Jump to content


Τροφοδοτικό για Speedtouch 536i v6...?


pigassos19

Recommended Posts

Λάθος φίλε Δημήτρη, αυτό δεν σημαίνει ότι βγάζουν και τα 2 συνεχές ρεύμα. Σημαίνει ότι πιθανότατα το modem έχει κύκλωμα ανόρθωσης της τάσης εσωτερικά. Μη βάζεις τυχαίο τροφοδοτικό, μπορεί να κάψεις το modem, το έχω κάνει.

Και πιο συγκεκριμένα τώρα, για να μη λέμε και λόγια του αέρα, μετρημένο με ψηφιακό πολύμετρο το τροφοδοτικό του 585.

Σε εναλλασσόμενο το μηχάνημα δείχνει 19+, όσο έπρεπε να δείχνει αφού δεν έχει φορτίο

picture205resizejv4.th.jpg

Σε συνεχές το απόλυτο 0...

picture206resizetl6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ spc: Sorry για την ανορθογραφία, αδικαιολόγητος.

Η φωτό που ζήτησες (του ενός, του άλλου δεν τον βρίσκω) picture208cc2.th.jpg

Το i δεν σημαίνει international, και το δικό μου i είναι τελικά, i ονoμάζει τα wireless αν δεν κάνω λάθος η Thomson.

@ dimitris_thass: Πες στον φίλο σου πως τόσα χρόνια που είμαι ηλεκτρονικός, πρώτη φορά το ακούω για το ~, σε ποιό βιβλίο το έχει διαβάσει για να ανατρέξω? Ειλικρινά, αν είναι έτσι τότε μένω έκπληκτος...

Το 536iv6 σου δούλεψε κανονικά με συνεχές γιατί δουλεύει ΚΑΙ με συνεχές, δεν στο συνιστώ όμως, αν θες να το δουλέψεις όμως με DC δώστου 18 αντί για τα 15AC που παίρνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Όχι δεν είναι isdn, χαρακτηριστικά, η tellas στο zisto δίνει το 585iV6. Το Zisto όμως είναι PSTN.

Καλα αυτο δεν λεει κατι.

Με τα δεδομενα της Τελας και 14Κ modem να εδινε το ιδιο θα ηταν (ακα αμφιβαλλω αν εχει ενεργοποιησει ακομα καμια συνδεση dsl :devil: )

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ετσι ειναι οποτε και να το φτιαξω βέπω να μπαινει στο ραφι γιατι εχω pstn!

Παντως αυριο που θα εχω ξεσουρωσει και θα ειμαι σε θεση να πιασω καλλητηρι στα χερια μου θα σας πω αν οντως δουλευει με ac!

Παντως μιλαμε για πολλες ρακες σημερα...!!!:red:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι official το 536i v6 και πιθανοτατα ολα τα speedtouch

δουλευεουν με εναλλασσομενο ρευμα!

Συνδεσα το μετασχηματιστη των 18ν και το ρουτερακι δουλευει μια χαρα!

Το μονο προβλημα ειναι οτι εμενα η γραμμη μου ειναι pstn και αυτο ειναι over isdn :(

Και δυστυχως δεν υπαρχει firmware για να δουλεψει over pstn!

Αν ξερει κανεις κανενα τροπο για να δουλεψει ειμαι ολος αυτια :)

Link to comment
Share on other sites

το σύμβολο ( ~ ) αλλά πήρα τηλέφωνο έναν φίλο ηλεκτρονικό και μου διευκρίνισε ότι όταν υπάρχει αυτό το σύμβολο εννοεί ότι ναι μεν είναι συνεχές το ρεύμα του τροφοδοτικού αλλά ακόμα και αν αλλάξεις την πολικότητα δεν υπάρχει πρόβλημα με το τροφοδοτικό γιατί καταλαβαίνει και αλλάζει την πολικότητα μονό του.

Να μου συστησεις αυτον τον ηλεκτρονικο, να τον παρω βοηθο μου.

Οταν μια συσκευη δεχεται εξωτερικο ενναλασομενο τροφοδοτικο σημαινει οτι την ανορθωτικη διαταξη ( γεφυρα και πυκνωτες ) την εχει εσωτερικα.

Αυτη η συσκευη μπορει να δουλεψει και με συνεχους τασης τροφοδοτικο ανεξαρτητου πολικοτητας, η οποια ομως θα πρεπει να ειναι κατα 0.7 volt μεγαλυτερη του αντιστοιχου ενναλασομενου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.