Jump to content



s750 GigaWorks με X-Fi ή X-Fi Elite Pro ?


jon

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 12:48]

Στο PowerDVD θα βάζεις Use SPDIF για να κάνει αποκωδικοποιήση η X-Fi και όχι ο software decoder...

thanks λειτουργει κανονικα, προτεινεις να το εχω σε entairtainment/game mode ετσι ωστε να μπορω να εχω και CMSS 3D ?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να τα παρουμε ενα ενα :)

α) Ηχοι για windows

Ανοιγεις τον πινακα ελεγχου πας ηχοι και συσκ. αναπαραγωγης και στην καρτελα ηχοι εκει που λεει συνδιασμοι ηχων διαλεγεις το ''χωρις ηχους''. Αυτο γινεται για να αποφευγουμε ανεπιθημητες μιξης του σηματος με ηχους των windows που ειναι ηχογραφημενοι σε 22khz.

β) player το foobar ή το winamp με τα αντιστοιχα plugins

γ)Το dac ειναι ενα στις καρτες ηχου. Ειναι το τσιπακι που μετατρεπει τα 0 και 1 του cd π.χ σε ηχο. Προφανως αναφερεσαι στους τελεστικους ενισχυτες που εχει το panel-ακι. Δεν ξερω αν ειναι ιδιας ποιοτητας με αυτους που εχει η καρτα πισω αλλα λογικα πρεπει να ειναι οι ιδιοι. Αν κοιταξεις την καρτα θα δεις λιγο πριν φτασεις στις εξοδους κατι τσιπακια ομοια μεταξυ τους ( 4 στην x-fi). Αυτοι ειναι οι τελεστικοι. Ριξε μια ματια αν ειναι οι ιδιοι στο πανελ.

δ) Το παραπανω σημαινει οτι τα ακουστικα μπορεις να τα συνδεσεις στην εξοδο του πανελ οπως θα εκανες με τα μπροστινα ηχεια. Αν οι τελεστικοι ειναι ιδιοι δεν χανεις σε ποιοτητα. (ή καλυτερα χανεις ελαχιστα).

Αν το πανελ συνδεεται με την καρτα ψηφιακα τοτε μπορει να εχει το δικο του dac και να ισχυει αυτο περι snr. Sorry αλλα δεν το γνωριζω. Παντως αν συνδεεται αναλογικα ή αν υπαρχει τροπος να το συνδεσεις αναλογικα δεν σε απασχολει ιδιαιτερα...

Στην τελικη βαζεις τα ακουστικα στις πισω και τα ηχεια στο panel.

ε) Ειναι αρκετα μεγαλη κουβεντα για τον ρολο που εχει το master volume. Χονδρικα θα σου πω οτι αν δεν ειναι στο 100% τοτε τα win για να μειωσουν την ενταση χρησιμοποιουν divider ο οποιος στην πραξη κοβει καποια bit απο τα 16 ή τα 24 που εχεις επιλεξει. Εχει να κανει με τον προγραμματισμο του master volume και ειναι μια αδυναμια του λογισμικου που δεν διορθωνεται αλλιως.

Αν το βαλεις στο 100% και εχεις θορυβο (κλικ,ποπς) δοκιμασε να φυσηξεις τις επαφες (να καθαρισουν απο σκονη). Ακομα μπορεις να περιστρεψεις λιγο το βυσμα (mini jack) μηπως δεν παταει καλα. Επιπλεον δοκιμασε να βαλεις την καρτα σε θεση pci μακρυα απο την vga ή οποιδηποτε αλλη pci ωστε να αποφυγεις θορυβο που οφειλεται σε ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες. Μην ξεχασεις και αυτο περι του wdm driver παιζει μεγαλο ρολο.

Μια x-fi (χωρις το πανελ) που ειχε περασει απο τα χερια μου παντως στο 100% δεν εκανε θορυβο υπο τις παραπανω προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

thanks λειτουργει κανονικα, προτεινεις να το εχω σε entairtainment/game mode ετσι ωστε να μπορω να εχω και CMSS 3D ?

Σε ταινίες που το ηχητικό σήμα είναι Dolby Digital ή DTS, το CMSS-3D δε θα πειράξει καθόλου το σήμα, γιατί είναι πολυκάναλο ήδη. Αλλά και σε περίπτωση που υπάρχει στερεοφωνικός ήχος σε κάποιο μέρος της ταινίας (π.χ. στο μενού), η κάρτα θα χρησιμοποιήσει Dolby ProLogic II (αν το έχεις βάλει στο Auto) για upmixing σε 6/7/8 κανάλια και όχι το CMSS-3D.

Οπότε πρακτικά το CMSS-3D σου είναι άχρηστο στις ταινίες... Προτείνω να χρησιμοποιήσεις Entertainment Mode, αφού έτσι κι αλλιώς το PDVD δε βγάζει ASIO Output, επομένως δεν κερδίζεις τπτ σπουδαίο με το Audio Creation Mode...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα τα Α700 ειναι οντως καταπληκτικα, διαβασα πως ειναι απαραιτητο εχεις την x-fi σε 2.1 mode και οχι σε headphone και ειμαι πολυ ικανοποιημενος, δεν εχουν μπολικο μπασο αλλα ειναι καθαρο, καθε εκρηξη απο artillery στο bf2 ακουγοτανε τελεια σε συγκριση με τα S-500 της everglide, επισης εχουν πολυ καλη μονωση ( πρεπει να ειναι η ενταση σε βασανιστικα επιπεδα για να ακουσει ο διπλανος σου :p ) και απο positional audio δινουν ρεστα, οχι μονο μπορω να αναγνωρισω καλυτερα τις τοποθεσιες των εχθρων οταν πυροβολανε μεσα στο map αλλα και τα οπλα τους :)

Τα πουλαω στασ 150 για οποιον ενδιαφερεται μιας και εχω αναγκη απο ρευστο και δεν ειμαι ΤΟΣΟ audiophile :)

edit : ακυρο το 2.1 mode, χωρις headphone mode χανεις το cmss headphone που ειναι για μενα ενα απτα κυρια ατου της x-fi, ειδικα στα games, οταν ακουω μουσικη γυρναω πισω σε audio creation και 2/2.1 speaker mode .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

τα μοντελα της X-Fi σειρας εαν μιλαμε για αναλογικη συνδεση ηχειων και απλη ακροαση δεν εχουν καμια διαφορα.

Δεν ισχύει.

Αν προσέξεις, η Elite Pro έχει τελείως διαφορετική πλακέτα / υλοποίηση των αναλογικών σταδίων (τουλάχιστον σε σχέση με την αμέσως μικρότερη Fatal1ty υποθέτω λοιπόν προφανώς και σε σχέση με τις ακόμα μικρότερες) από τις υπόλοιπες.

Αρχική απάντηση από nickstamat [18-04-2007 14:48]

Στο PowerDVD θα βάζεις Use SPDIF για να κάνει αποκωδικοποιήση η X-Fi και όχι ο software decoder...

Αν βάλεις SPDIF out το σήμα θα περάσει απευθείας στην έξοδο SPDIF της κάρτας ήχου που σημαίνει ότι την αποκωδικοποίηση θα πρέπει να την κάνει εξωτερικός αποκωδικοποιητής και όχι η XFi (δεν διάβασα όλο το thread ελπίζω να μην μου διαφεύγει κάτι / εννοείς κάτι άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spcΑν βάλεις SPDIF out το σήμα θα περάσει απευθείας στην έξοδο SPDIF της κάρτας ήχου που σημαίνει ότι την αποκωδικοποίηση θα πρέπει να την κάνει εξωτερικός αποκωδικοποιητής και όχι η XFi (δεν διάβασα όλο το thread ελπίζω να μην μου διαφεύγει κάτι / εννοείς κάτι άλλο).

Εννοώ να βάλεις SPDIF Out από το PDVD, αλλά να αφήσεις απενεργοποιημένο το Digital Bitstream Out της κάρτας, ούτως ώστε να κάνει αυτή την αποκωδικοποίηση του σήματος, όπως το λαμβάνει από το software...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [29-04-2007 18:56]

Δεν ισχύει.

Αν προσέξεις, η Elite Pro έχει τελείως διαφορετική πλακέτα / υλοποίηση των αναλογικών σταδίων (τουλάχιστον σε σχέση με την αμέσως μικρότερη Fatal1ty υποθέτω λοιπόν προφανώς και σε σχέση με τις ακόμα μικρότερες) από τις υπόλοιπες.

μωρε εγω το χω προσεξει οτι εχουν διαφορετικη σχεδιαση στην πλακετα,........ακουστικη διαφορα με τις αντιστοιχες αναλογικες δεν ακουσα.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

μωρε εγω το χω προσεξει οτι εχουν διαφορετικη σχεδιαση στην πλακετα,........ακουστικη διαφορα με τις αντιστοιχες αναλογικες δεν ακουσα.:)

Ειναι λογικο, εχουν μικροδιαφορες. Παντως για οσους πιανουν τα χερια τους υπαρχουν καποιες μετατροπες που μπορουν να δωσουν ελαφρα καλυτερο ηχο:

http://www.head-fi.org/forums/showthread.php?p=2779213#post2779213

Η αντικατασταση των opamps κανει τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.