Jump to content



Plaisio VS Plesio


Wizard!

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Wizard! ->

Το ρεζουμέ είναι ότι είτε τα κόστη τους και οι μισθοί τους είναι χαμηλά (Βουλγαρία) είτε είναι υψηλά (Γερμανία) εμείς εντώ στο Ελλάντα τα πληρώνουμε ακριβότερα..!

[οff topic - on target] Τι να πουν και οι αγρότες/κτηνοτρόφοι μας που το κόστος καλλιέργειας κάθε χρόνο αυξάνεται ενώ τα προϊόντα τους οι έμποροι τα αγοράζουν κάθε χρόνο και φθηνότερα και τα πληρώνουμε εμείς στα μαγαζιά & σουπερμάρκετ κάθε χρόνο ακριβότερα .... και είναι και είδη πρώτης ανάγκης [/οff topic - on target]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Το ρεζουμέ είναι ότι είτε τα κόστη τους και οι μισθοί τους είναι χαμηλά (Βουλγαρία) είτε είναι υψηλά (Γερμανία) εμείς εντώ στο Ελλάντα τα πληρώνουμε ακριβότερα..!

καλως :D

Link to comment
Share on other sites

νταξει, τα πραγματα δεν ειναι ακριβώς έτσι... Στην Ελλάδα για να βγει το κοντέινερ από το πλοίο, και να περάσει τελωνείο, χρεώνεται πολλαπλάσια σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες (είτε είναι η Βουλγαρία, είτε ειναι η Γερμανία). Αυτό οφείλεται στην νοοτροπία με την οποία λειτουργούν οι λιμενεργάτες (το κοντέινερ χρεώνεται διπλα και τριπλα), και οι τελωνειακοί (χρειάζεται το γνωστό λάδωμα).

Μετά μπαίνουν κι άλλοι παράγοντες, όπως η διαφορά στα οικονομικά σε Ελλάδα και Βουλγαρία. Σε σχέση με τη Γερμανία, κάτι που ξεχνάμε πολλοί, είναι ότι οι μισθοί που ακούμε είναι πριν τη φορολογία, που είναι πολύ πιο υψηλή απ'ότι στην Ελλάδα. Σε κάποιες χώρες εντός ΕΕ φτάνει το 40%. Οπότε αν ακους ότι παίρνει 10000, στην πραγματικότητα παίρνει 6000, και από αυτά αφαιρείς και κάποιο ποσοστό που πάει στην ασφάλιση κλπ κλπ.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, και δεν είναι σωστό να τα απλοποιούμε όλα επειδή έτσι μας βολεύει ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho.... Σε σχέση με τη Γερμανία, κάτι που ξεχνάμε πολλοί, είναι ότι οι μισθοί που ακούμε είναι πριν τη φορολογία, που είναι πολύ πιο υψηλή απ'ότι στην Ελλάδα. Σε κάποιες χώρες εντός ΕΕ φτάνει το 40%. Οπότε αν ακους ότι παίρνει 10000, στην πραγματικότητα παίρνει 6000, και από αυτά αφαιρείς και κάποιο ποσοστό που πάει στην ασφάλιση κλπ κλπ.
Η γνωστή "καραμέλα".

Πόσα σου παίρνει εδώ το ΙΚΑ όταν παίρνεις στο χέρι 1000 ευρώ? Και πόσα το "παρακράτος-φακελάκι-δεν σου κόβω απόδειξη" σε γιατρούς-φάρμακα-εφορίες-υπηρεσίες-παραπαιδεία ? Αν τα βάλεις κάτω μπορεί να έχουμε και πάνω από 40% φορολογία στην Ελλάδα (εκτός από τις εταιρείες που έχουν 25%). Και από υπηρεσίες/παιδεία/υγεία τί έχουμε ? Κάνε σύγκριση στα επιτόκια κατάθεσης/δανεισμού εδώ και έξω..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις... Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται στις άλλες χώρες της ΕΕ, αλλά ξέρω ότι στην Ελβετία με 70.000 φραγκα (~44000ε) το χρόνο, βγαίνεις σχετικά σφιγμένος (και χωρίς να έχεις αμάξι, ή να αγοράζεις κάθε δίμηνο προϊόντα τεχνολογίας, και να μένεις μόνος). Βρες μου εσύ έναν Έλληνα που να βγάζει 3200 το μηνα, και να βγαίνει σφιγμένος ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα! Ότι πληρώνουμε πολλά κερατιάτικα! Γιατί πρέπει το δικό μας τελωνείο να θέλει φακελάκι? Και γιατί τους το δίνουμε στην τελική?

Όσο για το εισόδημα που λες, κι εδώ όπως λέει και ο tifozif1 τα ίδια πληρώνουμε μη σου πω και περισσότερα. Εγώ παίρνω λιγότερο από τα μισά από ότι είναι τα μικτά μου και τέλος του χρόνου παρότι μισθωτός πληρώνω κι επιπλέον εφορία!!! Αυτό δεν είναι >50% Επειδή δε μπαίνουν στην τσέπη για να ξαναβγούν να το καταλάβεις? Και να σου πω και κάτι στην τελική? Ας μου τα έδιναν στο χέρι για ένα χρόνο να τα επενδύσω όπως θέλω και μετά θα είχα να πληρώσω και τις κρατήσεις του με το παραπάνω.

Κι για να σου απαντήσω στο τελευταίο, προσωπικά γνωρίζω αρκετούς με +10.000 το μήνα που είναι σχετικά σφιγμένοι. Όταν παίρνεις περισσότερα, έχεις και περισσότερα έξοδα γιατί αλλάζουν οι απαιτήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Το φακελάκι στο τελωνείο το δινεις γτ θες να τελειωνεις πιο γρηγορα. Αλλιως ζησε Μάη μου να φας τριφύλλι. Θα μου πεις γτ δεν υπάρχει κρατικός έλεγχος? Το ιδιο ρωταω κι εγώ, αλλα βρίσκω ήδη το αποτέλεσμα της πρότασης ψήφισης κάποιου τέτοιου νόμου. Απεργίες, γτ το μέτρο είναι αντιδημοκρατικό κλπ κλπ Γτ το ξεβόλεμα δε μας αρεσει...

Για τις κρατήσεις στην Ελλάδα δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει μιας και δεν εργάζομαι, οπότε δεν μπορώ, παρά να συμφωνήσω..

Τέλος, δε νομιζω οτι αλλαζουν οι απαιτήσεις, αλλα δεν υπαρχει σωστη διαχειρηση. Απλώνεσαι ως εκεί που μπορείς. Γτ δεν ειναι λογικο να τα βγαζει περα αυτος που παιρνει 14 χιλιαρικα το χρονο, κι αυτος που βγαζει 140.000 να ζοριζεται

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έπαιρνες εσύ 140.000 το χρόνο θα έμενες Σεπόλια και θα κυκλοφορούσες με Yaris? Μην τρελαθούμε κιόλας, δεν είναι θέμα διαχείρισης. ’λλωστε αυτός που ξεσκίστηκε στη δουλειά (ή στο γλύψιμο και στις κομπίνες) δεν το έκανε για να του περισσεύουν, το έκανε γιατί ήθελε περισσότερα πράγματα από τη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...για να καταλάβω...το ποιντ πιο είναι?

Ότι η ζωή στην ελλάδα σε σχέση με τους μισθούς είναι πιο ακριβή?

Η ότι η Βουλγαρία λόγο χαμηλώτερων εργατικών μπορεί να πετύχει καλύτερες τιμές σε προιόντα απ ότι εμείς?...χαμηλώτερα εργατικά = μικρότερα εξοδα σε μισθούς...

Μετά...οι τιμές σε προιόντα εξαρτόνται και από το αγοραστικό κοινό...

’μα το αγοραστικό κοινό δεν έχει την ίδια δύναμη με της ελλάδας κάτι δεν θα πρέπει να κάνουν?Όταν ο άλλος στην βουλγαρία έχει τους μισούς μισθούς από εμάς...πώς να μπορέσει να αναβαθμίσει το pc...αυτό θα σκεφτεί η να φάει?

Τώρα μπορεί να "κράζετε" αλλά αν ίσασταν στην θέση του "Γέρου" ή του οποιοδήποτε "Γέρου" το ίδιο θα κάνατε....

Απλοί βασικοί κανόνες της αγορά....

Στην ελλάδα...μπορεί να μην έχουμε μισθούς...αλλά έχουμε αρκετά δυνατή αγορά...για αυτό θυσαυρίζουν οι τράπεζες στην ελλάδα....

Link to comment
Share on other sites

Το ρεζουμέ είναι ότι είτε τα κόστη τους και οι μισθοί τους είναι χαμηλά (Βουλγαρία) είτε είναι υψηλά (Γερμανία) εμείς εντώ στο Ελλάντα τα πληρώνουμε ακριβότερα..!

++11

και το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι προμηθευτες εδω αυτοι δουλευουν με 20-30% κερδος και αφηνουν τα μαγαζια μεγαλα ή μικρα να παιζουν με ενα 2-3% αυτη ειναι η αληθεια δυστηχως

Link to comment
Share on other sites

Στο απάντησα από πάνω αυτό

"Στην ελλάδα...μπορεί να μην έχουμε μισθούς...αλλά έχουμε αρκετά δυνατή αγορά...για αυτό θυσαυρίζουν οι τράπεζες στην ελλάδα..."

Από την στιγμή που τα σκάμε...και βλέπουν ότι όσο ανεβάζουν το κέρδος(αν γίνεται αυτό) κερδίζουν και δεν χάνουν...γιατί να μην το κάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.