Jump to content



Socket AM2 Brisbane overclocking-Problems


Alexandros

Recommended Posts

Μου εδωσε ενας φιλος την μητρικη του , μια Asrock ALIVESATA2-GLAN kai εναν ολοκαινουργιο 3600 Χ2 + (65, 2χ512 κας, 1900ρης) να το κλοκαρω. στο βιος εχεις επιλογες Auto, DDR266, DDR333,DDR400. Το περιεργο ειναι πως βαζω π.χ 9.5χ 270=2565 Mhz , ολα καλα στην αρχη. Το cpu-z ομως μου λεει οτι η συχνοτητα ειναι 245 mhz ενω θα περιμενα να ειναι πολυ παραπανω! Το ιδιο μου βγαζει οποια απο τις επιλογες DDR266, DDR333,DDR400 και αν επιλεξω.

Οταν ειναι ολα default , μου βγαζει συχνοτητα 200! θα περιμενα 400 για ντιφολτ)και παντα μου γραφει FSB:DRAM CPU/10 . Kατι δε παει καλα, ποιος εχει ΑΜ2 να με διαφωτισει ?

Link to comment
Share on other sites

να πω παντως οτι ο επεξεργαστης κλοκαρει τρελα και με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες. Με στοκ ψυξη και με αυτη τη ρημαδα μητρικη, παει 9χ280 με στοκ τασεις, πολυ χαλαρα.θερμοκρασιες κοντα στους 45-55. Κανει μπαμ οτι τα 3100-3200 τα εχει πολυ ανετα με αεροψυξη και καλη μητρικη. Και μιλαμε για επεξεργαστη που κοστιζει 70 ευρουλακια. Με τις συχνοτητες μπορει καποιος να με διαφωτισει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για το διαιρετη μνημης ισχυουν οτι ισχυε και στις DDR1 , αλλα για ευκολια σου , κατεβασε αυτο εδω .Για το cpu-z υποθετω οτι ειναι παλια εκδοση , σε μενα , μια χαρα δειχνει το 1.40 οσους διαιρετες δοκιμασα.Επισης, κανε μου μια χαρη , αστον να τρεχει S&M , FPU , σε καποια συχνοτητα που θες, και κανε ποστ τις θερμοκρασιες(και τις 3) που σου μετραει το Everest 4 , βλεπω κατι κουλα νουμερα και εχει φοβηθει το ματι μου.. (στα 2700 downvoltaged με 1.26 ....72 C!!!!!!!!! και η ψυκτρα να ειναι αρκετα ζεστη στη βαση της) , υποψιαζομαι οτι εχει τα ιδια προβληματα με current leakage που ειχε η intel στον πρωτο prescott.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

Μου εδωσε ενας φιλος την μητρικη του , μια Asrock ALIVESATA2-GLAN kai εναν ολοκαινουργιο 3600 Χ2 + (65, 2χ512 κας, 1900ρης) να το κλοκαρω. στο βιος εχεις επιλογες Auto, DDR266, DDR333,DDR400. Το περιεργο ειναι πως βαζω π.χ 9.5χ 270=2565 Mhz , ολα καλα στην αρχη. Το cpu-z ομως μου λεει οτι η συχνοτητα ειναι 245 mhz ενω θα περιμενα να ειναι πολυ παραπανω! Το ιδιο μου βγαζει οποια απο τις επιλογες DDR266, DDR333,DDR400 και αν επιλεξω.

Οταν ειναι ολα default , μου βγαζει συχνοτητα 200! θα περιμενα 400 για ντιφολτ)και παντα μου γραφει FSB:DRAM CPU/10 . Kατι δε παει καλα, ποιος εχει ΑΜ2 να με διαφωτισει ?

Απ'ότι θυμάμαι, οταν δεν βάζεις ακέραιο πολλαπλασιαστή στον επεξεργαστή, μπαίνει αυτόματα διαιρέτης. Οπότε λογικό το νούμερο των μνημών. Όπως προείπε και ο papatsonis.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ultraex2005 [Χθες, στις 22:16]

59 επεσε!!!!!!!!!!!!!!!! τον παρηγειλα και εγω παρεα με asus m2n sli

μεχρι την περασμενη βδομαδα το Πλαισιο δεν ειχε Brisbane...ολοι ου οι 3600+ ηταν Winsdor (επεστρεψα τον δικο μου και πηρα τα λεφτα πισω γιατι που8ενα σε κανεναν καταστημα δεν ειχαν για να μου φερουν).8ελω να πσιτευω πως η πτωση της τιμης του απο τα 65 στα 63 και τωρα στα 59 εγινε για να ξεστοκαρουν τους Winsdor,οποτε προσεξε οτν τον παραλαβεις αν ειναι οντως Brisbane ή Winsdor

την περιγραφη στη σελιδα τους παντως την εχουν ακομα λα8ος (γιατι την επομενη μερα που τους ετρξα εγω τηλεφωνικα και απο το καταστημα αλλαξαν το 65nm σε 90nm,αλλα εχουν αφησει την cash+clock speed του Brisbane)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1038&product=938610&tab=specs

δες καρτελα Γενικα & μετα ΒασικαΧαρακτηριστικα

@Αλεξανδρος

δεν τα εχουν ολοι τα 3Ghz+ να ξερεις.πανε σχεδον ολοι ανετα ως εκει αλλα μετα (αναλογα και την μητρικη παντα) αρκετοι μουλαρωνουν.

αυτος που πηρα εγω παντως (για τον αδερφο μου) αυτη τη στιγμη τρεχει στα 9.5x250 με 1.325 (εδωσα ενα κλικ ταση παραπανω για να μην υπαρχει περιπτωση να στραβωσει λογω τασης η δουλεια) και βγαζει ορ8ος priority 5 για 2ωρο απροβληματιστα πανω στην Biostar 570u.οι 8ερμοκρασιες του ειναι λιγο ανεβασμενες (sub 50)σε σχεση με αυτα που εχω και περιμενα γιατι ο μπροστινος 12αρης του κουτιου σχεδον δεν γυριζει...8α αλλαχ8ει εντως των ημερων ομως.

το προβλημα ομως ειναι οτι δεν εχω βρει προγραμμα που να μετραει σωστα core temps...

το core temp δειχνει οτι να ναι....17/21 core temps idle και 29/34 φουλ λοουντ

οποτε μετραμε μονο cpu temp απο το προγραμμα της μητρικης & Εβερεστ (3.61)

αμα με αφησει ο αδερφος μου αν τον ανεβασω και αλλο 8α σας πω updated status...

Υ.Γ

οι διαιρετες ειναι καλυτεροι σε σχεση με τα 939 παντως.απο αυτα που εχω διαβασει ο 533 και ο 800 παιζει σε ολους σωστα.σε μερικους δεν παιζει σωστα ο 667 οποτε πραξε αναλογα.σε μενα παντως στο υαπρχον status o 667 δουλευει μπομπα στα ρολογια που εχω (ειναι με 2x512 Jetram @ 667 οποτε δεν 8ελω και να τις ζορισω και πολυ γιατι λογικα δεν 8α παιζουν και πολυ).8α δοκιμαστει ομως οταν και αμα ο αδερφος μου φιλοτιμη8ει να ξεκολησει και να με αφησει να τον ανεβασω και αλλο....

μου την εχει δωσει που του πηρα cpu για να παιζει @ 3.0 24/7 με στοκ ψυξη (αντε μια αλλαγη με την πρωτη ευκαιρια σε κατι καλυτερο αν και δεν με αφηνει να του βαλω γομαροψυκτρα aka Infinity/TT 120 κτλ - ΕΛΕΟΣ!!! ) και τον εχει παει στα 2375 με τα 1000 ζορια... :devil:

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία βδομάδα έχουν παρελάσει 4 3600+ μπροστά από τα μάτια μου στο Πλαίσιο από τους οποίους αγοράστηκαν οι τρεις (όχι όλοι για μένα).

Ο τέταρτος και μόνο ήταν 90nm και έγινε επιτόπου αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

κατι review που διαβασα για τον χ2 3600 με το wisdor πυρηνα που ειναι στα 90nm

και εχει την μιση cashe πηγε στα 2600-2700 αναλογα το κομματι τωρα για την διαφορα της cashe ελεγε.............

οτι δεν υπηρχε καμμια πρακτικη διαφορα οταν εχουμε ddr2 800 μνημες

ΥΓ δεν ειναι και ασχημα για 59 ευρο ακομα και ο μαπα πυρηνας

Link to comment
Share on other sites

ασχημα δεν ειπε κανεις οτι ειναι.αλλα τα 65nm σου δινουν χαμηλωτερη καταναλωση (γιατι ειναι ολοι energy efficient) και μεγαλυτερα κλοκια με χαηλωτερες 8ερμοκρασιες ;)

και επιπλεον,γιατι να απρεις τον 90αρη την στιγμη που στα ιδια λεφτα υπαρχει στα 65?

Link to comment
Share on other sites

οι χαμηλοτερες θερμοκρασιες μου φαινεται οτι ειναι κατι πολυυ σχετικο.Brisbane με Zalman 9700 , στα 2800/1.3 σε FPU snm χτυπαει 73 βαθμους (συμφωνα με το Εverest,εκτος αν παιζει στραβοκολλημενο HS), οπως ΠΟΛΛΟΙ ειναι και οι sub 50 που αναφερει ποιο πανω ο CrazyAnt για 2375mhz.Τα watt/cm2 ειναι σαφως περισσοτερα στον brisbane και θελει καλυτερη ψυξη απ'οτι νομιζουμε (κατι αντιστοιχο μολις ειχαν βγει οι Thoroughbred)

Link to comment
Share on other sites

σαφως και ειναι στα 65 καλυτερος λογω μικροτερου πυρηνα αλλα αν ανεβαζει τρελλες

θερμοκρασιες τη να τον κανεις ?? το λεω αυτο γιατι παρειγειλα τον 3600χ2

απο το πλαισιο και δεν ξερω τι θα μου στειλουν τωρα αμα μου στειλουν

wisdor πυρηνα και τον δοκιμασω και εχει καλες θερμοκρασιες με την 9700 ζαλμαν μου

θα τον κρατησω γιατι στα 2700 αμα παει μου φθανουν και με περισευουν τωρα

οσο αφορα την cashe που ειναι η μιση δεν εχει καμμια διαφορα.........απο τον brisbaine

ΥΓ1 ισως και να ειναι καλυτερη αγορα ο wisdor πυρηνας αν εχει..... και μονο αν εχει το τονιζω πολυ καλυτερες θερμοκρασιες

ΥΓ2 αυτοι που εχουν brisbane πυρηνα ας μας πουν για θερμοκρασιες γιατι αμα παιζουν

70 -80 βαθμους δεν λεει

Link to comment
Share on other sites

1.375V που τον δοκιμάζω με τριπλό Prime95 (παραδοσιακός για την ώρα) με την stock ψήκτρα στα 2.85GHz, η cpu με την καμιά δεν φαίνεται να ξεπερνάει τους 55 βαθμούς. Μάλιστα έχει ενεργοποιηθεί και μείωση στροφών στο BIOS για τον ανεμιστήρα που λειτουργεί κοντά στις 2200 στροφές.

Η μητρική είναι η Pure Element της Sapphire με το AMD 690G, αλλά και στην ASUS με το NVidia 6150/430 και άλλον 3600+ δεν διαπίστωσα μεγαλύτερες θερμοκρασίες (αν και σε μικρότερη συχνότητα, κοντα στα 2.4GHz και με default ρευμα).

Το μόνο βασικό πλεονέκτημα των 90nm είναι η ποιο γρήγορη cache. Στους 65n η AMD έχει βάλει ποιο αργή cache.

Χαρακτηριστικά από το memtest86

90nm 939 3800+ @ 2300MHz : 4686MB/s

65nm AM2 3600+ @ 2847MHz : 4346MB/s

Τεράστια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω καλα απο οτι μου γραφεις ο wisdor πυρηνας

ισως ειναι καλυτερη αγορα ε.......τοτε να παρακαλαω να ειναι αυτος

ΥΓ1 στα 2700 τοτε θα τον τσαλακωσει τον brisbaine

YΓ2 καλυτερη μιση cashe και πιο γρηγορη??? ας μας πουν οι ειδικοι

γιατι απο review δεν βγαζεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι δουλειά έχει η cache στην cpu με την μνήμη του συστήματος? Δεν έχει σημασία ο τύπος της RAM. Η cache είναι εσωτερική στην cpu

Ρίχτε μια ματιά και εδώ

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2893

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλή ιδέα να πας να τρέξεις το Core Temp όσο είναι ανοιχτό το Speedfan. Μου βάρεσε restart μάλλον επειδή πήγαν και τα δύο μαζί να διαβάσουν την θερμοκρασία του core. Για αυτό και στην φωτογραφία το Prime δεν έχει τρέξει για πάνω από 20-25 λεπτά Max.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι 54 βαθμοί με τον ανεμιστήρα της stock στις 2150 στροφές είναι μια χαρά.

post-188-1416073120,3283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα το αρθρο και ουτε λιγο ουτε πολυ την εκανε την πατατα η amd με τα 65nm

μιλαει για πισογυρισμα της αποδοσης διοτι εχει αυξηση το L2 access latency 66%

το οποιο δεν κανει καμμια αισθηση μαλλον χαλαει τα πραγματα και οτι η στιγμη που θα

πλησιασει εναν prescott [η μαλλον εννοει για θερμοκρασιες η για κουφio παραπανο χρονισμο]

εναντι ενος wisdor που δεν ανεβαινει τοσο ψηλα

ΥΓ αρα μηπως ενας wisnsdor πυρηνας ειναι πιο γρηγορος ακομα και αν δεν ανεβαινη τοσο??????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.