Jump to content



PCI-E overclocking


anthis

Recommended Posts

Οι περισσότερες καλές μητρικές με προορισμό το overclock έχουν επιλογή αύξησης της συχνότητας καθώς και της τάσης του PCI express...

Η normal τιμή είναι 100mhz... Με την αύξησή της άραγε κερδίζει τίποτα το σύστημα σε επιδόσεις 3D? Πιθανότατα εξαρτάται από την κάρτα γραφικών που χρησιμοποιήται...

’ραγε ποιες κάρτες επωφελούνται λοιπον και μέχρι τι συχνότητα αντέχουν?

Ας συζητήσουμε αυτό το θέμα εδώ...

Για να ξεκινήσω, σύμφωνα και με συμβουλή του kbilly13, ρύθμισα στο σύστημα της υπογραφής μου (το πρώτο) το PCI-E στα 105mhz με μια 7800GT πάνω...

Νομίζω ότι είδα μια ελάχιστα μικρή αλλά υπαρκτή διαφορά στο 3d mark 06... Με χρονισμό 489/1224 και επεξεργαστή 3,15ghz έπιασα το ίδιο score που είχα πιάσει πιο παλιά με χρονισμούς 498/1239 και επεξεργαστή 3,2ghz...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό να έχει μια ελάχιστη διαφορά, αλλά και τα score στο 3Dmark "παίζει" και λίγο.

Από όσο γνωρίζω, ο υπερχρονισμός του PCI-E βοηθά κυρίως στο ανέβασμα του FSB/HTT, και όχι πάντα. Οπότε μόνο για αυτή την περίπτωση αξίζει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να μαθεις αν εχει διαφορα τοτε να εισαι σε ιδια specs και να αλλαξεις μονο το PCIe..

Εκει που θα θελα να αναφερθω με το ανεβασμα του PCIe ειναι οτι εβλεπα διαφορα ΜΟΝΟ στο aquamark. Στα benchmarks οπως και στα παιχνιδια οταν ειχα υψηλο freq ( καπου στα 118-120mhz ) μου παρουσιαζει προβληματα..Sometimes κολλαγε (εκανε σπασιματα δλδ).Δεν εχανε frames απλως σα να "φορτωνε" ο δισκος...Αυτο μονο στα 118-120.

24/7 το εχω στα 102 η 107.δεν θυμαμαι :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.