Jump to content


Τροφοδοτικό για Speedtouch 536i v6...?


pigassos19

Recommended Posts

Επεσε στα χερια μου ενα Speedtouch 536i v6 αλλα δυστυχως χωρις το τροφοδοτικο του!!

Εχω ηδη το Speedtouch 536 αλλα δεν κανει το τροφοδοτικο του!

Εχει κανεις απο κανενα καμενο να μου δωσει ή εστω καμια καλη ιδεα τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις τα specs του από το internet και να πας σε κάποιο μαγαζί με μπαταρίες-τροφοδοτικά και να πάρεις ένα custom στα ίδια Vdc-Ah με τον κατάλληλο κονέκτορα.

Το θέμα δεν έχει σχέση με networking, παρακαλώ να μεταφερθεί στην ενότητα των τροφοδοτικών ή στις γενικές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων και τελικα δουλευει με εναλλασσομενο(αρα δεν εχει να κανει με την πολικοτητα) οποτε πηρα μονο ενα μετασχηματιστη και βλεπουμε..!

Εχει κανεις υποψη του αν το μοντελο αυτο ειναι για isdn ή pstn ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Πηγα σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων και τελικα δουλευει με εναλλασσομενο(αρα δεν εχει να κανει με την πολικοτητα) οποτε πηρα μονο ενα μετασχηματιστη και βλεπουμε..!

Λολέν, σιγά μην δουλεύει και με τριφασικό.

Μάλλον δεν ήταν και πολύ σχετικοί εκεί που πήγες.

Με συνεχές δουλεύει (το εναλλασσόμενο έχει να κάνει προφανώς με την είσοδο του μετασχηματιστή και όχι με την έξοδό του) οπότε σου ξαναλέω να προσέξεις την πολικότητα (αναγράφεται με ειδικά σηματάκια σίγουρα στον μετασχηματιστή πολλοί μάλιστα έχουν επιλογή για αντιστροφή της πολικότητας πχ με ανταπτοράκι και πιθανότατα και στο router με τα ίδια σηματάκια).

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή μίλησες για προσεκτικότητα, αναγκάστηκα να πάω στο αμάξι για να φέρω τη Nikon και να σου παραθέσω 2 φωτογραφίες από 2 speedtouch που έχω...

untitled1oj9.th.jpguntitled2hq8.th.jpg

Είναι αρκετά καλή η ανάλυση για να δεις ότι και τα 2 δίπλα από την τάση λειτουργίας έχουν το σύμβολο ~ που στην παγκόσμια γλώσσα των ηλεκτρονικών σημαίνει ΕΝΑΛΑΣΣΟΜΕΝΟ ΡΕΥΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μπω στη διαμάχη αλλά επειδή έχω και εγώ 2 το 536ιv6 και το 585ιv6 αν προσέξεις το τροφοδοτικό έχει ένα σχεδιάγραμμα πάνω που λέει που είναι το (+) και το (-) στο φις που μπαίνει στο ρουτερ ....αρα δεν είναι εναλλασσόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ότι θα πρέπει να είναι συνεχές το ρεύμα του μετασχηματιστή που καταλήγει στον router. Είναι σχεδόν πάγιο στις καταναλωτικές συσκευές.

Από την άλλη, τόσο οι photos του dubber όσο και τα σχετικά pdf της thomson, κάνουν λόγο για 15VAC.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μετρησε με πολυμετρο μπροστα μου και οντως δουλευει με εναλλασσομενο!

Δεν υπαρχει θεμα γι'αυτο!Ετσι και αλλιως εγω τον πηρα το μετασχηματιστη οποτε αυριο που θα το δοκιμασω θα ξερουμε!

Το προβλημα ειναι οτι εγω σπιτι εχω pstn οποτε αν ειναι over isdn δε βλεπω να πολυδουλευει ετσι και αλλιως! :(

Link to comment
Share on other sites

*** dimitris_thass πάει να κρυφτεί

Πράγματι έχει δίκιο ως προς ένα σημείο εγώ έβλεπα το τροφοδοτικό του usr 9108 που έχει το σχεδιάγραμμα . Στο σημείο που έχεις δίκιο είναι για το σύμβολο ( ~ ) αλλά πήρα τηλέφωνο έναν φίλο ηλεκτρονικό και μου διευκρίνισε ότι όταν υπάρχει αυτό το σύμβολο εννοεί ότι ναι μεν είναι συνεχές το ρεύμα του τροφοδοτικού αλλά ακόμα και αν αλλάξεις την πολικότητα δεν υπάρχει πρόβλημα με το τροφοδοτικό γιατί καταλαβαίνει και αλλάζει την πολικότητα μονό του.

Κάποια τροφοδοτικά έχουν στάνταρ πολικότητα και αν το αλλάξεις δεν δουλεύει.

Και για να μην υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία έκανα το πείραμα και πέτυχε δηλ. Έδωσα συνεχές στο 536iv6 και δουλεύει μια χαρά

@pigassos19 Δεν ειναι εναλλασσόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Κι επειδή μίλησες για προσεκτικότητα, αναγκάστηκα να πάω στο αμάξι για να φέρω τη Nikon και να σου παραθέσω 2 φωτογραφίες από 2 speedtouch που έχω...

untitled1oj9.th.jpguntitled2hq8.th.jpg

Είναι αρκετά καλή η ανάλυση για να δεις ότι και τα 2 δίπλα από την τάση λειτουργίας έχουν το σύμβολο ~ που στην παγκόσμια γλώσσα των ηλεκτρονικών σημαίνει ΕΝΑΛΑΣΣΟΜΕΝΟ ΡΕΥΜΑ.

Καταρχήν θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο προσεκτικός καθώς το εναλλασσόμενο γράφεται με 2 Λ(ου) και όχι 1. :p

Σοβαρά τώρα, μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

Μπορείς να ανεβάσεις μία φωτό των μετασχηματιστών τους;

Μία σκέψη είναι ότι ίσως το i σημαίνει international και, όπως σχεδόν όλες οι συσκευές, δουλεύει με συνεχές.

Αν είναι έτσι έχω δίκιο γιατί αναφερόμουν στο i :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris_thass

το σύμβολο ( ~ ) αλλά πήρα τηλέφωνο έναν φίλο ηλεκτρονικό και μου διευκρίνισε ότι όταν υπάρχει αυτό το σύμβολο εννοεί ότι ναι μεν είναι συνεχές το ρεύμα του τροφοδοτικού αλλά ακόμα και αν αλλάξεις την πολικότητα δεν υπάρχει πρόβλημα με το τροφοδοτικό γιατί καταλαβαίνει και αλλάζει την πολικότητα μονό του.

Μάλιστα.

Αυτό μάλλον τα εξηγεί όλα γιατί προς στιγμήν ανησύχησα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δυο (πολυ) παλια μοντεμ που ειχα επαιρναν εναλλασσομενο ρευμα σιγουρα αλλα οσα ρουτερ εχω δει παιρνουν συνεχες.

Επιπλεον το ~ απ' οσο ξερω σημαινει εναλλασσομενο και μονο, ισως και να κανω λαθος αλλα πιο πιθανο μου φαινεται να παιρνει εναλλασσομενο απο το τροφοδοτικο και ισως να το ανορθωνει εσωτερικα παρα να παιρνει συνεχες και να αλλαζει την πολικοτητα του ρευματος η συσκευη, θα ηταν αναιτιο εξοδο για τον κατασκευαστη.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο πείραμα σε ένα EQUIP POCKET KVM SWITCH SW0206C 2 PORT στην θέση για τροφοδοσία έχει DC 9V και σχέδιο ότι το (+) είναι στην μέσα επαφή και το (-) στην έξω.

α. Έβαλα ένα τροφοδοτικό 9V συνεχές με με διακόπτη που αλλάζει την πολικότητα .Όταν το (+) ήταν μέσα δούλευε όταν το (+) ήταν έξω δεν δούλευε

β. Έβαλα ένα τροφοδοτικό 9V με σήμανση {( ~ ) 9V ~ 800mA } άρα για κάποιους εναλλασσόμενο , το μηχάνημα δούλευε . Πάμε παρακάτω ... Έκοψα τα καλώδια από το τροφοδοτικό και τα άλλαξα δηλ το καλώδιο που πηγαίνει στην μέσα επαφή το έβαλα στην έξω και το μηχάνημα δούλευε.

Συμπεράσματα Και τα δυο τροφοδοτικά έχουν έξοδο συνεχές

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.