Jump to content


overclock σε p(4)!


v.djay!

Recommended Posts

Έχω έναν p4 3Gh+asus p5b-v+2x512 ddr2(667mh-5-5-5/15 με passive cooling)πρίν προβώ στήν αγορά νέου cpu,mo-bo λέω να τσιτώσω τα γκάζια στο υπάρχων pc...τι εξοπλισμό(psu,cooling) θα χρειαστώ?φυσικά τον εξοπλισμό θα τον κρατήσω κ μετά τήν αναβάθμιση(quad core+mo-bo"bearlake"+ddr3 dimm's)

άρα θέλω κατι που να με καλύπτει(φαντάζομαι watercooling+psu>450watt!)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πάντα τι λεφτά έχεις να χαλάσεις.....

Η μητρική που έχεις είναι πολύ καλή, μην την αλλάξεις να πας σε bearlake... Αν θες πάρε όταν έχεις λεφτά έναν core 2 duo ή quad με 1066fsb και θα ανέβει πολύ... Πάρε ένα επώνυμο τροφοδοτικό γύρω στα 500-550 Watt... Αν θες crossfire πάρε 600-700 watt...

Για water cooling κοστίζει αρκετά οπότε αρκέσου σε μια καλή αερόψυκτρα, όπως η Scythe Inifnity ή Scythe Ninja Plus για πιο φτηνά (αν πάρεις την ninja βάλε πάνω έναν άλλον δυνατό δωδεκάρη ανεμιστήρα και θα δεις διαφορά) ;)

Οι 667 μνήμες σου φτάνουν μια χαρά για να πας 4+ Ghz τον Pentium 4.. Αν πάρεις κάποτε conroe, πάρε μνήμες 800Mhz και είσαι οκ... Έχει το πλαίσιο mushkin 2x1 GB με 180 ευρώ... Το DDR3 δεν θα έχει αρχικά μεγάλη διαφορά... Μόνο όταν βγουν dimms με 1333mhz ή 1600mhz τα οποία το Bearlake δεν θα υποστηρίζει...

Αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Sorry από υδρόψυξη είμαι άσχετος... Κατά καλοκαίρι μεριά θα βάλω και εγώ υδρόψυξη...

Αν θες να την βγάλεις φτηνά πάρε μια Scythe Infinity αερόψυκτρα, βάλε δυο δυνατούς ανεμιστήρες και δεν θα έχεις πρόβλημα....

Πουλά μια ο Dr. Gonzo επί τι ευκαιρία... :)

Link to comment
Share on other sites

Για ένα αξιοπρεπές water cooling υπολόγισε γύρω στα 120-150 ευρώ... Και όχι και τίποτα το φοβερό... Για αυτό σου λέω αν θες να την βγάλεις άνετα με λίγα λεφτά μέχρι τις ζέστες πάρε μια infinity ή ninja plus με δυνατό ανεμιστήρα και θα ανέβει ο επεξεργατής στα όρια...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα από υδροψύξεις κ σκεφτόμουν να φωνάξω ειδικό γιά την εγκατάσταση..άρα μπορείτε να μου προτείνετε τα watercooling parts κ εγώ με την σειρά μου τα αγοράζω κ τα δίνω σε ειδικό να τα εγκαταστήσει στο pc κ να τα συναρμολογήσει..:upside: :flower: :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.