Jump to content



DDR PC-4000 Βοήθεια Επιλογής


marios007

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοηθειά σας για την επιλογή μνημών DDR PC-4000

Και οι δύο επιλογές είναι 2*1 GB (2 GB συνολικά για Dual Channel)

Η μητρική μου είναι μια Gigabyte GA-8KNXP (Rev 2.x) (http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=1630&ProductName=GA-8KNXP)

με μια CPU Intel 3,4 GHz Extreme Edition (http://processorfinder.intel.com/Details.aspx?ProcFam=0&sSpec=sl7ch&OrdCode=)

Τι απο τα δύο προτείνεται και γιατί:

OCZ EL DDR Gold XTC

(http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_el_ddr_pc_4000_gold_gx_xtc_2gb_dual_channel)

CRUCIAL Ballistix

(http://www.crucial.com/ballistix/store/PartSpecs.asp?imodule=BL2KIT12864L503&cat=)

Link to comment
Share on other sites

:OT: Το να πάρεις μεταχειρισμένες μνήμες δεν είναι και το καλύτερο πράμα οπότε κοίτα κάτι σε καινούργιο...(Προσωπική άποψη πάντα).......

Αυτή πάντως τη μνήμη την αγόρασε ένα ξαδερφάκι μου και έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος

OCZ EL DDR Gold XTC

http://www.ocztechnology.com/produc...gb_dual_channel

Απο κεί και πέρα η απόφαση δική σου.....:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos

:OT: Το να πάρεις μεταχειρισμένες μνήμες δεν είναι και το καλύτερο πράμα οπότε κοίτα κάτι σε καινούργιο...(Προσωπική άποψη πάντα).......

Και πως τεκμηριώνεις αυτή την άποψη?Με τι επιχειρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να δώσω μια μικρή ώθηση στο PC μου.

Και δυστυχώς δεν μπορώ να βρω καινούργιες PC4000 μνήμες.

Θέλω 500Μhz γιατί έχω σκοπό να κάνω ένα μικρό O/C στον επεξεργαστή.

Και απο ότι βλέπω στην υπογραφή του D.J.AleXXX_gr ανεβαίνει πολύ.

Με 2 GB μνήμη, CPU στα 3,4ΕΕ,κάρτα γραφικών ΑΤΙ 850ΧΤ 256ΜΒ και RAID 0 (2*250 SATA) στους σκληρούς νομίζω ότι έχω κανα δύο χρονάκια ζωή ακόμα στο PC (για παιχνίδια γιατί σε άλλες εργασίες δεν υπάρχει πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από marios007

Με 2 GB μνήμη, CPU στα 3,4ΕΕ,κάρτα γραφικών ΑΤΙ 850ΧΤ 256ΜΒ και RAID 0 (2*250 SATA) στους σκληρούς νομίζω ότι έχω κανα δύο χρονάκια ζωή ακόμα στο PC (για παιχνίδια γιατί σε άλλες εργασίες δεν υπάρχει πρόβλημα)

2 χρονάκια όχι δε το νομίζω.Αν ήσουν πριν 2 χρόνια μπορεί να το έλεγες αυτό. Με το σύστημά σου, άντε να σου αντέξει κανά χρόνο ακόμη, φοβάμαι ότι μπορεί να μη μπορείς να παίξεις σε λίγο καιρό τα τελευταία παιχνίδια(εννοώ φυσικά με νορμάλ ρυθμίσεις όχι όλα Low). Αν βέβαια παίζεις συγκεκριμένα παιχνίδια ,τα οποία σου παίζουνε καλά, και όχι τα καινούργια, τότε θα είσαι οκ φυσικά. Προφανώς για εργασίες δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

2 χρονάκια όχι δε το νομίζω.Αν ήσουν πριν 2 χρόνια μπορεί να το έλεγες αυτό. Με το σύστημά σου, άντε να σου αντέξει κανά χρόνο ακόμη, φοβάμαι ότι μπορεί να μη μπορείς να παίξεις σε λίγο καιρό τα τελευταία παιχνίδια(εννοώ φυσικά με νορμάλ ρυθμίσεις όχι όλα Low). Αν βέβαια παίζεις συγκεκριμένα παιχνίδια ,τα οποία σου παίζουνε καλά, και όχι τα καινούργια, τότε θα είσαι οκ φυσικά. Προφανώς για εργασίες δε θα έχεις πρόβλημα.

εγω παλι πιστευω οτι το συστημα του ειναι πολυ καλο,εκτος απο την καρτα γραφικων που ειναι αδυναμη,αν δεν θελεις να παρεις τωρα μια 1950 σε AGP κανε υπομονη,μπας και βγει τιποτε στην σειρα 8χχχ σε agp

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Και πως τεκμηριώνεις αυτή την άποψη?Με τι επιχειρήματα?

:hmm: :hmm: :hmm: Και για πές μου αμα πάρει μνήμη μεταχειρισμένη και γίνει καμία στραβή τη γ@@@@@ το παλικάρι.......... Οπότε αγοράζει καινούργια μνήμη και έχει και εγγύηση σε περίπτωση που υπάρξει γκαντεμία :crazy: :crazy: :crazy:

:coax: Ορίστε η τεκμηρίωση που ζήτησες.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

εγω παλι πιστευω οτι το συστημα του ειναι πολυ καλο,εκτος απο την καρτα γραφικων που ειναι αδυναμη,αν δεν θελεις να παρεις τωρα μια 1950 σε AGP κανε υπομονη,μπας και βγει τιποτε στην σειρα 8χχχ σε agp

Mα από τη στιγμή που τα παιχνίδια καθορίζουν την εξέλιξη και αφορούν άμεσα το παιδί, το σύστημά του θεωρείται οκ τώρα αλλά μέχρι το πολύ σε 1 χρόνο δε θα μπορεί να παίζει τα παιχνίδια.Θα βγει όμως agp 8xxx? Επίσης, καλός κάποτε ο επεξεργαστής αλλά πλεον είναι πολύ αδύναμος, θα μπορεί να τροφοδοτήσει επαρκώς μια 8χχχχ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos

:hmm: :hmm: :hmm: Και για πές μου αμα πάρει μνήμη μεταχειρισμένη και γίνει καμία στραβή τη γ@@@@@ το παλικάρι.......... Οπότε αγοράζει καινούργια μνήμη και έχει και εγγύηση σε περίπτωση που υπάρξει γκαντεμία :crazy: :crazy: :crazy:

:coax: Ορίστε η τεκμηρίωση που ζήτησες.......

υπάρχουν εγγυήσεις ορέ.......αποδείξεις και Lifetime σε μερικές :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos

:hmm: :hmm: :hmm: Και για πές μου αμα πάρει μνήμη μεταχειρισμένη και γίνει καμία στραβή τη γ@@@@@ το παλικάρι.......... Οπότε αγοράζει καινούργια μνήμη και έχει και εγγύηση σε περίπτωση που υπάρξει γκαντεμία :crazy: :crazy: :crazy:

:coax: Ορίστε η τεκμηρίωση που ζήτησες.......

Γιατί οι μεταχειρισμένες δεν έχουνε εγγύηση?Έχουνε και παραέχουνε. Και οι μνήμες δύσκολα χαλάνε, εκτός και αν τις βαράς στο τοίχο ή τις ψήνεις απίστευτα πολύ με ρεύματα. Αυτός είναι ένας λόγος που έχουνε μπόλικη εγγύηση. Μεταχειρισμένη μνήμη χαλασμένη για να πετύχεις(χωρίς να το ξέρεις εξαρχής προφανώς) πρέπει να είναι πολύ κωλόπαιδο ο πωλητής, και απλά εσύ πολύ γκαντέμης :p .Τέλος, επειδή οι μνήμες είναι μικρές&ελαφριές, κάνεις εύκολα rma Και στο εξωτερικό απευθείας στη κατασκευάστρια εταιρεία, χωρίς απόδειξη χωρίς τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Mα από τη στιγμή που τα παιχνίδια καθορίζουν την εξέλιξη και αφορούν άμεσα το παιδί, το σύστημά του θεωρείται οκ τώρα αλλά μέχρι το πολύ σε 1 χρόνο δε θα μπορεί να παίζει τα παιχνίδια.Θα βγει όμως agp 8xxx? Επίσης, καλός κάποτε ο επεξεργαστής αλλά πλεον είναι πολύ αδύναμος, θα μπορεί να τροφοδοτήσει επαρκώς μια 8χχχχ?

ειπα την προσωπικη μου γνωμη,οσο αν θα βγει 8χχχ σε AGP πιστευω πως ναι,7800-7900GS

1950PRO πως βγαλανε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

ειπα την προσωπικη μου γνωμη,οσο αν θα βγει 8χχχ σε AGP πιστευω πως ναι,7800-7900GS

1950PRO πως βγαλανε

Ναι ρε δε σου(τη) λέω τπτ γνώμη μου λέω και εγώ που μπορεί να έχω άδικο. Νομίζω όμως ότι ότι το AGP θα μας αφήσει χρόνους σιγά σιγά, μακάρι να βγει κάρτα 8χχχ, πάντως για τις 7800-7900&1950προ είναι κάτι διαφορετικό, δεν υποστηρίζουν Dx10....Τέλος, μέχρι πότε θα κερδίζουνε από πωλήσεις σε Agp? Αν κρίνουν μικρό πλέον το μερίδιο αγοράς δε πρόκειται κανείς να συγκινηθεί για να δώσει στο λαό τέτοιες κάρτες σε AGP...Αν θυμάσαι και αυτές που προανέφερες δεν ήτανε αρχικά στο πρόγραμμα όλες αλλά στη πορεία προέκυψαν, οπότε δε ξέρεις τι σκοπό έχουνε να κάνουνε τώρα στο dx10...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Ναι ρε δε σου(τη) λέω τπτ γνώμη μου λέω και εγώ που μπορεί να έχω άδικο. Νομίζω όμως ότι ότι το AGP θα μας αφήσει χρόνους σιγά σιγά, μακάρι να βγει κάρτα 8χχχ, πάντως για τις 7800-7900&1950προ είναι κάτι διαφορετικό, δεν υποστηρίζουν Dx10....Τέλος, μέχρι πότε θα κερδίζουνε από πωλήσεις σε Agp? Αν κρίνουν μικρό πλέον το μερίδιο αγοράς δε πρόκειται κανείς να συγκινηθεί για να δώσει στο λαό τέτοιες κάρτες σε AGP...Αν θυμάσαι και αυτές που προανέφερες δεν ήτανε αρχικά στο πρόγραμμα όλες αλλά στη πορεία προέκυψαν, οπότε δε ξέρεις τι σκοπό έχουνε να κάνουνε τώρα στο dx10...

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117

υπάρχουν εγγυήσεις ορέ.......αποδείξεις και Lifetime σε μερικές :)

Ναι ρε παλικάρι μου το καταλαβαίνω αυτό που λές αλλά εμένα ποιός μου εγγυήτε ότι ο τύπος που θα αγοράσω της used μνήμες δε θα είναι κάνα κ@@@@κι η κάνας κ@@@ς και θα μου δώσει τα χαρτιά του και τα άλλα σχετικά..:wall: :wall:

Αυτό εννοώ εγώ τόση ώρα Γκεγκε? :fight: :hug: :fight: :hug::coax:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos

Ναι ρε παλικάρι μου το καταλαβαίνω αυτό που λές αλλά εμένα ποιός μου εγγυήτε ότι ο τύπος που θα αγοράσω της used μνήμες δε θα είναι κάνα κ@@@@κι η κάνας κ@@@ς και θα μου δώσει τα χαρτιά του και τα άλλα σχετικά..:wall: :wall:

Αυτό εννοώ εγώ τόση ώρα Γκεγκε? :fight: :hug: :fight: :hug::coax:

To post μου το διάβασες?Δε χρειάζεται τπτ χαρτί για εγγύηση από τη κατασκευάστρια. Και είναι εύκολη διαδικασία να τους τις στείλεις και να σου δώσουνε άλλες. Και 2ον, ποτέ δεν αγοράζεις από τον οποιοδήποτε, δε πρέπει να βαδίζεις στα τυφλά. Πάντα υπάρχουνε κάποια κριτήρια επιλογής κατάλληλου πωλητή. Αλλιώς κυνηγάς τη τύχη σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.