Jump to content



Modding XFX 8800GTX


Expert

Recommended Posts

Καλησπέρες σε όλους,

Πρόσφατα απόκτησα μια XFX 8800GTX και με έτρωγε το χεράκι μου..είπα να την μοντάρω....

Δεν χρειάστηκε να το σκεφτώ και πολύ...

Βρήκα Εδώ τα σημεία που γίνονται τα vgpu k vmem mods καθώς και τα σημεία ανάγνωσης τάσεων vgpu k vmem....

Τα απαραίτητα συμπράκαλα για αυτή τη δουλειά ήταν τα εξής...

1.8800GTX :p

2. 2 Τρίμερ πολλών στροφών 500Ω και 20κΩ

3. 2 Διακοπτάκια

4. 1 τετράπηνο molex

5.Κολλητηρι με κάπως λεπτή μύτη και λεπτό μαλακό καλάι(dsc02365ri6.th.jpg , dsc02366gb6.th.jpg)

..αυτό που χρησιμοποίησα εγώ ήταν ένα ANTEX Model C με μύτη 0.5μμ...(έχει και 0.12:eek: )

6.Θερμοπίστολο συλικόνης και 1 ράβδο.(dsc02358an1.th.jpg)

Στην σελίδα που παρέθεσα λέει μέσα για 400Ω...εγώ για σιγουριά και επειδή την έχω πατήσει κι άλλη φορά είπα να βάλω μια μεγαλύτερη ώστε να μπορώ να το ρυθμίσω και στα Default....έλα όμως π δεν μ έκανε την χάρη...με 500Ω μ βγάζει 1.36 από 1.26 που είναι μαμά...οπότε...εγώ θα πρότεινα μία 600Ω

Στίς μνήμες πάλι το ίδιο έγινε... +0.1 με τα 20κΩ...οπότε πιστεύω πώς με μία 25κΩ θα είσαστε οκ ακόμα και μαμά να θέλετε να την παίζετε...

Μετά από ώριμη σκέψη...αποφάσησα να βάλω 2 διακοπτάκια ώστε να μπορώ να δουλεύω τα mods όποτε θέλω....γιατί για κάθε μέρα...ακόμα και στα default ρολόγια δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρεί ακόμα σκούρα...

Επίσης...επειδή για να ρυθμίσεις την τάση με τα τρίμερ πολλών στροφών...είναι κάπως περίεργα τα πράγματα..γιατί εκεί που 8έλει 10 στροφές για 0.05...μπορεί με μία στροφή να πάει +0.05...οπότε ξεχνάμε και το σενάριο...γυρίζουμε...μετράμε...γυρίζουμε....μετράμε...

Έτσι είπα να συνδέσω τον molex στα σημεία ανάγνωσης των τάσεων για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις και να βλέπουμε συνεχώς την τάση που έχουμε τρέχοντας εκείνη την στιγμή κάποιο 3dmark ;)

Δυστυχώς όμως δεν τράβηξα φωτογραφίες σε κάθε στάδιο...αλλά μόνο το αποτέλεσμα :(

Λοιπόν....εδώ έχουμε φωτό από την κάτω πλευρά της κάρτας...με τα ψυκτράκια που μπήκαν....πολύ σίδερο ρε φίλε μου...

dsc02325copyxq0.th.jpg

Και δώ είναι φωτογραφίες απ την πάνω μεριά της κάρτα όπου και έγιναν τα mod

dsc02334copyns4.th.jpg και dsc02337copyud3.th.jpg

Ότι είναι τέρμα αριστερά και έχει κόκκινο καλώδιο...είναι vgpu...ότι είναι τέρμα δεξια και έχει καφέ καλώδιο...είναι vmem

Τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ενθαρυντικά...

Από 684/1100 benchable που πήγαινε η κάρτα...τώρα πάει 770 στον πυρήνα με 1.52 και οι μνήμες 1225 με 2.15.... βέβαια...πολύ τσίτα αυτά τα νούμερα(

Να πώ πώς στις 8800 όσο ανεβαίνει ο πυρήνας τόσο πέφτουν οι μνήμες)....ούτως η άλλως μόνο για bench πάει εκεί...every day είναι 675/1050

Δυστυχώς(για άλλη μια φορά :p) δεν πρόλαβα να τραβήξω κάποια συγκριτικά...μόλις βρώ χρόνο...θα το ενημερώσω

big thanx to NTG for the photo resizing ...γιατί μανα μ...δεν προλαβαιναμε να κατεβάσουμε το Photoshop

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 21:22]

Τα απαραίτητα συμπράκαλα για αυτή τη δουλειά ήταν τα εξής...

1.8800GTX :p

Με 6600gt δεν γινεται αυτο ? :p [και με τα ιδια skores ] :p

Ωραια παρουσίαση :)

Link to comment
Share on other sites

στο επομενο modarisma μην ξεχασεις στα συνεργα να βαλεις και το photoshop μεσα..

nice και παλι..

αντε να επεκταθεις και σε μητρικες...και αντε με το καλο να πιασεις 50Κ με το υπαρχον hardware..(2001 βεβαιως βεβαιως)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Να την κανεις 775 να ρίξεις πάνω εναν core για να εκτοξευτει το 01 στην Σελήνη :p

[Δεν σπαμαρω αλλο ιλ προμισε.]

Μακάρι να είχα φράγκα να το έκανα...

Από τώρα σχεδιάζω...αλλά μέχρι να γίνει αυτό θέλω 2 μήνες...αλλά η AMD θα έχει κάνει τιποτες μέχρι τότες? :p

[To καλό που σου θέλω :hehe:]

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο παιχτης:clap: :clap: :clap:

Τον πυρινα τον ψυχεις με νερακι φανταζομαι ε;

Αντε να δω ποτε θα κατσω να μονταρω και εγω τη δικια μου,να τις βαλουμε παρεουλα να τρεξουμε κανενα Μαρκο:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu

καραφλου δεν βλεπω και αγχωνομαι :p

Well done!:D

Καραφλου for evah ρα...

Αρχική απάντηση από phil

Ωραιος ο παιχτης:clap: :clap: :clap:

Τον πυρινα τον ψυχεις με νερακι φανταζομαι ε;

Αντε να δω ποτε θα κατσω να μονταρω και εγω τη δικια μου,να τις βαλουμε παρεουλα να τρεξουμε κανενα Μαρκο:D

Thanx bro...

Εννοάται...αν και δεν είναι ακριβώς νερό...αλλά παραφλού του θεού..αν και σύντομα...οταν ξεβαρεθώ λίγο την ζωή μου...και βρώ χρόνο...8α μπεί και κανένα TEC πάνω(αν αντέξει αυτό που έχω)

θές να μου τις φέρεις?:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

’ργησες λιγάκι αλλά που θα πάει...θα το καταλάβεις και συ...:hehe:

Θα σου δώσω ένα Hint.... Το έκλεψε ο Γιάννης απο τον Γιαννάκη...;)

Το ζουμί της υπόθεσης έιναι όμως άλλο....πήγες και ξέθαψες ένα θρεντ 4 μηνών για πιο λόγο ακριβώς?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.