Jump to content



ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ CPU


lionor

Recommended Posts

θεωρητικα ποση θερμοκρασια πρεπει να εχειμια cpu? Και ποσο ειναι τα ορια? (εχω εναν celeron αλλα συντομα θα βαλω εναν northwwod ή prescot)

Υπαρχει κανενα καλο προγραμματακι που να μου δειχνει την θερμοκρασια της cpu ή και του κουτιου ή της καρτας γραφικων;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα γενικα το κοκκινο λαμπακι αναβει απο 70 και πανω.. Τωρα απο εκει και περα ειναι και αναλογα τη cpu.. Εγω πχ εχω δουλεψει celeron στους 100 βαθμους (μετα κολλησε.. :p).. Αν τελικα βαλεις καινουργια cpu καλυτερα Northwood.. Κλοκαρονται πολυ καλα ενω οι Prescott ειναι "φουρνοι".. Παντως ισως καλυτερα ειναι να κρατησεις τα λευτα (αν ειναι να τον αγορασεις) και να παρεις κανενα c2d συστημα..

Τωρα απο προγραμματα για temps προσωπικα χρησημοποιω το everest και ειμαι ευχαριστημενος.. Επισης υπαρχουν coretemp, mbm5 (αν και δε ξερω κατα ποσο υπαρχει υποστηριξη για πιο καινουργιες mobos) και αλλα πολλα..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...το everest δεν ειναι free, το coretemp δεν υποστηριζει Intel cpu... Θα προτιμουσα ενα προγραμμα που εκτος απο heat να δειχνει και στροφες ανεμιστηρα, εχω το speedfun αλλα δεν μου πολυαρεσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Sensors View Pro.To μόνο κακό ότι έχω βρεί την έκδοση 2.1 "ολοκληρωμένη" και αυτήν την στιγμή έχει βγεί η 3.1!

Mε την 2.1 για Ρ4 θα είσαι ok αλλα για Core2 δέν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την αλλη ρε παιδια εχω μπερδευτει.Σε εναν Athlon 64 3000+ με μια zalman7000B σε ενα MSI k8n platinum εχω διαφορετικες ενδειξεις αναλογα το προγραμμα.

Το speedfan και το mbm5 δειχνει θερμοκρασια CPU idle 44oC περιπου.

Ενω το Coretemp και το Sensors view pro θερμοκρασια Cpu idle 23oC περιπου.

Σε ολα τα αλλα πραγματα case,system, hdd ειναι ιδιες.

Ποιο μπορω να εμπιστευτω?Κανενα μηπως?!

Οταν ακουμπαω παντως την ζαλμαν αρκετα κοντα στο CPU με το χερι δεν νιωθω καμια σπουδαια θερμοτητα.

Δεν ξερω αλλα αν ειναι 44 στο cpu, στην βαση της ψυκτρας κατι θα πρεπει να νιωθω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zardoz_magus [Σήμερα, στις 07:56]

Να μην λέμε ανακρίβειες,το coretemp υποστηρίζει φυσικά intel cpu τεχνολογίας core δηλαδή conroe,allendale,merom,yonah και amd 939 και AM2.

δηλ το coretemp υπστηριζει τον celeron που εχω ή τον northwood που λεω να βαλω...;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal [Χθες, στις 17:38]

Coretemp και speedfan μου εβγαζαν και εμενα διαφορα.. Γιαυτο εβαλα everest και ησυχασα.. lionor παντως αμα θες να βρεις το everest free το βρισκεις.. :shutup:

επειδη δεν θελω, στειλε μου κανα pm, αφου θελεις εσυ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.