Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GECUBE X1950 PRO


kyrmin

Recommended Posts

Γεια χαρα! επειτα απο πολυ ψαξιμο και χαμενο χρονο σας ποσταρω αν μπορειτε να με βοηθησετε σε ενα προβλημα! πριν λιγες μερες συνθεσα ενα μηχανημα της υπογραφης πιο κατω και απο καρτα γραφικων οπως βλεπετε επελεξα την gecube X1950 Pro 512mb ddr3. Το προβλημα που αντιμετωπισα για πρωτη φορα αρχικα ηταν οτι μετα απο 10 λεπτα παιχνιδιου το μηχανημα κολλαγε και εκανα restart. Εψαξα για νεους drivers και εγκατεστησα τους catalyst 7.2 ελπιζοντας οτι θα βελτιωθει η κατασταση, φυσικα τιποτα δεν αλλαξε και πεφτοντας τυχαια το ματι μου στο control panel ειδα οτι το Memory Clock χρονιζει στα 689 MHz αντι για 1380 MHZ που ειναι το κανονικο. δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο. κατεβασα και παλιοτερους drivers και τoυς τελευταιους omega, εκτελεσα και το driver cleaner πριν απο καθε εγκατασταση για να γινει σωστη δουλεια αλλα.... τζιφος! την τελευταια φορα με πεταξε εξω απο ενα παιχνιδι (call of duty 2) στελνοντας κιενα μηνυμα οτι το vpu recover διεκοψε την επαφη με τους drivers. Μηπως υπαρχει καποια προταση η καποια ρυθμιση που δεν εχω κανει καλα? Τους drivers παντως τους βλεπει κανονικα το device manager ως X1950 PRO και X1950 PRO Secondary. Δεν ξερω τι αλλο να κανω κιεχω αρχισει να πιστευω οτι εχω πεσει σε ελλατωματικο hardware.

:(

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το memory clock ετσι πρεπει να ειναι οι μνημες ειναι ddr αρα αυτο που ισχυει ειναι 689 * 2 =1378 mhz αρα εισαι ενατξει. Για απενεργοποιησε το vpu recover απο το CCC της ati.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kyrmin κι εγω πηρα προχθες μια X1650pro που εχει κανονικα memory clock 1380MHz αλλα στο control panel δειχνει 689MHz... Επομενως πρεπει να ισχυει αυτο που λεει ο ΓΙΩΡΓΟΣ ... Πρεπει να εχει σχεσει και με το DUAL RAM. Επομενως 689 * 2 =1378 mhz. Κι εγω μολις τοποθετησα την x1650pro ενω ολα πανε καλα με την καρτα (ελπιζω, γιατι δεν εχω κανει καμια δοκιμη ακομα, αλλα ετσι δειχνει προς το παρων) σε αντιθεση μ' εσενα, εχασα ξαφνικα τον ηχο του υπολογιστη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ και κατι αλλο.

Εγκατεστησες το (.net framework v2.0) που χρειαζεται το control panel της ati? Μηπως παιζει κανα ρολο αυτο?

Αν και νομιζω, οτι αν δεν το εχεις εγκαταστησει δεν μπορεις να ανοιξεις το control panel της ati... :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Σήμερα, στις 10:16]

ΑΑΑΑ και κατι αλλο.

Εγκατεστησες το (.net framework v2.0) που χρειαζεται το control panel της ati? Μηπως παιζει κανα ρολο αυτο?

Αν και νομιζω, οτι αν δεν το εχεις εγκαταστησει δεν μπορεις να ανοιξεις το control panel της ati... :bigsmile:

Ναι εχει εγκατασταθει κανονικα και στους παλιους και στους καινουργιους drivers! Οσο για το cpu recover δεν εχει σχεση γιατι 1)στους drivers του cd που ειχε η συσκευασια δεν υπηρχε στο control panel 2)το δοκιμασα και αυτο αλλα δεν ειδα καποια αλλαγη στο προβλημα. Στο manual λεει οτι στο device manager των windows, στους ελεγκτες ηχου βιντεο και παιχνιδιων πρεπει να υπαρχει ενας driver ως ATI T200 Unified AVStream. Σεσενα το εμφανιζει πουθενα αυτο η δεν εχει καποια σχεση? Λες να κανω ενα format και να τους περασω παλι μηπως εχουν κανει καμμια πατατα τα windows?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το απογευμα τι μου δειχνει στους ελεγκτες ηχου....... που θα ειμαι στο pc μου!!!

δεν νομιζω οτι πρεπει να κανεις φορματ εκτος αν εχεις πολυ καιρο κ δεν σε κουραζει η ολη κατασταση του format + αν εχεις κ αλλα problems. Κατι αλλο πρεπει να ειναι. Κανε ενα καλο uninstall της καρτας και ξαναπερνα μονο τους catalyst 7.2 απο το site της ati. Εγω το cd της sapphire ουτε που το κοιταξα να δω τι εχει μεσα... Κατευθειαν τους καινουργιους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Σήμερα, στις 14:19]

Θα σου πω το απογευμα τι μου δειχνει στους ελεγκτες ηχου....... που θα ειμαι στο pc μου!!!

δεν νομιζω οτι πρεπει να κανεις φορματ εκτος αν εχεις πολυ καιρο κ δεν σε κουραζει η ολη κατασταση του format + αν εχεις κ αλλα problems. Κατι αλλο πρεπει να ειναι. Κανε ενα καλο uninstall της καρτας και ξαναπερνα μονο τους catalyst 7.2 απο το site της ati. Εγω το cd της sapphire ουτε που το κοιταξα να δω τι εχει μεσα... Κατευθειαν τους καινουργιους...

Ok! Το format ουτως η αλλως θα το κανω σε καμμια εικοσαρια μερες για να βγαλω τον IDE που εχω, να βαλω εναν SATA II και για να περασω και τα xp pro 64bit που περιμενω να μου τα στειλουν! Εκανα κιενα update στο bios της μητρικης αλλα δεν ειδα καμμια αλλαγη στο προβλημα της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Για Gecube μονο από τον κατασκευαστή drivers και όχι από την ATi.

Οι Gecube δεν υποστηρίζονται από τους επίσημους drivers.

Οπότε δοκίμασε τους οδηγούς που είχε μαζί η κάρτα.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=32738&highlight=gecube

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyrmin

Γεια χαρα! επειτα απο πολυ ψαξιμο και χαμενο χρονο σας ποσταρω αν μπορειτε να με βοηθησετε σε ενα προβλημα! πριν λιγες μερες συνθεσα ενα μηχανημα της υπογραφης πιο κατω και απο καρτα γραφικων οπως βλεπετε επελεξα την gecube X1950 Pro 512mb ddr3. Το προβλημα που αντιμετωπισα για πρωτη φορα αρχικα ηταν οτι μετα απο 10 λεπτα παιχνιδιου το μηχανημα κολλαγε και εκανα restart. Εψαξα για νεους drivers και εγκατεστησα τους catalyst 7.2 ελπιζοντας οτι θα βελτιωθει η κατασταση, φυσικα τιποτα δεν αλλαξε και πεφτοντας τυχαια το ματι μου στο control panel ειδα οτι το Memory Clock χρονιζει στα 689 MHz αντι για 1380 MHZ που ειναι το κανονικο. δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο. κατεβασα και παλιοτερους drivers και τoυς τελευταιους omega, εκτελεσα και το driver cleaner πριν απο καθε εγκατασταση για να γινει σωστη δουλεια αλλα.... τζιφος! την τελευταια φορα με πεταξε εξω απο ενα παιχνιδι (call of duty 2) στελνοντας κιενα μηνυμα οτι το vpu recover διεκοψε την επαφη με τους drivers. Μηπως υπαρχει καποια προταση η καποια ρυθμιση που δεν εχω κανει καλα? Τους drivers παντως τους βλεπει κανονικα το device manager ως X1950 PRO και X1950 PRO Secondary. Δεν ξερω τι αλλο να κανω κιεχω αρχισει να πιστευω οτι εχω πεσει σε ελλατωματικο hardware.

:(

Επέστρεψε την κάρτα . Αν δε βαριέσαι δοκίμασε format, μήπως είχες nvidia πριν; και δεν απεγκατέστησες σωστα τους drivers; Η gecube παίζει πλέον με τους επίσημους οδηγούς της ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 17:18]

Επέστρεψε την κάρτα . Αν δε βαριέσαι δοκίμασε format, μήπως είχες nvidia πριν; και δεν απεγκατέστησες σωστα τους drivers; Η gecube παίζει πλέον με τους επίσημους οδηγούς της ΑΤΙ.

Το μηχανημα ειναι καινουργιο εκτος του σκληρου δισκου και το dvd που τα ειχα σε αλλο υπολογιστη και τον εκανα format οταν τον εβαλα σε αυτον! Μαλλον εχεις δικιο γιατι σημερα ειδικα εχω αγανακτησει απο τις εγκαταστασεις και απεγκαταστασεις των drivers και αποτελεσμα δεν βλεπω :wall:

Link to comment
Share on other sites

Η gecube παίζει πλέον με τους επίσημους οδηγούς της ΑΤΙ.

Σωστα, Αυτο που εγραψα τοτε ηταν πριν τους 6.11

Πλεον υποστηριζονται, αλλα προσοχη στην 1950 pro, υπαρχει ειδικο αφιερωμα στην ΑΤΙ για drivers.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αρκετες δοκιμες και ψαξιμο διαπιστωσα οτι οταν βαζω ενα παιχνιδι να τρεξει σε directX7 τρεχει κανονικα αρχικα και μετα κατι σαν να παει να κολλησει αλλα δεν κολλαει. Εβγαλα το direcX9 και το ξαναεβαλα αλλα τιποτα! ξανα τα ιδια! Μηπως παιζει καμμια ρυθμιση απο BIOS? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Τι κακο εχεις πειραξει απο ΒΙΟΣ στις μνημες σου?

Κατι τετοιο μου μυριζει, γιατι στο κανει μονο σε παιχνιδια απ οτι βλεπω σ αυτα που αναφερεις.

Πες μας βημα βημα το πως ειναι οι μνημες στο ΒΙΟΣ σεταρισμενες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 00:51]

Τι κακο εχεις πειραξει απο ΒΙΟΣ στις μνημες σου?

Κατι τετοιο μου μυριζει, γιατι στο κανει μονο σε παιχνιδια απ οτι βλεπω σ αυτα που αναφερεις.

Πες μας βημα βημα το πως ειναι οι μνημες στο ΒΙΟΣ σεταρισμενες.

Ειναι στην λειτουργια DDR2 800 εκει τις εβαλα εγω αφου εκει πρεπει να δουλευουν.

Απο θερμοκρασιες δεν ξερω γιατι δεν το βλεπω στο control panel

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [12-03-2007 23:35]

Σωστα, Αυτο που εγραψα τοτε ηταν πριν τους 6.11

Πλεον υποστηριζονται, αλλα προσοχη στην 1950 pro, υπαρχει ειδικο αφιερωμα στην ΑΤΙ για drivers.

Αυτό εννοείς; Δεν το είχα προσέξει, μήπως ξέρεις τι διαφορά έχει από τους τυπικούς οδηγούς;

http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&task=knowledge&questionID=23582

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.