Jump to content


Wireless Networking - Βοήθεια!


GeorgeVasil

Recommended Posts

Θα μπω κατευθείαν στο ψητό λέγοντας σου ότι είμαι παντελώς ασχέτως από Wirelless.

Η κοπέλα μου αγόρασε αυτό Vigor 2700G .

Στο σπίτι της υπάρχουν 3 PC.To δικό της,του αδερφού της,και το λαπτοπ της μαμάς.

Η κοπέλα μου συνδέεται ενσύρματα με cat5 στο router,ενώ για τον αδερφό της έχουμε εγκαταστήσει επιτυχώς αυτό εδώ το οποίο συγχρονίζει με το ρουτερ (ποτέ με full σήμα ποτέ με λίγο σήμα). Το λαπτοπ είναι και αυτό Wireless.

To πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπουν Ίντερνετ o υπολογιστής του αδερφού και το λαπτοπ της μαμάς ενώ συγχρονίζουν.

1)Τι πρέπει να κάνω όντας Full άσχετος για να δουν Net -Lan τα αλλα 2 pc???(όλα τα PC έχουν Windows XP).

2)Πως θα προστατέψω την σύνδεση από επιτήδειους??(Νομίζω έχει βάλλει κωδικό WEP,είναι αυτό αρκετό??)

Live Demo του Router εδώ .

Αν μπορείτε δώστε οδηγίες,με βάση το Live Demo,γιατί και εγώ δεν ξέρω αρκετά,αλλα και θα μεταδοθούν μέσω τηλεφώνου.:p

Απαντήσεις του στυλ :''Χώρισε την αμέσως'',''Σου είπα να την χωρίσεις αυτήν'' απορρίπτονται.:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Παιδία.

’νοιξα από το Router την ΜΑC Adreess του αδερφού.

Στο TCP/IP της σύνδεσης του αδερφού έβαλα χειροκίνητα:

ΙP:192.168.1.11

Subnet Mask:255.255.255.0

Default Gateway:192.168.1.1

Το Router αναγνωρίζει/''βλέπει'' το PC του αδερφού.Επίσης απενεργοποιήσα και το Firewall τον Win.

Το ιντερνετ είναι ακόμα άφαντο όμως.Τι άλλο πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dellman [Σήμερα, στις 19:28]

PIng κάνεις?

Dns έχεις βάλει?

Ping απο το pc του αδερφού έτσι?Οχι δεν έχω δοκιμάσει.

Βασικά το σήμα είναι αδύνατο τις περισσότερες φορές.Γίνετε να γίνει καμιά βελτίωση?

DNS όχι.Ούτε καν ξερω τι και πως.

:o

Link to comment
Share on other sites

Το pc της κοπέλας τι ρυθμίσεις έχει; Μπορεί η ip του να μην είναι η 192.168.1.1 οπότε να μην παίζει και το ping. Επίσης όταν λες "συγχρονίζει" φαντάζομαι πως εννοείς να συνδέεται η ασύρματη κάρτα του pc στο access point του modem-router, ε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 20:28]

Το pc της κοπέλας τι ρυθμίσεις έχει; Μπορεί η ip του να μην είναι η 192.168.1.1 οπότε να μην παίζει και το ping. Επίσης όταν λες "συγχρονίζει" φαντάζομαι πως εννοείς να συνδέεται η ασύρματη κάρτα του pc στο access point του modem-router, ε;

Ναι όταν λέω ότι συγχρονίζει αυτό εννοώ.

Ping δεν παίζει.

Το pc της κοπέλας έχει ΙP:192.168.1.10/Subnet Mask:255.255.255.0

Οταν λες '' Μπορεί η ip του να μην είναι η 192.168.1.1 '' εννοείς αυτή του router?

Πως γίνετε και τυχαίνει σε μένα πάντα να βγαζω το φίδι από την τρύπα..:confused:

:help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Από πού καταλαβαίνεις ότι συνδέεται η ασύρματη κάρτα με το access point; Αν είναι συνδεδεμένα και δεν παίζει το ping όπως μου λες, τότε έχεις κάνει κάποιο λάθος στις ip/mask, κάτι που θεωρώ λιγότερο πιθανό, οπότε κλίνω προς το ότι δεν έχουν συνδεθεί.

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Οταν λες '' Μπορεί η ip του να μην είναι η 192.168.1.1 '' εννοείς αυτή του router?

Ναι αλλά αφού λες ότι της αδερφής έχει 192.168.1.10 και παίζει σωστά μάλλον αυτήν έχει.

Εγώ θα κοίταζα να βγάλω όλα τα firewall και να προσπαθήσω να κάνω την ασύρματη σύνδεση από μηδενική βάση. Οδηγός σου για το αν έχουν συνδεθεί πρέπει να είναι το ping. Αν δεν έχεις αυτό μάλλον δε θα έχεις και επικοινωνία μεταξύ των υπολογιστών.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Mate!;)

Καταλαβαίνω ότι συνδέετε,αφού ζητάει κλειδί WEP,και μετά δείχνει στην ασύρματη σύνδεση ποσό % σήμα πιάνει.

Προς το παρών το έχουμε αφήσει το θέμα γιατί το ένα pc εκλ@σε στα καλά καθούμενα.

θα ενημερώσω όταν έχω νέα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.