσω πολυ καιρο μονο με εναν αποφασισα να προχωρησω σε αυτην την μοντα.

δεν θα ειναι τιποτα περιπλοκο απλως 2 πλεξυ...

εχω κανει και μερικα σχεδια (κυριως για να δοσω στον μπαμπα μου να καταλαβει και να μου δωσει τα σωστα υλικα-εργαλεια, γιατι εγω αν κατσω να τα βρω δεν θα γινει τπτ!)

λεω για κατι τετοιο...

cage.jpg

αλλα εχω μια δυσκολια...

λογω ασχετοσυνης μου με το πλεξυ, δεν ξερω πως να το κολησω!

στο σχεδιο εχει κατι στρογγυλα που θεωρητικα ειναι βιδες, αλλα νομιζω πως γινεται να το κολλησω και με σιλικονη...

εδω ειναι το μπροστινο κομματι του κουτιου, οπως σκευτομαι να το κανω!

casefront.jpg

εκει που ειναι τα μαυρα, ειναι ενα κομματι που δεν θα κοψω, για να βιδοσω την γριλλια αλλα και τον ανεμιστηρα!

για πειτε αποψεις!

Link to comment
Share on other sites

πηρα τα υλικα, και περιμενω τα φανακια απο το e-shop!

εχω να δηλοσω οτι το AKASA AK-TK-01 COMPUTER CABLE TIDY KITS ειναι η μεγαλυτερη κλεψια του πλανητη!

πηρα τα ιδια πραγματα που εχει μεσα, και σε μεγαλυτερη ποσοτητα ΜΟΝΟ 2,60!

ειχα ενα προβλημα με το πλεξυ (τι προβλημα δηλαδη, το εσπασα το 1!!) αλλα για αυτο ειχα προνοησει και πηρα 2!

αυριο το πρωι θα γινουν οι εργασιες!

(αν ολα πανε καλα...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

εχω να δηλοσω οτι το AKASA AK-TK-01 COMPUTER CABLE TIDY KITS ειναι η μεγαλυτερη κλεψια του πλανητη!

Καλα akasa πλαστικα πηρες?:D

Καθε μαγαζι ηλεκρικων εχει απο τετοια.

Καλες μοντες αυριο:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Χθες, στις 23:29]

Καλα akasa πλαστικα πηρες?:D

Καθε μαγαζι ηλεκρικων εχει απο τετοια.

Καλες μοντες αυριο:T:

αυτο λεω!

σκευτομουν να τα παρω αλλα εκανα μια αναζητηση στο φορουμ και βρηκα οτι εχει σε ολα τα μαγαζια με ηλεκτρονικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [12-04-2007 00:43]

αυριο το πρωι θα γινουν οι εργασιες!

(αν ολα πανε καλα...)

οι εργασιες εχουν παγωσει...

εχω δοκιμασει ποσα τρυπανια και δεν μπορω να το τρυπισω το γ@μιδι το κουτι!

υπαρχει μια σχετικη αγγελια στην κατηγορια "ΖΗΤΗΣΗ".

α!

να μην ξεχασω να προσθεσω την κλεψια νο2!

αυτο...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804332

PER.804332.jpg

κανει 1,40...

οταν το κυριο συστατικο του, η αντιστασουλα δηλαδη, κανει μονο 0,05 ευρω!

twommz3jmynmzg0m2cam.jpg

1,35 κανουν τα καλωδια και τα πλαστικα?

[οφφ-τοπικ]

τελικα το βιβλιο της φυσικης της Β λυκειου δεν ειναι μονο σουπλα για τα ποτηρια...

στο κεφαλαιο με τις αντιστασεις λεει για τον χρωματικο κωδικα που εχουν πανω!

πολυ χρησιμο γιατι οταν το 'πα στον υπαλληλο στο μαγαζι, μου πε οτι για να κανω κατι τετοιο πρεπει να κανω ολοκληρο κυκλωμα :dots:

αρχισα να του λεω οτι εχω τετοιο πραγμα και δεν ειναι κυκλωμα αλλα μια απλη αντισταση...

την λυση εδωσε η τεχνολογια, γιατι τελικα πηρα τηλ. σπιτι (τα ειχα παιξει εν τω μεταξυ γιατι η αδερφη μου το μονο που ξερει απο υπολογιστες ειναι να παιζει sims και να κατεβαζει τραγουδια και τωρα σκαλιζε το κουτι μου! αλλα τελικα ολα οκ!) και μου ειπαν τα χρωματα που εχει πανω η αντισταση της ZALMAN και ετσι πηρα 2 ιδιες!

[/οφφ-τοπικ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [10-03-2007 19:36]

επειδη τις 2 πρωτες μερες που την ειχα βαλει, ειχα αφησει εντελως γυμνο το case, εβλεπα θερμοκρασιες κοντα στους 24-27 σε idle και σε 27-32 σε full load...

οκ.......

μετα εκλεισα το κουτι και ολες οι θερμοκρασιες ανεβηκαν 4-5 βαθμους...

οκ......

την τελευταια βδομαδα ειχα το κουτι ανοικτο για να δω τι παιζει...

λογικα θα παιζει οτι επαιζε και τις 2 πρωτες μερες που ειχες αφησει εντελως γυμνο το case

χθες και προχθες που το εκλεισα εγινε παλι το ιδιο....

φτουυυυυυυ........και γω που νομιζα οτι κατι θα ειχε αλλαξει........ισως αλλαξε η ψυχολογια του κουτιου σου.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.