Jump to content



s750 GigaWorks με X-Fi ή X-Fi Elite Pro ?


jon

Recommended Posts

Bασικα θα ήθελα τα φώτα σας εχω τα s750 GigaWorks και θελω να αναβαθμισω την καρτα

ήχου και θα ηθελα πραγματικα μέσα απο την εμπειρια σας να μου πειτε ποια εκδοση να παρω της X-Fi!!

Ηι-fi δεν εχω και μουσικη απο το pc ακουω !!!

Εχουν μεγαλες διαφορες ι εκδοσεις της X-Fi ?

Link to comment
Share on other sites

τα μοντελα της X-Fi σειρας εαν μιλαμε για αναλογικη συνδεση ηχειων και απλη ακροαση δεν εχουν καμια διαφορα.

εαν συνδεσεις ομως τα Giga ψηφιακα με ομοαξονικη για παραδειγμα......η απλη X-Fi δεν εχει τετοια δυνατοτητα.

το αμεσως επομενο μοντελο (platinum) εχει ενα πανελακι σε θεση 5.25 το οποιο βγαζει 3 ψηφιακες.

μετα ερχεται η Fatal1ty που εχει την X-ram 64mb και το πανελακι ......εαν θες απλα να ακους μουσικη δεν σου χρειαζεται.

τελος η Elite pro ειναι μια Fatality χωρις πανελακι μπροστα αλλα με μια κονσολα-φετα που βγαζει 3 ψηφιακες (2 οπτικες 1 ομοαξονικη) αλλα εχει και το X-ram

λιγο μανταρα τα γραψα....ελπιζω να εβγαλες ακρη....

γενικα αμα συνδεσεις αναλογικα παρε την πιο απλη.

αμα συνδεσεις ψηφιακα την platinum....εκτος αμα δεν εχεις προβλημα να τα σκασεις οποτε παρε την elite pro:p

Link to comment
Share on other sites

βασικα επειδει τα εχω λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου καπου που να τα διαβασω αυτα?

οπτικες , ομοαξονικη που χρειαζονται, αν εχω καλυτερο ηχο κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιοτητα ηχου μονο η elite pro εχει διαφορα απο τις αλλες λογο καλυτερου dac και opamps. Βεβαια η διαφορα ειναι πολυ μικρη και δεν αξιζει τα παραπανω χρηματα. Αν την χρησιμοποιησεις κυριως για μουσικη προτιμησε τα vista ως λειτουργικο. Aν εχεις xp εναλλακτικα εγκατεστησε καποιο προγραμμα οπως το foobar, που ειναι ικανο να δωσει bitperfect ηχο μεσο asio ή kernel streaming.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικα

http://www.creative.com/products/speakers/howto/?c=2&sc=2&ssc=1

εαν παρεις την απλη x-fi ετσι θα τα συνδεσεις.

εαν θες καθαροτερο ηχο μπορεις να εφοδιαστεις με αυτο

http://www.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=136&product=9468

παιρνοντας το παραπανω γκατζετακι κανεις μια μετατροπη τα αναλογικα των s750 (απιστευτο να μην εχουν ψηφιακες εξοδους......) σε ψηφιακο σημα και το στελνεις σε μια platinum fatal1ty (στο πανελακι τους) ή στη φετα των Elite pro.

Link to comment
Share on other sites

Όντως μόνο η elite pro έχει καλύτερο ήχο. Γνώμη μου είναι εάν έχεις τα λεφτά να την αγοράσεις διότι υπερισχύει των άλλων σημαντικά όχι τόσο στα cd και στα dvd όσο στο dvd audio(24bit), εφόσον βέβαια ενδιαφέρεσαι.

Να ξέρεις πάντως ότι μια ποιοτική αλυσίδα ήχου αρχίζει από την πηγή. Ο ήχος εκεί πρέπει να είναι αψεγάδιαστος. Ρόλο για τον ήχο της πηγής παίζει ακόμα και το software αναπαραγωγής και οι drivers. Οι x-fi είχαν κάποιο bug και παραμόρφωναν,σε τυχαίες στιγμές,λίγο έως πολύ τον ήχο τους επηρεάζοντας κάθε φορά τον τελικό ήχο, αδικώντας πρωτίστως τα καλά ηχεία που φανερώνουν όλες τις λεπτομέρειες καλές και κακές. Αμέσως κυκλοφόρησε όμως ένα update και το πρόβλημα λύθηκε.

Όσον αφορά τον player(software) έχω να πω κάτι σημαντικό που ενδιαφέρει όσους έχουν έμπειρο αυτί και θέλουν να δουν μια ανέξοδη βελτίωση στον ήχο τους. Καταργείστε τον windows media player και στραφείτε στο power dvd ή κάτι άλλο αγορασμένο. Κατέβασα ένα divx από το internet(Forever young-Alphaville) και ενώ στο powerdvd άκουγα κάτι παράσιτα και θορύβους από την κακή συμπίεση στον media player δεν ακούγονταν σχεδόν καθόλου. Δηλαδή ο mediaplayer έθαβε (αρνητική εδώ)ηχητική λεπτομέρεια και εκτός αυτού(κυρίως στα mp3) ο ήχος ήταν μουντός με θαμπά και φιμωμένα πρίμα και λιγοστό μπάσο. Όποιος έχει λίγο έμπειρο αυτί θα το καταλάβει αμέσως. Τέλος για την πιο υψηλή πιστότητα ακούς ήχο από το audio creation mode με την επιλογή enabled bitmatched playback ενεργοποιημένη. Crystalizer και παπ***** τα βγάζεις off.

Για να ακούσεις λοιπόν τα ηχεία σου όπως πρέπει φρόντισε για το καλύτερο στην πηγή(εφόσον φυσικά μπορείς να συλλάβεις τη διαφορά).

Ααα και κάτι άλλο. Με καλή κάρτα ήχου δεν χρειάζεσαι ψηφιακές συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι ακόμα και η απλή X-Fi έχει Digital Out, αλλά χρειάζεται ένα καλώδιο minijack-to-RCA (mono) για να συνδεθεί σε εξωτερικό αποκώδικοποιητή (ή αυτό εδώ: http://gr.europe.creative.com/shop/product.asp?category=14&subcategory=0&product=773&).

Ρε παλικάρια, αυτό που πόσταρε ο greekfragma, το DDTS-100 Decoder, πού το βρίσκουμε στην Αθήνα?? Δε βρήκα τπτ στα γνωστά shops...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 22:51]

Να συμπληρώσω ότι ακόμα και η απλή X-Fi έχει Digital Out, αλλά χρειάζεται ένα καλώδιο minijack-to-RCA (mono) για να συνδεθεί σε εξωτερικό αποκώδικοποιητή (ή αυτό εδώ: http://gr.europe.creative.com/shop/product.asp?category=14&subcategory=0&product=773&).

Ρε παλικάρια, αυτό που πόσταρε ο greekfragma, το DDTS-100 Decoder, πού το βρίσκουμε στην Αθήνα?? Δε βρήκα τπτ στα γνωστά shops...

Η αντιπροσωπεία το έχει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις νομίζω να ζητήσεις από κάποιο κατάστημα να στον παραγγείλει από εκεί. Έτσι έκανα εγώ με τα ηχεία. Τα παρείγγειλα από το ram shop μαζί με βάσεις για τα ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep [Σήμερα, στις 00:34]

Όσον αφορά τον player(software) έχω να πω κάτι σημαντικό που ενδιαφέρει όσους έχουν έμπειρο αυτί και θέλουν να δουν μια ανέξοδη βελτίωση στον ήχο τους. Καταργείστε τον windows media player και στραφείτε στο power dvd ή κάτι άλλο αγορασμένο. Κατέβασα ένα divx από το internet(Forever young-Alphaville) και ενώ στο powerdvd άκουγα κάτι παράσιτα και θορύβους από την κακή συμπίεση στον media player δεν ακούγονταν σχεδόν καθόλου. Δηλαδή ο mediaplayer έθαβε (αρνητική εδώ)ηχητική λεπτομέρεια και εκτός αυτού(κυρίως στα mp3) ο ήχος ήταν μουντός με θαμπά και φιμωμένα πρίμα και λιγοστό μπάσο. Όποιος έχει λίγο έμπειρο αυτί θα το καταλάβει αμέσως. Τέλος για την πιο υψηλή πιστότητα ακούς ήχο από το audio creation mode με την επιλογή enabled bitmatched playback ενεργοποιημένη. Crystalizer και παπ***** τα βγάζεις off.

Η καλυτερη επιλογη σε οτι εχει να κανει με το software ειναι οτιδηποτε υποστηριζει Bitperfect ηχο. Σε ολες τις καρτες της creative, αλλα και αλλων κατασκευαστων για λογους συμβατοτητας κυριως σε παιχνιδια, ο driver βασιζεται στο directsound και εχει καταστροφικα αποτελεσματα σε οτι αφορα την ποιοτητα. Ο ηδη αλλιωμενος ηχος απο τα dsp του directX μεταφερεται στον απαραδεκτο kmixer των windows και μετα στην εξοδο της καρτας ηχου.

Το καλυτερο δυνατο ειναι το software αναπαραγωγης να χρησιμοποιει asio ή kernel streaming drivers γιατι ετσι αποφευγουμε τον kmixer και τα dsp του dx. Τα μονα προγραμματα που δινουν ως τωρα αυτη τη δυνατοτητα ειναι τα foobar και winamp με χρηση plugin για asio ή kernel streaming. Ολα αυτα ισχυουν στα xp. Στα Vista εχουν αλλαξει αρκετα προς το καλυτερο τα πραγματα αλλα και παλι τουλαχιστον ως τωρα δεν υπαρχει προγραμμα που να μπορει να δωσει bitperfect ηχο. Η λυση αναμενεται να δωθει συντομα απο προγραμματιστες που θα εκμεταλευτουν το νεο exclusive mode που προσφερει το wasapi των Vista.

Οσοι ενδιαφερεστε δοκιμαστε τα. Εγω προτεινω foobar και kernel streaming τουλαχιστον σε οποιοες καρτες υποστιριζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μια που μιλατε για τις x-fi να ρωτησω και γω....προκειται να παρω μια LCD 32'' HDTV και σκεφτομαι να την συνδεσω με το pc που φοραει την extreme music και τα αναλογικα ηχεια 5.1 g500.αν εφευγε απο την digital out ενα καλωδιο στην tv απευθειας θα ειμαι καλλειμενος? υπαρχει δυνατοτητα να συνδεσω τα ηχεια πανω στην Tv απευθειας μεσω ενος ανταπτορα που εχουν μεσα για συνδεση xbox, mp3 players κτλ? η' η αγορα του ddts-100 ειναι η μονη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Με ψιλομπέρδεψες...

Δεν κατάλαβα γιατί θες να συνδέσεις τα ηχεία στην τηλεόραση και όχι πάνω στην κάρτα ήχου. Αν συνδέσεις την τηλεόραση στο πισί για να τη δουλεύεις σαν οθόνη, τότε πώς θα συνδέσεις τα ηχεία στην τηλεόραση, αφού αυτή δε θα δέχεται κανένα σήμα ήχου, οπότε δε θα βγάζει κανένα output??

Επίσης, αν έφευγε, όπως λες, από την Digital Out ένα καλώδιο στην TV, μάλλον θα έκανες μια τρύπα στο νερό, γιατί η τηλεόραση δεν πρέπει να έχει αποκωδικοποιητές (Dolby/DTS).

Αν θες, γράψε πάλι λίγο καλύτερα τι είναι αυτό που θες να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση καταρχας. η tv δεν θα χρησιμοποιηθει σαν οθονη του pc αλλα σαν δευτερη οθονη οπου θα βλεπω ταινιες avi κτλ ( μιας και θελω να μην παρω αλλο dvd player ). τωρα με την αγορα του ddts συνδεω τα ηχεια που ηδη εχω απευθειας στην tv ( γλυτωνοντας και τα πολλα καλωδια μεσα στα ποδια μου).εναλλακτικα πως θα συνδεσω την x-fi στην tv? εχει μια digital i/o ελευθερη και η tv στο manual της γραφει συνδεστε το καλωδιο ηχου στην υποδοχη digital audio in της tv σας.τι καλωδιο θα χρειαστει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [20-03-2007 22:52]

Σαν ποιοτητα ηχου μονο η elite pro εχει διαφορα απο τις αλλες λογο καλυτερου dac και opamps. Βεβαια η διαφορα ειναι πολυ μικρη και δεν αξιζει τα παραπανω χρηματα. Αν την χρησιμοποιησεις κυριως για μουσικη προτιμησε τα vista ως λειτουργικο. Aν εχεις xp εναλλακτικα εγκατεστησε καποιο προγραμμα οπως το foobar, που ειναι ικανο να δωσει bitperfect ηχο μεσο asio ή kernel streaming.

Σαν κατοχος μιας "ταπεινης" x-fi Platinum θα ηθελα να ρωτησω κατι, εχω ρυθμισει την καρτα σε audio creation mode και εχω ενεργοποιησει το bit-matched playback, εχω κατεβασει το foobar 2000 και το αντιστοιχο asio plugin, εχω παει στο asio virtual devices και εχω προσθεσει το "creative ASIO" επισης το εχω ορισει και ως output device, χρειαζεται να πειραξω τιποτα αλλο ? το output format να το αφησω default (16bit) ή σηκωνει η καρτα μεχρι 24bit κανονικα ?

Προς το παρων ειμαι πολυ ικανοποιημενος απτην διαφορα και περιμενω ενα ζευγαρι ακουστικα audiotechnica Α-700 να δω τι αλλο θα ακουσουν τα αυτακια μου :cool:

To audio creation mode προτεινεται και για ταινιες ετσι ? με το powerdvd θα ειμαι κομπλε ? αν ναι το output mode να το αφηνω στο stereo και το LFE on ? (για πιστοτητα μιλαμε παντα )

Link to comment
Share on other sites

Οχι ολα αψογα. Γυρνα το σε 24bit μεσα απο το output του foobar και φροντισε να απενεργοποιησεις τους ηχους για windows.Δοκιμασε σαν driver για την x-fi καποιον με πιστοποιηση wdm κυριως για να αποφυγεις να ακους θορυβο απο τα ηχεια σου καθε φορα που δουλευει ο δισκος ή αλλες συσκευες . Επισης αν εχεις εξωτερικο ενισχυτη και μπορεις να ρυθμισεις απο κει την ενταση, φροντισε να εχεις το master volume στο max. Με τα ακουστικα ετοιμασου να παθεις μεγαλη πλακα αλλα καλυτερα να μιλησεις εσυ γι΄αυτα αφου κανεις τις πρωτες ακροασεις.

Το powerdvd δεν χρησιμοποιει το asio (ξεχναμε τα περι πιστοτητας) οποτε αν τα ηχεια σου ειναι 5.1 ασε τις ρυθμισεις οπως ηταν. Με το Lfe on απλα το προγραμμα θα στελνει μπασα και στα δορυφορακια.

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως εννοεις οταν λες "ηχοι για windows", soundfonts ? απο που τα απενεργοποιω αυτα και τι κερδιζω κανοντας αυτο το πραμα ? κανενας media player που να υποστηριζει asio ? με winamp και asio plugin θα μπορω να εχω bit matched playback στα .avi μου ? Οσο για τον εξοπλισμο προς το παρων εχω ενα mini hi-fi της πλακας ( philips m355 ) και κατι gaming ακουστικα ( everglide s-500 ) που αποδιδουν πολυ καλα μαζι με το CMSS 3D οσον αφορα το positional audio στα games αλλα στα υπολοιπα χωλαινουν επειδη βγαζουν πολυ "πλαστικο" και αψυχο ηχο

Τα Α-700 θα συνδεθουν στο μπροστινο πανελ της platinum και αυτο με ανυσηχει λιγο γιατι διαβασα πως τα dacs εκει πανω εχουν χαμηλοτερο SNR απο αυτα που βρισκονται στο πισω μερος της καρτας, απ'την αλλη θελω να αλλαζω απο ακουστικα σε ηχεια με ανεση, λες να συνδεσω τα ηχεια στο front bay και τα ακουστικα απο πισω ? αλλα ετσι δεν θα μπορω να ρυθμιζω την ενταση του ηχου ευκολα, επισης διαβασα πως πρεπει να εχω το master volume μεχρι 50% αλλιως θα εχω παραμορφωση (κατι που εχω παρατηρησει και ο ιδιος) ενω το wave volume μπορει να παει 100% χωρις προβλημα, ισχυει ? για αναλογικη συνδεση απευθειας με την καρτα μιλαμε παντα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.